Grafitowe ściany – nowy wymiar nowoczesności

2024-04-09

We współczesnym wystroju wnętrz coraz śmielej stawiamy na materiały i rozwiązania, które jeszcze do niedawna kompletnie nie kojarzyły się z takim przeznaczeniem. Jednym z nich jest grafitowa farba do ścian. Sprawdźmy, czym jest i w jakich projektach się sprawdzi.

Grafitowe ściany – nowy wymiar nowoczesności

Grafitowa rewolucja w projektowaniu wnętrz

Jednymi z najważniejszych trendów we współczesnym wystroju wnętrz są styl industrialny i modernistyczny. Oba nie przestają zachwycać i inspirować zarówno architektów, jak i osoby samodzielnie zajmujące się wystrojem własnych przestrzeni, pomimo upływu lat. Wśród łączących ich cech można wyróżnić przede wszystkim minimalizm i odważne granie różnymi strukturami, fakturami i materiałami. Bardzo często wykorzystują przy tym niebanalne rozwiązania w formie kontrapunktu, który ma za zadanie podkreślać charakterystykę innych elementów i tym samym tworzyć ciekawy całościowy efekt.

Wśród materiałów, które znajdują szerokie zastosowanie w tych estetykach, możemy wyróżnić m.in. surowy beton, miedź czy rdzę. Ale jednym z najbardziej oryginalnych i efektownych jest efekt kruszonego grafitu na ścianie. Tego minerału nie trzeba nikomu przedstawiać. Wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznym, intensywnie szarym kolorem. Jego kryształy w niespotykany sposób pobłyskują, zyskując szlachetne oblicze.

 

Wybór idealnej grafitowej farby do ścian – co warto wiedzieć

Oczywiście efekt kruszonego grafitu na ścianie można uzyskać na różne sposoby. Od tego, który z nich wybierzesz, zależy ostateczny rezultat – zarówno pod względem wizualnym, jak i w zakresie trwałości wykończenia. Grafitowa farba do ścian w formie masy strukturalnej grafitowej Francesco Guardi będzie najlepszym wyborem.

Za ostateczne parametry tego produktu odpowiadają specjalnie dobrane antracytowo-metaliczne wypełniacze. Dzięki temu ściany będą prezentować się pięknie, a równocześnie będą znakomicie chronione przez czynnikami zewnętrznymi. Aplikacja masy nie jest przy tym skomplikowana, a osiągnięty rezultat utrzyma się przez wiele lat bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności pielęgnacyjnych i konserwacyjnych.

Jak uzyskać efekt kruszonego grafitu na ścianie

Nakładanie grafitowej farby do ścian jest naprawdę proste. Nie potrzebujesz w tym celu specjalistycznych narzędzi czy wiedzy. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku praktycznych wskazówek.

  1. Przygotuj podłoże: powinno charakteryzować się wysoką przyczepnością. Uzupełnij ubytki, oczyść i odtłuść ścianę, a następnie zagruntuj ją preparatem gruntującym w czarnym kolorze. Pamiętaj o sezonowaniu świeżo położonych tynków.
  2. Masę strukturalną grafitową należy dokładnie wymieszać, rozprowadzając wypełniacz grafitowy ręcznie lub mechanicznie. Nie używaj jednak mieszadeł wysokoobrotowych.
  3. Masę o efekcie kruszonego grafitu na ścianie nakładaj pacą wenecką lub stalową z zaokrąglonymi rogami. Równomiernie nakładaj ją na grubość grafitowych płatków, pilnując, aby nie powstawały prześwity. Następnie wygładź masę.

 

Zastosowanie grafitowych ścian w różnych stylach wnętrzarskich

Grafitowa farba do ścian pozwoli Ci uzyskać naprawdę wyjątkowy efekt głębi, a mieniące się kryształki grafitu znakomicie sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. To także idealne uzupełnienie zróżnicowanych stylów. Oczywiście jest naturalnym wyborem w przypadku pomieszczeń o industrialnym i nowoczesnym charakterze. Ale to nie wszystko. Pojedyncze ściany pokryte masą strukturalną grafitową będą świetnym kontrapunktem również w przypadku zdecydowanie bardziej klasycznych i stonowanych kompozycji. Ściana o głębokiej, antracytowej barwie będzie znakomicie kontrastować chociażby z bielą i jasnymi kolorami. Świetnie uzupełni również inne charakterystyczne układy kolorystyczne skupione na przykład na ultramarynie czy butelkowej zieleni.

Artykul opublikowany: 2024-04-09 / w dziale: Aranżacja wnętrz