Czy musimy wybierać balustradę?

2018-08-27

Jeżeli budujemy dom o co najmniej dwóch kondygnacjach, to nieuniknione będzie to, aby zawrzeć w jego projekcie co najmniej jeden zestaw schodów. A skoro mówimy o schodach, to ich integralną częścią są balustrady… ale czy na pewno? Przecież na pewno widzieliście takie typy, które jej nie posiadają. Jak to końcu jest z tymi balustradami?

Czy musimy wybierać balustradę?

Bez balustrady?

Gdy traficie na schody bez balustrad, to możecie zakładać, że jest to wynik kreatywności projektantów, którzy spełniają marzenia inwestorów. Mają one zaskakiwać poprzez wymyślną firmę i sposób wykończenia, który ma dać nam niezwykłe wrażenia wizualne. Mało kto jednak wie, że wedle obowiązujących przepisów budowlanych, nie spełniają one wymaganych warunków bezpieczeństwa, to jeżeli już zdecydowaliśmy się na takowy projekt, to raczej nie musimy się obawiać wizyty kogoś z inspektoratu! Nieważne czy wolimy projekty minimalistyczne, czy nieco bardziej klasyczne, to dla własnego dobra, warto zaopatrzyć się w balustradę wysokiej jakości!

../media/art/89/2.jpg

Schody wspornikowe bez balustrady

Wymiary balustrad

Skoro już wspomnieliśmy o przepisach, to nie sposób zapomnieć o wymiarach, powszechnie uważanych za bezpieczne. Każde schody służące do pokonania wysokości wyższej niż pół metra, muszą mieć na biegach oraz podestach balustrady. Jej wysokość mierzona od wierzchu poręczy do krawędzi stopnia powinna być nie mniejsza niż 90 centymetrów. Sama szerokość stopni powinna mieć nie mniej niż 80 centymetrów, mierzone w tzw. świetle. Co do samych balustrad, to przepisy nie regulują dokładnie wymiarów prześwitów między poszczególnymi barierkami. W tym przypadku bezpiecznie będzie jednak zachować pewien rozsądek i utrzymać przerwy w zakresie od 10 do maksymalnie 12 centymetrów, dzięki czemu niemożliwe będzie przeciśnięcie się między nimi nawet najsprytniejszym domowników! Jeżeli jednak zapragniemy wyjść poza te granice, to dla bezpieczeństwa lepiej będzie zamontować pewne tymczasowe uzupełnienia.

../media/art/89/3.jpg

Schody standardowe wraz z balustradą. Źródło: pl.fontanotshop.com

Podsumowanie

Przepisy dotyczące balustrad w naszych domach są dość jasne i mają na celu głównie zapewnienie nam maksymalnego bezpieczeństwa podczas korzystania ze schodów. Jak jednak wiecie, możliwe jest wyłamanie się z tego kręgu, poprzez zastosowanie schodów wspornikowych, jednak jeżeli w waszym domu nie mieszkają sami dorośli – lepiej wybierzcie projekt z wytrzymałą balustradą.

Artykul opublikowany: 2018-08-27 / w dziale: Aranżacja wnętrz