Czy lampy wiszące to dobry wybór do jadalni? Sprawdzamy

2023-06-01

Czy lampa wisząca to dobry wybór do jadalni? Poniżej przyjrzymy się temu popularnemu rozwiązaniu oświetleniowemu i zbadamy, czy jest ono idealnym uzupełnieniem dla przestrzeni jadalnianych. Odpowiemy m.in. na pytanie o to, czy wariant ten spełnia zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne wymagania tego pomieszczenia. Ponadto podpowiemy, jakie lampy wiszące są najlepszym wyborem do jadalni. Pozwoli Ci to stworzyć nastrojowe, komfortowe i funkcjonalne wnętrze.

 

Czy lampy wiszące to dobry wybór do jadalni? Sprawdzamy

Czy lampa wisząca to dobre rozwiązanie do jadalni?

Jadalnia to pomieszczenie o charakterze reprezentacyjnym. Jednocześnie służy też oczywiście do spożywania posiłków. Oświetlenie musi więc nie tylko estetycznie się prezentować, ale także zapewniać odpowiednią ilość światła. Czy lampy wiszące spełniają to zadanie i stanowią właściwy wybór do jadalni?

Z całą pewnością tak, gdyż nie tylko doskonale oświetlają wnętrze, ale także dodają mu elegancji. Występują w wielu różnorodnych formach. Bardzo łatwo dopasować je więc do stylistyki. Jest to także praktyczne źródło światła. Oświetlenie oferowane przez omawiane lampy rozchodzi się równomiernie. Z tego względu modele wiszące bardzo często umieszczane są bezpośrednio nad stołem, zapewniając miłą atmosferę oraz komfort podczas jedzenia. Co więcej, w przypadku mebla o pokaźnym wymiarze można zamontować kilka lamp wiszących w równych odległościach. W ten sposób bez problemu dopasujesz ilość otrzymanego światła do własnych potrzeb.

Jakie lampy wiszące to dobry wybór do jadalni?

Lampa do jadalni musi spełniać zadanie praktyczne i estetyczne. Kluczowe jest zatem dopasowanie odpowiedniego modelu. W tym celu warto przeanalizować kilka kwestii:

wielkość lampy – lampa musi zostać dopasowana do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży model przytłoczy wnętrze.  Zbyt mały z kolei nie będzie atrakcyjny, a do tego dostarczy za mało światła;

długość lampy – należy zadbać o odpowiednią odległość pomiędzy lampą a stołem. Optymalna wartość to 60-90 cm. Bardzo ważne jest więc dopasowanie długości lampy;

rodzaj klosza – jako że lampy wiszące stanowią oświetlenie centralne, powinny zapewniać równomierne światło. Wówczas będzie ono łagodne dla oczu. Zwróć zatem uwagę na rodzaj klosza. Powinien on być skierowany ku górze lub w dół, nigdy poziomo czy skośnie. W jadalni najlepiej sprawdzają się modele zabudowane. Możesz też zdecydować się na szklane oprawy, lecz dobierz do nich mleczne żarówki. Taki zabieg sprawi, że światło nie będzie za ostre;

stylistka lampy – musi być ona spójna z resztą wnętrza. Dzięki temu lampa zaoferuje nie tylko oświetlenie, ale będzie stanowiła również akcent dekoracyjny. Jednocześnie produkt powinien zostać dopasowany do charakteru pomieszczenia. Jako że jadalnia to przestrzeń reprezentacyjna, doskonale sprawdzają się w niej modele kryształowe i inne bogato zdobione lampy wykonane w stylistyce glamour. Wbrew pozorom nie jest to wybór zarezerwowany tylko do klasycznych wnętrz. Pięknie kontrastuje on również z aranżacjami nowoczesnymi.

Czy warto więc wybrać lampy wiszące do jadalni? Z całą pewnością tak! Warunek jest jednak jeden – nie podejmuj swojej decyzji zbyt pochopnie, tylko jeszcze raz przeanalizuj nasz artykuł. Dzięki temu idealnie dopasujesz lampę do swoich oczekiwań oraz potrzeb. Pamiętaj też, aby wybierać oświetlenie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Jest to gwarancja perfekcyjnego wykonania lamp i ich długoletniego działania.

 

Artykul opublikowany: 2023-06-01 / w dziale: Aranżacja wnętrz