Ceny wykończenia nowej kuchni - ile to będzie kosztować i co ma wpływ na wysokość wydatków?

2018-11-05

Wykończenie nowej kuchni to spora inwestycja. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele osób poszukuje sprawdzonych sposobów na zaoszczędzenie gotówki. Należy jednak pamiętać, że podczas wyboru materiałów, mebli, czy też wyposażenia należy kierować się przede wszystkim jakością.

Ceny wykończenia nowej kuchni - ile to będzie kosztować i co ma wpływ na wysokość wydatków?

Kuchnia jest pomieszczeniem intensywnie użytkowanym. Panują w nim specyficzne warunki (zmienna temperatura, para wodna generowana podczas gotowania), tak więc od elementów znajdujących się w wnętrzu oczekujemy podwyższonej trwałości i żywotności.

1. Wykończenie podłogi

Drewno na kuchennej podłodze może prezentować się rewelacyjnie, jednak jest to materiał, który nie sprawdzi się w przypadku kuchni intensywnie użytkowanej. Najprostszym, a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Są one łatwe i szybkie w czyszczeniu. Za 1 m2 całkiem dobrej jakości płytek zapłacimy około 40 zł. Drugie tyle zapłacimy za montaż, chyba że potrafimy ułożyć podłogę samodzielnie.

Tańszą opcją jest po prostu zakup wykładziny PCV, którą kładzie się bezpośrednio na posadzkę. Nie wymaga ona więc jej wcześniejszego wykończenia. Cena to około 25 zł/m2.

2. Wykończenie ścian i sufitu

Tutaj również wszystko zależy od naszych upodobań. Większość osób decyduje się jednak na częściowe ułożenie kafelków (w okolicy zlewozmywaka, kuchenki, mebli). Pozostała część ścian i sufit malowana są specjalną farbą lateksową.

  • Cena kafelków ściennych to około 25 zł za m2.

  • Usługi glazurnicze to około 40 zł/m2.

  • Koszt farby lateksowej to mniej więcej 20 zł/l,

  • a koszt usług malarskich to średnio 10 zł/m2.

3. Meble

Meble stanowią podstawę komfortowej oraz efektownej kuchni. Należy zdecydować się na takie modele, które będą pojemne. Dobrze jest, jeśli będą one wyposażone w dużą ilość szuflad, czy też zamykanych szafek. Jeśli nasza kuchnia jest niewielka to powinniśmy unikać mebli z dużą ilością odkrytych półek. W takich miejscach ciężko utrzymać jest porządek. Naczynia przechowywane w taki sposób są szczególnie narażone na zabrudzenia.

Możemy zdecydować się zarówno na meble gotowe, jak i na indywidualny wymiar.

Bez problemu zakupimy całkiem solidny zestaw mebli kuchennych za około 2000 zł. Meble na wymiar są droższe, ale czasami warto zapoznać się z ofertą mniej popularnych rzemieślników. Może okazać się tak, że koszt zakupu będzie porównywalny.

Nowa kuchnia - jaka cena wykończenia?

Nowa kuchnia - jaka cena wykończenia?

4. Wyposażenie

W każdej kuchni niezbędny jest zlew. Często przechowujemy w nim brudne naczynia, a więc jest on szczególnie narażony na zabrudzenia. Jeśli lubimy często gotować, to powinniśmy rozważyć zakup zlewozmywaka granitowego. Jego cena to około 400 zł - za przykład wzięliśmy tutaj zlew Nowy Jork z oferty Prima Gran (1,5 komory). Podczas zakupu wyposażenia warto wziąć pod uwagę właśnie sklepy internetowe. Zwykle ich asortyment jest o wiele bardziej rozbudowany, a ceny nawet kilkadziesiąt złotych niższe niż w sklepach stacjonarnych.

Zlewozmywak granitowy charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością. Dłużej utrzymuje on swoją pierwotną formę, dzięki czemu przez cały okres eksploatacji pozostaje w idealnym stanie. Do kompletu powinniśmy wybrać również granitową baterię (około 250 zł). Zlewy granitowe można łączyć także z baterią chromowaną.

Urządzając kuchnię nie możemy zapomnieć o sprzęcie AGD. Modnym i praktycznym rozwiązaniem jest lodówka do zabudowy.

  • Za model średniej klasy zapłacimy około 1500 zł.

  • Na płytę elektryczną ceramiczną będziemy musieli wydać mniej więcej 1000 zł.

  • Piekarnik do zabudowy to koszt około 1200 zł.

  • Możemy oczywiście postawić na tradycyjną kuchenkę - kosztuje ona około 1000 zł. Praktyczną opcją jest także zmywarka. Jej cena to średnio 1300 zł.

Analizując powyższe można dojść do wniosku, że urządzenie kuchni do duży wydatek. Pamiętajmy jednak, aby nie ograniczać się wyłącznie do zakupów stacjonarnych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w e-sklepach możemy kupić wysokiej jakości produkty w korzystniejszych cenach. Nie musimy martwić się o dostawę, czy też czas oczekiwania. Nawet dostarczenie sprzętu o dużych gabarytach nie kosztuje majątku. Ponadto czas oczekiwania jest ograniczony do minimum - większość sklepów internetowych dostarcza zamówienie w ciągu kilku dni roboczych.

Artykul opublikowany: 2018-11-05 / w dziale: Aranżacja wnętrz