Ceramika sanitarna w małej łazience

2019-01-23

Przestronna łazienka z wanną z hydromasażem i dużą, wygodną kabiną prysznicową – to coś, co dla wielu osób na zawsze pozostaje w sferze marzeń. Owszem, jeżeli budujemy własny dom, możemy zaprojektować prawdziwy salon kąpielowy. Jednak w większości bloków łazienka jest jednym z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniu – jej wymiary do zazwyczaj ok. 3-6 m2. Dysponując taką przestrzenią, trzeba czasem trochę się napracować, aby stworzyć wygodne i estetyczne wnętrze. Jednym z kluczowych elementów w takim wypadku jest odpowiednio dobrana ceramika łazienkowa.

Ceramika sanitarna w małej łazience

Na dobry początek – pomiary

Jeżeli chcemy komfortowo i efektownie urządzić małe pomieszczenie, warto przestrzegać podstawowej zasady: wszystko musi być dokładnie wymierzone i zaplanowane, a każdy centymetr przestrzeni powinien być rozsądnie zagospodarowany. W ten sposób unikniemy obijania się o meble i sprzęty, co – zwłaszcza o poranku, przed wyjściem do pracy – bywa wyjątkowo nieprzyjemnym przeżyciem. Przed zakupem ceramiki sanitarnej warto zatem dokładnie zmierzyć łazienkę, uwzględniając odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Być może na tym etapie okaże się, że trzeba będzie wprowadzić także zmiany w instalacji hydraulicznej, np. przenieść przyłącza wody w inne miejsce.

Rozmieszczenie i wybór sprzętów

Na etapie dokonywania pomiarów należy również zaprojektować układ sprzętów łazienkowych – pamiętajmy, że lepiej wprowadzać poprawki na papierze niż po zakupie wanny czy umywalki, która okaże się niewymiarowa i niedopasowana wielkością do pozostałych elementów ceramicznych i mebli. Wiedząc już, jak będą rozmieszczone urządzenia sanitarne i jakie powinny być ich wymiary, można wreszcie zacząć przechadzki po salonach z ceramiką łazienkową oraz przeglądanie katalogów i sklepów internetowych – w poszukiwaniu korzystnych cen i jakości warto zajrzeć na Grupamo.pl. Aby łatwiej było nam podjąć dobrą decyzję, warto od razu ustalić sobie kilka kryteriów, dzięki którym zawęzimy nieco obszar poszukiwań i unikniemy błędów. Do małej łazienki najlepiej wybrać sprzęty o owalnych, opływowych kształtach, ponieważ wizualnie mają w sobie więcej lekkości i nie będą przytłaczać wnętrza.

Istotnym dylematem dla wielu osób jest wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. W niewielkiej przestrzeni bardziej praktyczny będzie oczywiście prysznic, jednak możemy także poszukać niedużej, asymetrycznej wanny, która będzie pasować do naszej łazienki. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć wnętrze, wybierzmy chłodne odcienie bieli i oczywiście duże lustro. W przypadku kabiny prysznicowej warto zdecydować się na taką, w której ścianki i drzwi będą wykonane z przezroczystego szkła.

Nie rezygnuj ze stylowego wystroju

Choć w 3- lub 4-metrowej łazience raczej nie możemy za bardzo zaszaleć w kwestii wystroju, to jednak nie poddawajmy się tak łatwo i nie rezygnujmy z wymarzonego stylu. Luksusowy minimalizm, rustykalna sielskość czy egzotyczne klimaty – to wszystko możemy osiągnąć przy pomocy detali. W takiej sytuacji prosta i elegancka ceramika łazienkowa będzie znakomicie komponować się z charakterystycznymi elementami wystroju, a my osiągniemy upragniony rezultat, czyli połączenie wygody, funkcjonalności i estetyki.

Artykul opublikowany: 2019-01-23 / w dziale: Aranżacja wnętrz