Antresola - sypialnia bez straty dodatkowego pokoju.

2018-07-11

Antresole są bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, szczególnie dla mieszkań o niewielkim metrażu, ale wysokich stropach. Można na nich zaaranżować ciekawy kącik do zabaw dla dziecka lub intymną sypialnię. Bardzo często łóżko na antresoli wykorzystuje się w pokojach dziecięcych. Dzięki temu zwiększa się powierzchnię użytkową dziecięcego pokoju i pozostawia w nim strefę komfortową do zabawy dla malucha. Jednak łóżko na antresoli nie jest rozwiązaniem dobrym jedynie dla pokojów dziecięcych. Doskonale można zaaranżować dzięki antresoli klimatyczną sypialnię dla rodziców.

Antresola - sypialnia bez straty dodatkowego pokoju.

Specyfika antresoli

Antresole to coś na kształt wewnętrznego "balkonu", do którego wchodzi się po schodkach lub drabinie. Dzięki wysokim stropom w mieszkaniu można zachować swobodną, wysoką przestrzeń w pomieszczeniu pod antresolą i wygospodarować dodatkowych kilka metrów kwadratowych powierzchni u góry pomieszczenia. Jest to jednak rozwiązanie korzystne tylko dla niektórych aranżacji. Trudno byłoby zaaranżować na antresoli kuchnię czy gabinet do pracy ze względu na to, że jest ona dość niska. To również wymusza wstawianie na antresolę jedynie określonych rodzajów mebli - jak najniższych, mieszczących się na niej. Idealnie sprawdzają się w takich aranżacjach niewielkie komody, stoliki nocne oraz niskie łóżka, a także - materace do łóżek umieszczone na podłodze, co daje awangardowy klimat loftowego wnętrza.

../media/art/53/antresola2.jpg

Sypialnia dla rodziców na antresoli

Łóżko na antresoli dla dorosłych to świetny pomysł, jeśli brakuje nam w mieszkaniu miejsca na urządzenie sypialni z prawdziwego zdarzenia. Dla zachowania intymności, antresolę można otoczyć parawanem lub zabudować, a łóżko wyposażyć w baldachim. Jako że sypialnia jest pomieszczeniem wykorzystywanym głównie nocą, niektórym osobom trudno jest zrezygnować z jednego pomieszczenia w domu na rzecz pomieszczenia, które przez większa część dnia stoi puste. Jednocześnie każdy posiadacz własnego M marzy o kameralnym miejscu wypoczynku, na które niespecjalnie nadaje się kanapa w salonie. Antresola z wygodnym łóżkiem i stolikami nocnymi wydaje się być fantastycznym rozwiązaniem dla osób, których metraż mieszkania nie pozwala wygospodarować pomieszczenia na osobną sypialnię. Jednocześnie antresola jest miejscem w domu, do którego dociera stosunkowo niewiele światła, co dodatkowo sprzyja klimatowi tego pomieszczenia.

Podsumowując, wybór mieszkania o wysokich stropach, choć niewielkim metrażu jest bardzo dobry dla rodzin z dziećmi. Dzięki niewielkiej przebudowie i wygospodarowaniu miejsca na antresolę, można uczynić na niej kącik sypialny przyjazny dla dziecka oraz dla rodziców, nie ujmując sobie tym samym wolnej przestrzeni, którą można wykorzystać na inne pomieszczenia i inny rodzaj aranżacji. Antresole doskonale nadają się dla osób niższych, ale również na sypialnię dla każdego - jest to chyba jedyne pomieszczenie w domu, w którym przebywa się głównie w pozycji poziomej. Warto rozważyć taką ewentualność podczas zakupu domu lub mieszkania, dających możliwość wybudowania antresoli.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: lozka.net.pl

Artykul opublikowany: 2018-07-11 / w dziale: Aranżacja wnętrz