„Ciepły” montaż okien – o jakim montażu mowa i czy warto w niego zainwestować?

2019-04-08

Planując instalację lub wymianę stolarki okiennej, stajemy przed dylematem, w jaki rodzaj montażu zainwestować. Przy tej okazji zapewne usłyszymy o tak zwanym ciepłym montażu, nazywanym również przez fachowców montażem warstwowym lub trójwarstwowym. Od kilku lat zaczyna być on coraz częściej wymieniany jako alternatywa dla standardowego. Istnieje wiele powodów popularności tego rodzaju montażu, jednak jednym z najczęściej powtarzanych jest dużo lepsza izolacja termiczna uzyskiwana poprzez zastosowanie kilku (na ogół trzech) warstw izolacji. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, przyjrzyjmy się bliżej temu, czym ciepły montaż jest i jakie efekty można dzięki niemu uzyskać?

„Ciepły” montaż okien – o jakim montażu mowa i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest ciepły montaż okien?

Zastosowanie nie jednej, a aż trzech warstw izolacji odróżnia montaż ciepły od tradycyjnego. Przestrzeń pomiędzy murem a ramą okna wypełnia się pianką poliuretanową (PUR). Stanowi ona skuteczny materiałem izolacyjnym - pod warunkiem, że jest sucha. Zastosowanie dwóch rodzajów taśm ma na celu między innymi zapobieganiu wilgotnienia pianki PUR. Dlatego też po zewnętrznej stronie okna montuje się folię lub taśmę rozprężną, która pełni rolę bariery przed wnikaniem do pianki deszczu, śniegu, a także wiatru. Jednocześnie dzięki jej właściwościom paroprzepuszczalnym, para wodna ma możliwość wydostawania się na zewnątrz. Piankę przed działaniem wilgoci izoluje od wewnątrz taśma lub folia paroszczelna. Dzięki niej para wodna i wilgoć znajdujące się wewnątrz budynku nie przenikają do warstwy termoizolacji.

 

Dlaczego ciepły montaż?

Nieprawidłowo wykonany montaż stolarki okiennej może narazić nas na większe rachunki za ogrzewanie, będące konsekwencją powstania mostków termicznych. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na okno energooszczędne, to bez prawidłowego montażu z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, może okazać się mało szczelne. Nieszczelne okno zaś to nie tylko gwarancja niższej temperatury w domu zimą, a wyższej latem, ale też ryzyko powstawania wilgoci, a co za tym idzie pleśni. Nawet w pełni fachowe wykonanie tradycyjnego montażu z wyłącznie jedną warstwą ocieplenia z pianki PUR, może w skrajnych warunków pogodowych doprowadzić do tworzenia się nieszczelności.

Montaż warstwowy zapewnia dużo większą szczelność. Warstwę termoizolacyjną od dwóch stron chronią taśmy rozprężne, które prawidłowo zamontowane stanowić będą dodatkową barierę przed wilgocią, wiatrem, czy parą wodną, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. W ten sposób połączenie okna z murem jest lepiej zabezpieczone, niż w przypadku zwyczajnego montażu z wyłącznie jedną warstwą. Para wodna nie dostaje się z pomieszczenia do pianki PUR, a nawet jeśli dochodzi do sytuacji, że się w niej znajdzie, dzięki zewnętrznej taśmie paroprzepuszczalnej, odprowadzana jest błyskawicznie na zewnątrz. Warstwy izolacji, zastosowane podczas instalacji stolarki mają również na celu ograniczanie powstawania mostków termicznych, co w efekcie zmniejsza koszty ogrzewania budynku oraz poprawia mikroklimat wnętrza.

Montaż okien

 

Montaż warstwowy czy standardowy?

