Czego możesz oczekiwać od architekta wnętrz?

2021-05-15

Coraz więcej osób rozważa skorzystanie z usługi profesjonalnego projektowania wnętrz mieszkań. Zależy nam na nowoczesność, spójnej estetyce i funkcjonalnych rozwiązaniach. Często jednak przystępując do pracy z architektem wnętrz, nie wiemy, czego właściwie możemy od niego oczekiwać. Dlatego dzisiaj przybliżamy nieco tę postać i jej zadania. Dowiedz się, co może, a nawet powinien zrobić dla ciebie architekt wnętrz. Czym zajmuje się architekt wnętrz? Co może dla ciebie zrobić architekt wnętrz? Jak wygląda współpraca? Ile czeka się na projekt?

Czego możesz oczekiwać od architekta wnętrz?

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz to specjalista od urządzania przestrzeni. Oczekujemy od niego niw tylko kreatywności i ciekawych pomysłów, lecz także rzetelnej wiedzy technicznej dotyczącej zasad wnoszenia budynków. Dopiero połączenie tych dwóch kompetencji pozwala na stworzenie naprawdę oryginalnego i niepowtarzalnego projektu. Warszawski architekt wnętrz z Deco Nova podkreśla, że niemożliwe jest stworzenie funkcjonalnego i niebanalnego projektu bez szerokiej wiedzy o samym budownictwie. Nie mniej jednak ważne jest wyczulenie na potrzeby klienta i dostosowanie projektu do jego marzeń i oczekiwań. 

Co może dla ciebie zrobić architekt wnętrz?

Te podstawowe założenia przekładają się na sposób codziennej pracy architekta wnętrz. Jego działania to przede wszystkim tworzenie rysunków układu domu, planowanie jego zagospodarowania i wyposażenia. Tutaj warto zwrócić uwagę na różny zakres umowy, który może obejmować współpraca z architektem czy studio projektowym. Warto podkreślić, że niestety niektóre firmy projektowe kuszą potencjalnych klientów bardzo atrakcyjnymi cenami swoich usług. Ta obniżka związana jest jednak najczęściej z ograniczeniem zakresu usługi. Profesjonalna usługa projektowa, kompleksowa jej realizacja powinna obejmować m.in.:

  • rzut aranżacyjny wnętrza,
  • wizualizacje wszystkich pomieszczeń,
  • rzuty ewentualnej przebudowy ścian działowych,
  • rzuty sufitów z układami świetlnymi,
  • rzuty posadzek
  • projekt przebudowy instalacji elektrycznej i hydraulicznej, 
  • projekt ewentualnej przebudowy instalacji grzewczej,
  • projekt rozmieszczenia mebli, sprzętu AGD, RTV, urządzeń sanitarnych,
  • projekt kuchni i łazienki/łazienek,
  • projekt mebli pod zabudowę i szaf wnękowych. 

Przed podpisaniem umowy warto więc upewnić, czy zawiera ona wszystkie wymienione powyżej elementy czy jedynie samą wizualizację lub ograniczony zestaw rzutów lub projektów instalacji. Warto także przypomnieć, że doświadczony architekt wnętrz z reguły współpracuje z firmami oferującymi meble i wyposażenie do domu, może ci więc także (na życzenie) zaproponować wykaz odpowiednich mebli. To rozwiązanie ceni sobie bardzo wielu inwestorów, którzy nie mają czasu na to, by samodzielnie przeszukiwać ofertę sklepów meblarskich. 

Jak wygląda współpraca?

Pamiętaj, że podstawową rolą architekta jest dostosowanie twoich marzeń, pomysłów, oczekiwań do realnych warunków pomieszczenia z uwzględnieniem nie tylko charakterystyki samych pomieszczeń czy typu budownictwa, lecz także funkcjonalności całego mieszkania. Architekt musi przynajmniej na trochę "wejść w twoje buty" i spojrzeć na pomieszczenia z twojego punktu widzenia. Nie oznacza to jednak, że bezkrytycznie powinien on przyjmować i wcielać w życie twoje pomysły. Musi bowiem patrzeć na spójność całego projektu, funkcjonalność kolejnych pomieszczeń, zasadność, ergonomiczność wprowadzania kolejnych rozwiązań. Profesjonalne studia projektowe stosują często metodę prezentacji trzech koncepcji:

  • pierwsza opiera się na zastosowaniu rozwiązań, pomysłów, sugestii inwestora, 
  • druga to koncepcja oparta o sposób widzenia przestrzeni przez architekta/architektów, 
  • trzecia wizualizacja to połączenie dwóch pierwszych rozwiązań. 

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania projektanci są w stanie maksymalnie odpowiedzieć na oczekiwania klienta, nie rezygnując jednocześnie z rozwiązań, które ich zdaniem funkcjonalnie czy estetyczni lepiej sprawdzą się w konkretnym pomieszczeniu. Są oczywiście klienci, którzy nie mają zbyt mocno sprecyzowanych potrzeb czy wyobrażeń na temat tego, jak ma wyglądać ich mieszkanie, spora jednak część przychodzi do architekta z gotową wizją i doświadczony projektant powinien umieć na nią odpowiedzieć. 

Ile czeka się na projekt? 

Kwestia czasu, jakiego potrzebują architekci na stworzenie dla ciebie pełnego projektu w dużej mierze zależy oczywiście od wielkości mieszkania (nie chodzi tutaj tyle o metraż, co o ilość pomieszczeń, dla których trzeba stworzyć projekt wykonania), a także od tego, jak będzie układała się współpraca na linii architekt-inwestor. Profesjonalne biura projektowe z reguły jednak zapewniają kompleksową realizację zlecenia mniej więcej w okresie 6 tygodni. Dwa tygodnie z reguły czekasz na pierwsze propozycje układów funkcjonalnych, które stają się punktem wyjścia do tworzenia konkretnych wizualizacji. Jeśli wybór jeden z linii, która będzie dalej rozwijana przebiega sprawnie, możesz liczyć, że w ciągu kolejnych dwóch tygodni otrzymasz kompletną wizualizację pomieszczeń. Tutaj z reguły zaczyna się seria ewentualnych poprawek i korekt. Dopiero po osiągnięciu kompromisu i satysfakcji ze strony klienta, jego aprobaty dla wszystkich zaproponowanych rozwiązań, postaje kompleksowy projekt wykonawczy. Zawierać on powinien wymienione powyżej rzuty i projekty. Na niego trzeba będzie poczekać kolejne dwa tygodnie. 

 

Tekst dostarczony przez Deco Nova.

Artykul opublikowany: 2021-05-15 / w dziale: Aranżacja wnętrz