Antyki w nowoczesnych wnętrzach – czym się charakteryzują stare meble i jak urządzić nietuzinkową przestrzeń?
Wykorzystanie starych mebli czy dodatków wcale nie musi oznaczać, że wnętrze będzie przytłaczające, ciemne, smutne lub nudne. Antyki doskonale sprawdzają się także w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Aby przedmioty „z duszą” zdobiły, a nie szpeciły, podczas urządzania wnętrz, należy kierować się kilkoma zasadami. Sprawdź, jak zaaranżować nowoczesne wnętrze z wykorzystaniem zabytkowych mebli i dodatków.

Meble w stylu retro i antyki – czym się charakteryzują?
Stare, zabytkowe meble często są stylowe i trwałe – przedmioty z minionych dekad wyróżniają się elegancją i doskonałym wykonaniem. Już na pierwszy rzut oka widać, że to piękny efekt pieczołowitej, rzemieślniczej pracy. Ponadto wyróżnia je wysoka jakość – często antyki zachowały się w nienaruszonym stanie mimo upływu długich lat.
Meble sprzed kilkudziesięciu lub więcej lat są zwykle bogato zdobione. Choć rodzaj zdobień zależy oczywiście od czasów, z jakich pochodzą przedmioty, to antyki bardzo często są bogate w liczne elementy dekoracyjne, takie jak drobne rzeźbienia czy fantazyjne wzory. Nieco inaczej jest z meblami z lat 70. i 80, których bryły były raczej proste lub geometryczne.
Charakterystyczne dla starych mebli i dodatków jest wykorzystanie drewna – spotykamy gięte lub rzeźbione nogi stołów, ław, kanap czy foteli, a także rzeźbione ramy obrazów czy drewniane lampy z ozdobnymi abażurami.
Na tapicerowanych antykach często spotkamy pasy lub wzory kwiatowe. Kolorami, które dominują, są: beż, brąz, złoto czy odcienie natury, np. zieleń.
Popularnymi dziś elementami dekoracyjnymi, wykorzystywanymi we wnętrzach są np.:
-
zdobione świeczniki,
-
antyczne zegary,
-
ozdobne karnisze,
-
zdobione ramy obrazów,
-
bogate w zdobienia żyrandole.
Antyki? 3 x TAK!
Zwykle o wykorzystaniu starych mebli decyduje przynajmniej 1 z poniższych czynników:
-
Wartość materialna – często stare meble i dodatki z biegiem lat zyskują na wartości i są zbyt cenne, aby się ich pozbyć.
-
Wartość sentymentalna – kojarzą się z bliskimi sercom właścicieli osobami lub ważnymi chwilami.
-
Trendy wnętrzarskie – w ostatnich latach dekoratorzy i architekci skupiają sporą uwagę na meblach w stylu vintage, chętnie zestawiając je z kontrastującymi elementami wyposażenia.
A teraz sprawdź, jak urządzić nowoczesne wnętrze z wykorzystaniem starych mebli i dodatków.
Starocie w nowoczesnych pomieszczeniach – jak je wykorzystać?
Oto kilka najważniejszych zasad urządzanie nowoczesnego wnętrza z zabytkowymi elementami wyposażenia:
-
Antyki w mniejszości – jeśli nie chcesz, aby pomieszczenia były zbyt ciężkie i aby zachować ducha nowoczesności, wykorzystaj starocie jako dodatek do wyposażenia wnętrz. Ogranicz się do dwóch-trzech antyków w jednym pomieszczeniu.
-
Kontrasty, ale z umiarem – stare meble w nowoczesnych wnętrzach będą prezentowały się świeżo i lekko wtedy, gdy zestawisz je z nowoczesnymi czy industrialnymi materiałami, np. stalą czy betonem. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar. Jeśli wykorzystasz zbyt dużo kontrastów albo zestawisz ze sobą kilka elementów o błyszczącej strukturze, uzyskasz nieco karykaturalny, nawet groteskowy efekt.
-
Drewniane podłogi i parapety – jeśli cenisz przytulne pomieszczenia, postaw na piękne deski na podłodze i drewniane parapety. Meble w stylu vintage bardzo lubią się z tym tworzywem.
-
Jasne barwy – przestronności i lekkości wnętrzom dodadzą jasne barwy. Ściany, podłogi lub meble w przytulnych, jasnych odcieniach, zestawione a antykami sprawią, że wnętrza będą sprawiały wrażenie zarówno przestronnych, jak i przytulnych.
-
Jeden styl – zdecyduj się na meble w podobnym stylu (np. pochodzące z podobnego okresu). Nie łącz geometrycznych mebli z lat 70. ze zdobionymi meblami z początku XX wieku.
Pamiętaj, żeby urządzając wnętrza, w których postawisz swoje zabytkowe meble, kierować się umiarem i myśleć o funkcjonalności pomieszczenia. Jeśli wykorzystujesz kolorowe lub zdobione przedmioty, które przykuwają uwagę, postaraj się, aby pozostałe elementy wystroju stanowiły dla nich tło.
Jeśli decydujesz się na ozdobną sofę, nie dekoruj jej dodatkowo poduszkami i kocami. Jeśli stawiasz na dębową ławę, postaw ją np. na surowej podłodze i perskim dywanie. Wieszasz duże lustro w złotej ramie? Wybierz neutralny kolor ścian i mebli. Chwila zastanowienia i odrobina wyczucia pozwolą Ci zaaranżować gustowną, oryginalną przestrzeń z klasą.