5 cech idealnej sypialni

2018-07-26

Zaaranżowanie sypialni to nie lada wyzwanie. W końcu pomieszczenie to powinno być nie tylko stylowe, ale także użyteczne. Bez względu na rozmiar, musi spełniać swoją podstawową funkcję, czyli stanowić miejsce przeznaczone do relaksu i odpoczynku. Jak urządzić sypialnię funkcjonalną i ładną? Jakimi cechami powinna charakteryzować się ta część domu?

5 cech idealnej sypialni

Stonowane kolory

Wybór odpowiedniego koloru do sypialni jest wyjątkowo ważny. Ogólnie przyjęło się, że w dużej mierze zależy on od indywidualnych preferencji, niemniej jednak, ze względu na specyfikę tego miejsca, zaleca się odcienie stonowane. Dlaczego? Nie od dziś wiadomo, że żywe kolory działają energetyzująco, a sypialnia z założenia powinna być pomieszczeniem służącym relaksowi i wyciszeniu. Jakie barwy na pewno się sprawdzą? Biel, błękit, beż, pastelowa szarość, delikatny róż oraz wyjątkowo jasny odcień zieleni (miętowy).

Materac dostosowany do wagi

Łóżko to centrum każdej sypialni. O ile rama i jej kolor nie mają aż tak wielkiego znaczenia, o tyle kupno materaca powinno być decyzją przemyślaną. Warto w tym celu udać się do sklepów specjalizujących się w ich sprzedaży – pracujący tam profesjonaliści pomogą dobrać materac dostosowany do wagi. To niezwykle ważne, bo zbyt miękki lub zbyt twardy materac może być przyczyną problemów z kręgosłupem. W przypadku stwierdzonych już schorzeń kostnych koniecznie trzeba zainwestować w materac ortopedyczny, szyty na zamówienie.

Przyjemna w dotyku pościel

Istotnym elementem wyposażenia sypialni jest odpowiednia pościel. Czym kierować się przy jej wyborze? Nie tylko oryginalnością wzoru (chociaż jego dopasowanie do stylistyki sypialni jest z pewnością ważne), ale przede wszystkim materiałem, z którego pościel została wykonana. Wyjątkowo przyjemne w dotyku są komplety z satyny, jednak trzeba liczyć się z tym, że taka pościel może zsuwać się z łóżka. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się bawełna – chłonie wilgoć, przepuszcza powietrze i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

../media/art/75/Fotolia_125400066.jpg

Dużo światła

Wiele osób zapomina o prawidłowym oświetleniu sypialni. Dlaczego jest ono tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że to pomieszczenie służy nie tylko spaniu, ale także rozrywce – oglądaniu telewizji czy czytaniu książek. Przyda się więc nie tylko główne źródło światła, ale także to miejscowe, np. w formie funkcjonalnych lampek nocnych.

Dekoracyjne dodatki

Oprócz mebli i akcesoriów, które są niezbędne w każdej sypialni, nie można zapomnieć też o dekoracyjnych dodatkach. Ze względu na charakter tego miejsca, na pewno jedną z nich będzie roleta (lub zasłony), która pozwoli zachować prywatność, ale będzie też niezastąpiona w czasie letnich upałów. W sypialni przyda się również lustro (przy okazji optycznie powiększy to pomieszczenie) oraz rośliny, które zapewnią dodatkową dawkę tlenu.

Artykul opublikowany: 2018-07-26 / w dziale: Aranżacja wnętrz