Dekoracyjnie w łazience

2018-07-09

Planując wystrój łazienki, warto uwzględnić w projekcie nie tylko umiejscowienie sanitariatów, kolor płytek oraz rodzaj mebli. Niebagatelną rolę w łazienkowych aranżacjach pełni oświetlenie. Często to za jego pomocą powstają niezwykłe efekty wizualne. Trudno go zatem nie docenić. Wykorzystując światło, nie tylko dobrze doświetlimy wnętrze i stworzymy doskonałe warunki użytkowania każdej strefy funkcjonalnej łazienki, ale przydamy też pomieszczeniu atrakcyjności.

Dekoracyjnie w łazience

Wykonując projekt łazienki, nie wolno zapominać o zaplanowaniu oświetlenia. Zazwyczaj we współczesnych wnętrzach dzieli się je na 4 strefy. Oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest odpowiednie doświetlenie całego pomieszczenia, oświetlenie funkcyjne w okolicy lustra – stwarza dogodne warunki do wykonywania czynności precyzyjnych, takich jak makijaż, czy golenie, prywatna strefa wellness – ciepłe, odprężające i subtelne światło oraz oświetlenie dekoracyjne, którego zadaniem jest budowanie nastroju w pomieszczeniu.

Choć ostatni typ oświetlenia, z uwagi na to, że nie pełni w łazience istotnego znaczenia funkcyjnego, często jest przez inwestorów pomijany, warto rozważyć jego zastosowanie we wnętrzu. Aranżacje z jego udziałem są niezwykle efektowne i przyjemne dla oka. Odpowiednio zastosowane oświetlenie dekoracyjne może stwarzać komfortowe warunki do wypoczynku w łazience.


Dlaczego warto dekorować łazienkę światłem?

Oświetlenie dekoracyjne w łazience może być bardzo ważnym elementem aranżacji. Choć urządzenie pomieszczenia bez jego udziału jest możliwe, to pozbawione go wnętrze może stracić na atrakcyjności. Łazienka natomiast jest tym pomieszczeniem, które oprócz zwyczajowo każdego dnia wykonywanych czynności, powinno też dawać radość z przebywania w nim.

Prywatna strefa relaksu połączona z takim oświetleniem pozwala na zbudowanie niezwykłego nastroju w pomieszczeniu, który sprzyja odprężeniu i regeneracji sił. Po ciężkim dniu to idealny sposób na wypoczynek. Oświetlenie dekoracyjne ma jeszcze jedną ważną funkcję. Sprawia, że pomieszczenie wydaje się przytulniejsze i przyjemniejsze. To rozwiązanie dla osób, które nie lubią zimnych wnętrz.

Za pomocą tego rodzaju oświetlenia można też modyfikować wygląd pomieszczenia. Optycznie je obniżyć, wydłużyć lub powiększyć.


Dekoracyjne oświetlenie wanny

Wanna i prysznic to strefy, w których najchętniej chcielibyśmy widzieć oświetlenie dekoracyjne. Podświetlona od dołu wanna nie tylko wygląda niezwykle atrakcyjnie, ale wydaje się również większa i lżejsza. Ma się wrażenie, jak gdyby unosiła się w powietrzu.

Ten rodzaj oświetlenia dekoracyjnego jest też najczęściej wykorzystywany przez architektów wnętrz. Aranżacja podnosi poczucie komfortu podczas kąpieli i poprawia wygląd całego wnętrza.

Co więcej, wykonanie takiej aranżacji jest niezwykle łatwe i niedrogie. Najczęściej wykonuje się je przy użyciu taniego w eksploatacji oświetlenia, czyli diod LED. Dzięki temu efekt jest nie tylko zachwycający, ale również nie nadwyręża zanadto kieszeni inwestora. Znikomy koszt zużycia energii elektrycznej przez lampy LED strefy dekoracyjnej sprawia, że oświetlenie to może być stale użytkowane, nie generując przy tym wysokich kosztów.

Niskie koszty eksploatacji instalacji sprawiają, że inwestorzy często wykorzystują ją w nocy do oświetlenia drogi do łazienki, co sprawdza się zwłaszcza przy małych dzieciach.


Podświetlane szafki lub ścianki

Nie tylko strefa wellness może być elegancka. Bardzo dekoracyjnie wygląda w łazience również podświetlenie pod szafkami. Podobnie jak w przypadku podświetlanej wanny, potrafi budować nastrój w pomieszczeniu i sprawiać, że wnętrze zyskuje na atrakcyjności.

Do podświetlania szafek również doskonale sprawdzą się diody LED. Mogą to być lampy albo taśma. Przyklejona od spodniej strony szafki listwa będzie wyglądać niezwykle efektownie. Warto zwrócić uwagę również na to, że diody LED mają możliwość świecenia światłem o różnych barwach. Emitując subtelne światło, delikatnie oświetlają wnętrze i wprowadzają do niego intymny nastrój.

Innym pomysłem na wprowadzenie oświetlenia dekoracyjnego może też być zbudowanie podświetlanej ścianki z płyty gipsowo-kartonowej. Tu sposobów dekorowanie światłem może być wiele. Niektórzy inwestorzy decydują się na podświetlenie dołu ścianki, inni montują diody u dołu i po bokach.

Warto pamiętać, że nie są jedyne sposoby na wprowadzenie oświetlenia dekoracyjnego do łazienki. Można pokusić się też o aranżacje rozgwieżdżonego nieba nad wanną albo dekoracyjne podświetlenie podłogi w łazience. Wszystko zależy od gustu użytkowników.

Jeśli poszukujesz więcej inspiracji z udziałem oświetlenia, możesz zajrzeć na stronę https://azzardo.com.pl/37-lazienkowe

Artykul opublikowany: 2018-07-09 / w dziale: Aranżacja wnętrz