Tradycyjny montaż stolarki okiennej polega na przytwierdzeniu okna do muru przy użyciu kotew lub dybli oraz wypełnieniu szczeliny która powstaje między ościeżnicą a ścianą budynku pianką PUR. Do zalet takiego rozwiązania należą z pewnością krótszy czas, który trzeba przeznaczyć na jego wykonanie oraz niższa cena. Jednak jeśli zależy nam na tym, żeby nie tracić ciepła z wnętrza mieszkania, nie należy na montażu oszczędzać. Wykorzystanie w przypadku ciepłego montażu dwóch dodatkowych warstw izolacji podnosi szczelność okien. Montaż warstwowy jest droższy oraz bardziej czasochłonny, jednak inwestycja ta zwraca się przy dłuższym użytkowaniu, docenimy także jej zalety zwłaszcza w okresach zimowych. Montaż warstwowy gorzej sprawdzi się w starym budownictwie, w którym energia cieplna może wydostawać się również przez nieszczelne drzwi, czy ściany. Zanim więc zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnej firmy do wykonania montażu, upewnijmy się, że zadbaliśmy o inne elementy mogące powodować utratę ciepła. Montaż ciepły jest najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku nowo wznoszonych budynków mieszkalnych, zwłaszcza domów energooszczędnych czy pasywnych, w których instalowane są okna o bardzo wysokim poziomie termoizolacji.

../media/art/174/oknanarozne2.jpg

 

Jak przeprowadza się montaż warstwowy?

Montaż warstwowy ze względu na jego skomplikowanie oraz konieczność precyzyjnego wykonania, powinien być zawsze przeprowadzany przez wykwalifikowaną ekipę fachowców z użyciem wysokiej jakości materiałów budowlanych. Proces rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zagruntowanego otworu w murze. Ważne, żeby jego powierzchnia była jednorodna. Zaczynamy od wewnętrznej strony otworu okiennego, gdzie instaluje się taśmę lub folię paroszczelną. Przechodząc na zewnętrzną stronę, podobny proces wykonuje się z taśmą paroprzepuszczalną. Po tym kroku można przejść do osadzenia okna, a następnie przystąpić do uzupełnienia pianką szczeliny znajdującej się między ramą okna a murem. Po wyschnięciu pianki i dokładnym usunięciu jej nadmiaru, cały proces zamyka się zaklejeniem taśmy wewnętrznej. Każdy z tych etapów powinno się przeprowadzać z jak największą dbałością o detale, dlatego tak ważne jest w tym przypadku doświadczenie.

 

Ciepły parapet

Z montażem warstwowym wiąże się również instalacja profilu podokiennego zwanego ciepłym parapetem – jest on rekomendowanym, ale niekoniecznym rozwiązaniem. Montażu jego konstrukcji dokonuje się jeszcze przed osadzeniem okna oraz zamontowaniem taśm. Ma on na celu zapewnienia jak najlepszego połączenia okna z murem oraz stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed powstawaniem mostków termicznych. Powinien być wyprofilowany w taki sposób, aby pasował do kształtu okna. W ten sposób zamontowany parapet cieplny, eliminuje potrzebę instalacji listew podokiennych.

Montaż parapetu

 

Taśma multifunkcyjna

Producenci i fachowcy wciąż pracują nad optymalizacja montażu zarówno pod kątem czasu potrzebnego do jego wykonania jak i jego efektywności. Jednym z zyskujących na popularności, ciepłych rozwiązań jest zastosowanie do uszczelniania, multifunkcyjnej taśmy, która zastępuje trzy produkty uszczelniające stosowane w montażu warstwowym. Specjalną, wstępnie skompresowaną, wielofunkcyjną taśmę, nakleja się na powierzchni profilu przed montażem okna - a następnie wraz z oknem umieszcza się w ościeżnicy okiennej. Okno montuje się za pomocą, tradycyjnych śrub mocujących. Zastosowanie taśmy spełnia wymogi techniczne uszczelnienie okna i eliminuje konieczność stosowania dodatkowych elementów.

 

Bez względu na to, która opcję wybierzemy, pamiętajmy, że profesjonalnie wykonany, ciepły montaż to rozwiązanie, dzięki któremu skutecznie pozbędziemy się mostków termicznych, a co za tym idzie, nasze rachunki za energię cieplną ulegną znacznemu obniżeniu. To również zmniejszone ryzyko powstawania zawilgoceń oraz pleśni, dzięki czemu wytworzony w domu mikroklimat jest zdrowszy. Jednak żeby inwestycja w ciepły montaż okazała się trafiona, warto jednocześnie kupić energooszczędne okna.

 

Materiał opracowany we współpracy z marką DAKO – producentem kompleksowej stolarki otworowej.

Artykul opublikowany: 2019-04-08 / w dziale: Budownictwo