Własny ogródek w centrum dużego miasta? Całkiem realne marzenie do spełnienia

2016-10-03

Prawdopodobnie wielu z nas marzy o własnym skrawku ziemi. O miejscu, w którym można posadzić drzewo, spędzić letni wieczór, zagrać w piłkę z dziećmi, ulepić bałwana, pobawić się z psem. Marzymy o małym fragmencie świata, który będzie należał tylko do nas. Niestety często nie przekuwamy tych marzeń w cele, a plany nieustannie odkładamy na później („kiedy będę bogaty”, „kiedy będę na emeryturze”, „kiedy dzieci dorosną”, „kiedy znajdę lepszą pracę” – brzmi znajomo?). Zdarza się też, że całkowicie z nich rezygnujemy („nigdy nie będzie mnie na to stać”, „nie chcę utonąć w ratach kredytu”). Dla wielu z nas przeszkodą na drodze do posiadania ogrodu jest konieczność opuszczenia miasta, w którym jest nam tak wygodnie oraz obawa przed wysokimi kosztami takiej inwestycji. Wydawać by się mogło, że nie można mieć wszystkiego. Czy aby na pewno?

Własny ogródek w centrum dużego miasta? Całkiem realne marzenie do spełnienia

Rynek nieruchomości oferuje nam ciekawe rozwiązanie, jakim jest… mieszkanie z ogródkiem! To, co do tej pory niektórym wydawało się zarezerwowane dla dużych inwestycji zlokalizowanych poza miastem, można już mieć, nie rezygnując z życia w centrum, ani nie zapożyczając się w banku do końca życia. A jeśli okaże się, że takie rozwiązanie będzie tańsze, niż zakup mieszkania bez ogrodu? Prawda, że brzmi kusząco?

Mieszkania na parterze coraz bardziej popularne

Mieszkania usytuowane na najniższych kondygnacjach budynków w ciągu ostatnich kilku lat zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Stopniowo oddalamy się od negatywnego obrazu niesławnych parterów w budynkach z wielkiej płyty, popularnych w minionych dekadach. Lokale usytuowane na najniższych kondygnacjach bloków, czy kamienic uchodziły za zimne, trudne w utrzymaniu i niebezpieczne. W celu zapewnienia spokojnych nocy, czy beztroskich wakacji (gdy mieszkanie pozostawiane było na kilka tygodni bez opieki), mieszkańcy często decydowali się na montaż krat w oknach, przysłaniając tym samym widok i ograniczając poczucie wolności. Wypoczynek przy otwartych oknach i na balkonie zarezerwowany był dla lokatorów z wyższych pięter. Dzisiaj mieszkania na parterze zostały odczarowane, a to za sprawą możliwości przyłączenia do nich fragmentu zielonej działki.

Jakie możliwości daje mieszkanie z ogrodem?

Kontakt z naturą to dla wielu z nas źródło przyjemności. Mieszkanie z ogródkiem sprawia, że wypoczynek poza ścianami mieszkania mamy na wyciągnięcie ręki, tuż zadrzwiami. W każdej chwili możemy poczuć pod stopami dotyk trawy, urządzić piknik, zaprosić rodzinę i przyjaciół na kolację pod gwiazdami. Każdy dzień możemy zaczynać od kawy wypitej na świeżym powietrzu. Zyskujemy możliwość stworzenia niepowtarzalnej przestrzeni dla dzieci. Własny ogród to także możliwość posadzenia roślin: kwiatów, ziół, owoców i warzyw.

Niezwykłą zaletą lokali tego typu jest fakt, że pomimo luksusu posiadania własnego skrawka ziemi, nie musimy martwić się o odśnieżanie podjazdu, awarie prądu lub wody. Czynności te należą do obowiązków administracji budynku.

Podczas remontu, czy wnoszenia mebli mamy do dyspozycji drzwi tarasowe, które pozwalają uniknąć przeciskania się przez klatkę schodową. Jednym słowem – możemy poczuć się jak w domku jednorodzinnym, nie opuszczając miasta i wydając znacznie mniej niż na budowę, czy zakup domu.

Na co zwrócić uwagę?

Perspektywa posiadania własnego ogrodu często jest kluczowa przy wyborze mieszkania i bierze górę nad potencjalnymi niedostatkami takich nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka niedoskonałości podobnych rozwiązań (z którymi przy odrobinie wysiłku można sobie poradzić).

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, jest w dalszym ciągu bezpieczeństwo. Aby zapewnić sobie komfort psychiczny, warto zainwestować w antywłamaniowe drzwi i zewnętrzne rolety. Na szczęście takie rozwiązania dla wielu deweloperów są standardem w przypadku mieszkań na parterze. W dodatku wzrasta ogólny poziom bezpieczeństwa, ponieważ coraz więcej osiedli wyposażonych jest w monitoring, a wjazd na teren posesji mają tylko mieszkańcy i ich goście.

Kolejną kwestią, która może rodzić wątpliwości, jest poczucie prywatności. Zarówno ogródek, jak i otwarte okna w mieszkaniu czasem budzą ciekawość przechodniów i sąsiadów. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które warto zastosować, aby odgrodzić wymarzony ogródek od ciekawskich spojrzeń, na przykład budowanie pergoli i altan, montowanie rozsuwanych markiz.

Nie można pominąć aspektu prawnego gospodarowania ogródkiem. Należy upewnić się, czy właściciel posesji daje możliwość wyodrębnienia ogródka, jako osobnej działki geodezyjnej. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ przeniesienie własności, zapewnia niezależność od wspólnoty. Kiedy jednak ogródek należy do części wspólnej budynku i nie widnieje w księdze wieczystej (a tym samym nie jest naszą własnością), możemy ubiegać się o tak zwaną umowę o podziale nieruchomości do korzystania. Cały ogródek pozostaje częścią wspólną, jednak każdy z właścicieli mieszkań ma prawo do korzystania wyłącznie z określonych części nieruchomości.

Ostatnią już rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są koszty, jakie może generować utrzymanie działki (w zależności od jej wielkości i sposobu zagospodarowania) oraz wysiłek potrzebny do jej pielęgnacji. Regularne nawadnianie i nawożenie roślinności, czy utrzymanie porządku w altanach to czynności, które pochłaniają czas, jednak czy rzeczywiście są one wadami? Dbanie o własny kawałek ziemi to dla wielu osób czysta przyjemność.

Czy stać mnie na to?

Ceny mieszkań z ogródkiem są zróżnicowane, jednak na rynku pierwotnym zwykle nie odbiegają od cen lokali z balkonem (w tej samej inwestycji). Ze względu na umiejscowienie na parterze bywają nawet tańsze. Wszystko zależy od wysokości budynku oraz mieszkania (te położone najniżej są czasem wyższe od pozostałych, a przez to bardziej wartościowe), wielkości ogrodu, lokalizacji i typu budynku.

Nawet jeśli niektóre lokale położone na parterze są droższe od pozostałych w tym samym budynku, nadal pozostają znacznie tańsze od domów wolnostojących, czy segmentów, a przy tym dają więcej możliwości, niż mieszkania z balkonem. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru miejsca zamieszkania. Jeśli marzymy o ogródku, a nie chcemy wyprowadzać się z miasta, lub jeszcze nie stać nas na dom, mieszkanie na parterze z możliwością zagospodarowania ziemi na własny użytek, wydaje się doskonałym rozwiązaniem.

Artykul opublikowany: 2016-10-03 / w dziale: Porady