Altana ogrodowa do samodzielnego montażu – jaką wybrać?

2021-09-08

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego ogrodu lub działki bez postawienia na jej terenie altany. Popularność tych prostych konstrukcji wynika z ich szerokiego zastosowania, niskiej ceny i łatwego montażu, który niemal każdy może wykonać samodzielnie. Oto wszystko, co powinno się wiedzieć się o rodzajach altan ogrodowych.

Altana ogrodowa do samodzielnego montażu – jaką wybrać?

Altana – dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie?

Solidnie wykonana i gustownie zaaranżowana altana stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu i jego centralny punkt. Można w niej przyjmować gości, cieszyć się spędzanymi wspólnie z rodziną chwilami, grillować, spokojnie drzemać po dniu wypełnionym pracą czy w samotności oddać się lekturze. W letni skwar stanowi wytchnienie od palącego słońca, a w niepogodę można się w niej schronić przed deszczem i chłodem. Dodatkowo jest tania, prosta w montażu i nie zajmuje wiele miejsca.

Rodzaje altan ogrodowych

Decydując się na kupno gotowej altany ogrodowej(https://www.domki-sodas.pl/26-altany-i-pawilony), należy wziąć pod uwagę, że istnieją jej rozmaite rodzaje.

Oto najpopularniejsze z nich. 

Altany tradycyjne

Tradycyjne altany ogrodowe to najpopularniejszy rodzaj tych niewielkich obiektów. Są przeznaczone do spędzania wolnego czasu i stanowią doskonałe miejsce do rodzinnego biesiadowania, spotkań z przyjaciółmi czy odpoczynku po pracy w ogrodzie. Ich wnętrze wypełnić można dowolnymi meblami: stołem, fotelami czy krzesłami.

Altany otwarte

Ich charakterystyczną cechą jest brak bocznych ścian, co jednak może mieć również swoje zalety. Szczególnie dobrze sprawdzają się w upalne letnie dni, kiedy gwarantują przyjemny przewiew i ochronę przed promieniami słonecznymi. Poza tym posiadają te same funkcje, co tradycyjne altany – można dowolnie zaaranżować ich wnętrze i cieszyć się w nich chwilami błogiego relaksu.

Nowoczesne altany ogrodowe

Ten rodzaj altan dedykowany jest osobom chcącym postawić na swojej działce lub w ogrodzie bardziej stylową i zaawansowaną pod względem funkcjonalnym konstrukcję. Są one wykonane niezwykle solidnie i obudowane ze wszystkich stron nie tylko ścianami drewnianymi, ale również elementami ze szkła. Pod ich dachem można nie tylko urządzić przyjęcie, nie martwiąc się o aurę panującą na zewnątrz, ale również bez problemu przenocować swoich gości kiedy zajdzie taka potrzeba.

Altana typu domek grillowy

Wypoczynek w ogrodzie czy na działce nieodłącznie wiąże się z grillowaniem, a najlepszym do tego miejscem są tak zwane grillowe domki. To specjalne altany dostosowane do przygotowywania i pieczenia potraw. Umiejscowiony w nich grill jest osłonięty od wiatru i szybciej nabiera odpowiedniej temperatury, a sama konstrukcja – mimo że zazwyczaj niewielka – może pomieścić niekiedy nawet do kilkunastu osób. Dodatkowo stanowiące prawdziwą letnią kuchnię domki grillowe odznaczają się urokliwym wyglądem, przez co mogą stanowić atrakcję dla gości i ozdobę ogrodu.

 

Altana ogrodowa – jak zrobić?

 

Montaż zakupionej altany jest stosunkowo łatwy, a całość pracy nie powinna zająć dłużej niż kilka godzin. Przed postawieniem konstrukcji należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia takie jak młotek, wkrętarka, metrówka, drabina i poziomica. Wykonując montaż, warto posiłkować się instrukcją, jaka zawsze jest dołączona do zakupionych i gotowych do złożenia części składających się na altanę. Dzięki zawartym w niej wskazówkom praca powinna przebiec sprawnie i bezproblemowo.

Artykul opublikowany: 2021-09-08 / w dziale: Porady