Czy warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości?

2017-01-12

Sprzedaż oraz kupno nieruchomości to czynności, które wymagają zaangażowania, odpowiednich umiejętności i przede wszystkim dużo cierpliwości. Znalezienie wymarzonego mieszkania lub domu w odpowiedniej cenie, albo dotarcie z ofertą sprzedaży nieruchomości do zainteresowanych osób nie jest łatwym zadaniem. Aby nie popełnić błędu i przy okazji skrócić czas oczekiwania, warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy pośrednika nieruchomości. Czym zajmuje się taka osoba, jak wybrać odpowiedniego doradcę i ile trzeba zapłacić za jego usługi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czy warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości?

Kompetencje pośrednika w obrocie nieruchomościami

Zanim zaczniemy rozważania na temat pracy pośrednika, należy poświęcić chwilę nomenklaturze. Przed 2014 rokiem pojęcia agent oraz pośrednik nie były używane wymiennie. Pośrednikiem nieruchomości była osoba, która posiadała licencje niezbędne do prowadzenia działalności związanej z doradztwem w obrocie nieruchomościami. Agent nieruchomości był prawą ręką pośrednika i nie musiał spełniać tych samych wymogów. Aby agencja pośrednictwa mogła legalnie funkcjonować, musiała zatrudniać przynajmniej jednego licencjonowanego pośrednika. Dzisiaj – po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej – pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może zostać każdy, kto posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Poza tym nie ma żadnych innych wymagań prawnych, czy też formalnych, które ograniczałyby grono osób, wykonujących ten zawód. Z tego powodu w poniższym artykule oba pojęcia traktowane są równorzędnie i stosowane zamiennie.

Wprowadzenie wspomnianej ustawy spowodowało zwiększenie ilości agentów oraz wzrost konkurencji między nimi. Z punktu widzenia klienta może to być sytuacja korzystna, jednak niesie ona również pewne zagrożenia. Brak określonych wymogów, dotyczących na przykład wykształcenia lub obowiązku przestrzegania etyki zawodowej, może prowadzić do wejścia na rynek osób niekompetentnych.

Profesjonalny agent nieruchomości musi mieć dużą wiedzę z zakresu prawa budowlanego i podatkowego oraz finansów, ekonomii i bankowości. Umiejętności te mogą być podparte dyplomem z budownictwa, gospodarki przestrzennej, ekonomii, prawa, czy zarządzania. Brak kierunkowego wykształcenia nie zawsze przekreśla jednak kompetencji doradcy. Osoba, która działa na rynku nieruchomości, mogła zdobyć wiedzę dzięki praktyce lub na różnego rodzaju kursach przygotowujących do wykonywania zawodu. Zanim zdecydujemy się na współpracę z danym agentem, warto dowiedzieć się więcej na temat jego doświadczenia i przygotowania merytorycznego.

Czego możemy oczekiwać od pośrednika nieruchomości

Najogólniej rzecz ujmując, pośrednik nieruchomości zajmuje się kojarzeniem stron przy kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Wyszukuje oferty, które spełniają wymagania klientów, są aktualne, a ich ceny rynkowo uzasadnione. Na tym jednak jego praca się nie kończy. Agent nieruchomości uczestniczy w negocjacjach, przygotowuje umowy, kontaktuje się z notariuszem, sprawdza status prawny nieruchomości, komunikuje się z komornikiem i spółdzielnią mieszkaniową. Pośrednik uczestniczy w całym cyklu transakcyjnym i pomaga swoim klientom w dopełnieniu wszelkich formalności. Może to znacznie skrócić proces podejmowania decyzji, a także zmniejszyć stres związany z finalizowaniem transakcji opiewających często na wysokie kwoty.

Profesjonalny agent nieruchomości powinien stale monitorować rynek, przewidywać kierunki rozwoju danych inwestycji, mieć kontakt z prawnikami, rzeczoznawcami i deweloperami, a także orientować się, jakie są plany dotyczące okolicy, w której znajdują się sprzedawane lub kupowane nieruchomości. Może okazać się, że w sąsiedztwie wskazanego osiedla za kilka lat powstanie droga szybkiego ruchu, centrum handlowe, szkoła, lub inne inwestycje, które obniżą lub podwyższą wartość parceli, domów, czy mieszkań. Fachowy pośrednik przewidzi również potencjalne ryzyko wynikające ze stanu nieruchomości. Dzięki temu może zapobiec takim problemom, jak kupno mieszkania z zameldowanym w nim lokatorem. Po dokonaniu transakcji przygotuje protokoły zdawczo-odbiorcze i zadba o to, aby nieruchomość została wydana kupującemu w stanie zgodnym z zawartą umową.

Ile i za co zapłacimy pośrednikowi nieruchomości?

Wynagrodzenie dla pośrednika nieruchomości obliczane jest zwykle na podstawie ceny danej nieruchomości, a stawka określana jest procentowo i wynosi średnio od 2% do 3% ceny domu czy mieszkania. Można więc łatwo obliczyć, że kupując mieszkanie za 250 tysięcy złotych, będziemy musieli zapłacić agentowi od 5 do 7,5 tysiąca. W przypadku wynajmu lokalu pośrednik pobiera najczęściej prowizję w wysokości jedno lub dwumiesięcznej ceny najmu.

Niektórzy z nas mogą zastanawiać się, czy warto przeznaczyć takie środki na usługi pośrednika i czy oferowane ceny nie są zbyt wygórowane. Agenci nieruchomości pracują zwykle przez siedem dni
w tygodniu, często dostosowując czas pracy do dyspozycyjności swoich klientów. Spotykają się z nimi wieczorami i w weekendy, nierzadko przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Wynagrodzenie otrzymują raz, po sfinalizowaniu transakcji przez klienta. Biorąc pod uwagę te elementy oraz wiedzę i narzędzia, którymi dysponują pośrednicy, może okazać się, że wynagrodzenie za ich pracę nie jest aż tak wysokie. Należy pamiętać, że współpraca z agentami może znacznie ułatwić i skrócić proces szukania idealnej nieruchomości, zmniejszyć stres związany z dopełnianiem formalności oraz zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

Przed podjęciem decyzji związanej z zatrudnieniem pośrednika należy zastanowić się, jak mocno sprecyzowane są nasze wymagania i jak bardzo zależy nam na czasie. Jeśli mamy określone wymogi co do wielkości, standardu oraz lokalizacji domu, czy mieszkania, lub gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, ani doświadczenia, doradztwo wykwalifikowanego agenta może okazać się niezwykle pomocne. Warto więc wziąć ten wariant pod uwagę, zwłaszcza gdy samodzielne poszukiwania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Artykul opublikowany: 2017-01-12 / w dziale: Porady