Balustrady ze stali nierdzewnej
Balustrady powszechnie stosowane są jako zabezpieczenie schodów, balkonów, tarasów lub pochylni. Spotykamy je w domach jednorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej. Montowane są na zewnątrz budynków i przy schodach wewnętrznych. Ze względu na różnorodność zastosowania muszą być odpowiednio dobrane, by spełniały swoje funkcje. Inne wymagania dotyczą balustrad zewnętrznych, inne wewnętrznych. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Jeśli nie wiesz, które wybrać to nasz poradnik pomoże podjąć Ci decyzję.
Zabezpieczenia schodów - wymogi formalne
Balustrada ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom schodów, balkonów lub innych elementów budynku położonych na wysokości. Dokładnie reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12. 04. 2020 r., w szczególności & 296 i 298.
Zgodnie z nimi wszystkie schody przekraczające 0,5 m. muszą posiadać balustrady. W domach jednorodzinnych ich długość może wynosić 1 m. Przepisy regulują także minimalne odległości pomiędzy poszczególnymi tralkami. W budynkach użyteczności publicznej musi ona wynosić 20 cm, w placówkach sprawujących opiekę nad dziećmi 12 cm.
W domach jednorodzinnych prawo nie określa minimalnego rozstawienia tralek, ale jeżeli w domu są dzieci, warto zapewnić im bezpieczeństwo i odpowiednio zaprojektować balustradę.. Konstrukcja powinna uniemożliwić dzieciom wspinanie się po niej lub przeciśnięcie się między prętami.
Przepisy regulują także wysokość balustrad. W domach jednorodzinnych to 0,9 m, natomiast w pozostałych budynkach to 1,1 m.
W niektórych przypadkach obok balustrad konieczne jest także montowanie poręczy. Dotyczy to przede wszystkim obiektów użyteczności publicznej. Ich odległość od ściany powinna wynosić 5 cm i muszą być wydłużone zarówno na początku jak i na końcu o 30 cm.
Elementy balustrad i poręczy nie mogą mieć ostrych zakończeń stwarzających zagrożenie dla użytkowników.
Rodzaje balustrad
Generalnie balustrady dzielimy na balustrady zewnętrzne i wewnętrzne. Te zewnętrzne służą do zabezpieczenia balkonów, tarasów, schodów, podjazdów oraz portfenetrów. Natomiast te wewnętrzne to przede wszystkim zabezpieczenie schodów wewnątrz budynku.
Bardziej popularnym podziałem jest podział balustrad ze względu na materiał, z którego zostały wykonane:
- drewniane,
- aluminiowe,
- nierdzewne,
- żeliwne.
Wybierając balustradę trzeba brać pod uwagę przede wszystkim miejsce jej zastosowania. Zabezpieczenia na zewnątrz budynku powinny być wykonane z materiałów, które odporne są na działanie czynników atmosferycznych. Zdecydowanie najgorzej wypadają tutaj balustrady drewniane, natomiast najlepiej wykonane ze stali nierdzewnej.
Balustrady to nie tylko konstrukcje zapewniające bezpieczeństwo, odpowiednio dobrane stanowią ważny element aranżacji pomieszczeń lub otoczenia domu.
Balustrady ze stali nierdzewnej
Coraz częściej w przestrzeni miejskiej widzimy zabezpieczenia schodów i podjazdów wykonane ze stali nierdzewnej. To dlatego, że swoimi zaletami znacznie górują nad balustradami wykonanymi z innych materiałów.
Choć ich cena nie jest niska, to wybiera je coraz więcej osób. Przede wszystkim balustrada nierdzewna jest wyrobem niezwykle trwałym, odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Wytrzymuje duże różnice temperatur, jest także odporna na opady atmosferyczne i wszystkie zanieczyszczenia środowiskowe (stal kwasoodporna). Swój elegancki wygląd zachowuje przez kilkadziesiąt lat, z tego też względu jej cena wcale nie jest wysoka. W tym czasie balustradę z innego materiału trzeba wymienić kilka razy.
Możliwości aranżacyjne
To druga największa zaleta balustrad ze stali nierdzewnej. Doskonale pasują zarówno do pomieszczeń w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Można nimi wykończyć schody wykonane z każdego materiału. Przy schodach drewnianych można zaprojektować ją z drewnianą poręczą, przy schodach kamiennych doskonale będzie prezentować się w połączeniu z taflami szklanymi. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej i na pewno dobry dekorator wnętrz je wykorzysta.
Balustrady ze stali nierdzewnej dodają wnętrzom elegancji. Warto zastosować je zwłaszcza wtedy, gdy schody kończą się w głównym korytarzu lub salonie.
Firmy oferują dwa rodzaje balustrad ze stali nierdzewnej. Najbardziej popularne są barierki wykonane ze stali z połyskiem. Pięknie się prezentują i są łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Niestety nie są odporne na silne zarysowania ostrymi przedmiotami. Barierki ze stali nierdzewnej szlifowanej charakteryzują się lekkim, stonowanym połyskiem. W odróżnieniu od polerowanych nie widać na nich zarysowań.
Balustrady zewnętrzne
Balustrady nierdzewne stosowane są przede wszystkim jako zabezpieczenia zewnętrzne. Formą można dopasować je do budynku w każdym stylu. Najczęściej są to barierki w całości wykonane ze stali nierdzewnej, która wykazuje największą odporność na działanie niekorzystnych warunków. Ze stali nierdzewnej wykonane są także stojaki na rowery montowane w pobliżu balustrad przy schodach lub podjazdach do budynków użyteczności publicznej.
Balustrady systemowe
To balustrady ze stali nierdzewnej przeznaczone do samodzielnego wykonania, dzięki temu ich cena jest niższa o koszt usługi montażu przez fachowców. Na taki wybór mogą zdecydować się tylko osoby mające zdolności manualne i posiadające odpowiednie elektronarzędzia. Trzeba pamiętać, że balustrada przede wszystkim musi zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo.
Przed złożeniem zamówienia, koniecznie trzeba dokonać bardzo dokładnych pomiarów schodów i podestów. Na tej podstawie należy wyliczyć ilość słupków. Ich rozstawienie zależne jest od systemu oferowanego przez firmę, przyjmuje się, że powinna ona wynosić między 1 a 1,5 m.
Na podstawie dokonanych obliczeń oraz wybranego systemu, na stronie firmy znaleźć można wyliczenia wszystkich potrzebnych elementów, np. kolanek, podstawek pod słupki, rurek o różnej średnicy, śrub.
Wszystkie elementy balustrady ze stali nierdzewnej przychodzą w opisanych paczkach. Najczęściej dołączona jest do nich instrukcja montażu ułatwiająca wykonanie wszystkich prac. Najczęściej spotykane są systemy łączące poszczególne elementy za pomocą kleju do stali nierdzewnej lub za pomocą rurek gwintowanych. W przypadku bardzo dokładnego wykonania montażu łączenia są niewidoczne.
Balustrada ze stali nierdzewnej to obecnie zdecydowanie najlepszy wybór przede wszystkim ze względu na trwałość oraz estetykę. Nie bez znaczenia jest też uniwersalność jej zastosowania i możliwość adaptacji do różnych stylów architektonicznych i wystroju wnętrz.