Dlaczego warto wieszać w oknach firany?

2023-04-22

Są osoby, które rezygnują z wieszania w oknach firan. W końcu są na rynku rolety czy żaluzje. Jednak czy na pewno jest to dobra decyzja? Okazuje się, że firany mają całkiem sporo zalet. Pełnią we wnętrzu nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i chronią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Dlaczego mimo wszystko nie warto z nich rezygnować?

Dlaczego warto wieszać w oknach firany?

Firany w oknach - dlaczego wiesza się je w oknach?

Okna bez firan wydają się być puste, smutne. Takie okna kojarzą się często np. z remontem. Są jednak osoby, które świadomie rezygnują z firan. Chcą bowiem, aby do środka wpadało więcej światła słonecznego. 

Dobrze dobrane firany dopełniają aranżację całego pomieszczenia. Trudno jest sobie wyobrazić okazały salon glamour bez marszczonych, dekoracyjnych firan. Podobnie jest w przypadku stylistyki boho, która nierozerwalnie kojarzy się z długimi firanami tiulowymi. 

Bardzo ciekawie prezentują się także firany żakardowe, które mogą mieć różne wzory i kolory. Nie są one podatne na gniecenie, a więc upinać można je w dowolny sposób. Sporo ciekawych firan znaleźć można w szerokiej ofercie sklepu internetowego https://www.arthomedesign.pl/firany.

Firany w oknach - aby zapewnić sobie prywatność

Firany nie pełnią jednak w pomieszczeniu jedynie funkcji dekoracyjnej. Jeśli w oknie nie ma firan i zasłon, przechodnie czy sąsiedzi mogą bez problemu zobaczyć, co w danej chwili robią domownicy. W Polsce nie jest to zbyt mile widziane. Polacy cenią sobie prywatność i nie lubią być podglądani. 

Dlatego firany wiesza się niemal we wszystkich pomieszczeniach - salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych czy kuchniach. W przeciwnej sytuacji trzeba się liczyć z brakiem intymności. 

Modne i stylowe firany - sposób na dekorację okna

Moda wnętrzarska nieustannie się zmienia. Dotyczy to również zasłon czy firan. Każdego roku w trendach są nieco inne materiały czy kolory. Jednak jedno jest pewne - firany w oknach muszą się znaleźć. Aranżacje bez firan są niepełne, pozbawione charakteru.

Co ciekawe, firany wcale nie muszą być białe i przezroczyste. Jakiś czas temu na topie były firany hiszpanki z łukowatym wycięciem w dolnej części - marszczone w grube fale. Potem na rynku pojawiły się nowoczesne firany panelowe. Dzisiaj królują przede wszystkim firany na przelotkach - dekorowane, haftowane. Oczywiście biel nigdy nie wyjdzie z mody, ale można się równie dobrze zdecydować na firany kolorowe lub wzorzyste. Przy ich wyborze trzeba mieć na uwadze wystrój całego pomieszczenia. 

 

Artykul opublikowany: 2023-04-22 / w dziale: Aranżacja wnętrz