Pokaż mi swój dywan, a powiem Ci kim jesteś. 5 Praktycznych porad w dobieraniu odpowiedniego dywanu

2019-03-21

Wnętrze spójne to takie, w którym panuje harmonia między kolorami, wzorami i formami. Aby uzyskać taki efekt koncepcja musi być przemyślana. Dywan pełni ważną rolę w pomieszczeniu, dlatego warto poświęcić więcej czasu na zastanowienie się, jaki model zostanie wybrany. Od czego więc zacząć?

Pokaż mi swój dywan, a powiem Ci kim jesteś. 5 Praktycznych porad w dobieraniu odpowiedniego dywanu

1. Kolor ma znaczenie

Barwa dywanu do salonu jest istotna zarówno, gdy ma on niewielkie rozmiary, jak i gdy zajmuje większy procent powierzchni podłogi. Jasny dywan z pewnością optycznie powiększy pomieszczenie, dlatego szczególnie zaleca się taki wybór do pomieszczenia o niewielkim metrażu. Ciemny natomiast optycznie zmniejszy pomieszczenie, ale jednocześnie wprowadzi do wnętrza urokliwy klimat pełen przytulności.

2. Wzór czy jednolity kolor?

Podczas decyzji o tym, czy dywan będzie pełnił funkcje dekoracyjne i posiadał kolorowe wzory czy też będzie tłem, należy uwzględnić wszystkie elementy, które znajdować będą się w pomieszczeniu. Jeśli ozdoby i meble będą bardziej neutralne, dywan może mieć mnóstwo barw i wzorów.

3. Materiał dopasowany do pomieszczenia

Do sypialni zaleca się dywany typu shaggy – mają wysokie runo i są niezwykle miękkie, dzięki czemu stopy zaraz po wstaniu z łóżka mają kontakt z przyjemnym materiałem, a nie zimną podłogą. W salonie natomiast świetnie sprawdzą się dywany o niskim runie wykonane z polipropylenu. Takie dywany są łatwe w utrzymaniu czystości, miękkie i odpowiednie dla alergików.

4. Miejsce dla dywanu

W salonie dywany najczęściej znajdują się w strefie wypoczynkowej, a więc pod stolikiem kawowym oraz kompletem wypoczynkowym. Najlepiej prezentuje się, gdy nieco wystaje poza krawędzie sof.

5. A co z rozmiarem?

Gabaryty dywanu uzależnione są przede wszystkim od rozmiaru pomieszczenia. Jeśli jest duże, nie trzeba się niczego obawiać i można wybierać dywany o ogromnej powierzchni. W mniejszych wnętrzach warto dostosować dywan do metrażu przede wszystkim ze względu na wygodę (na przykład podczas otwierania drzwi).

Artykul opublikowany: 2019-03-21 / w dziale: Aranżacja wnętrz