Ile kosztuje remont mieszkania - robocizna, ceny za m2 w zależności od stanu

2022-01-23

Remont mieszkania to ogromne wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i psychicznym. Należy przygotować się na wiele tygodni prac ekip remontowych, liczyć się z przeróżnymi wydatkami. Oczywiście wszystko na końcu zostaje nagrodzone, poprzez posiadanie kompleksowe wyremontowanego mieszkania, gdzie wszystko błyszczy nowością. Jednak zabierając się za temat remontu mieszkania, warto mieć przede wszystkim wiedzę, ile może to obecnie kosztować. Odpowiednie zgromadzenie środków pieniężnych na remont jest kluczowe, a jakiekolwiek braki budżetowe mogą spowodować przerwanie prac, w najmniej oczekiwanym momencie. Oczywiście kluczowe jest również znalezienie najlepszych ekip budowlanych na rynku, tak aby całość prac nie zakończyła się zwykłą fuszerką. Ile może zatem kosztować remont mieszkania? Jak sprawdzić jakość firm remontowych i wybrać najlepszą z najlepszych?

Ile kosztuje remont mieszkania - robocizna, ceny za m2 w zależności od stanu

Profesjonalne ekipy remontowe. Jak takie znaleźć?

Jak doskonale wiadomo, znalezienie dobrze pracującej ekipy remontowej nie należy do zadań łatwych. Dodatkowo doświadczeni fachowcy mają pozajmowane terminy na wiele miesięcy do przodu. Dlatego przed podjęciem decyzji o remoncie, konieczne jest dokładne sprawdzenie rynku usług remontowych. W jaki sposób szukać specjalistów od remontów?

Najczęściej sięga się po fachowców z polecenia. Po firmy, które realizowały prace remontowe dla rodziny i znajomych. Łatwo wtedy określić, jakiego poziomu prac można się spodziewać.

Kolejna możliwość znajdowania firm od remontów mieszkań, to portale ogłoszeniowe. Tutaj jednak trzeba być bardzo uważnym. Oprócz zapoznania się z kompleksową ofertą firmy, warto poszukać informacji o wcześniejszych realizacjach, a co istotne, w sposób szczegółowy, wyławiać opinie wystawiane przez klientów.

Oczywiście szukając specjalistów od remontów, konieczne jest wybieranie ekipy pod kątem prac, które będą do zrealizowania. Gdy to możliwe, dobrze wybierać firmy, realizujące wszystkie prace, takie od A do Z. Kiedy jest to niemożliwe, do sprawy poszukiwania i wyboru firm trzeba podejść w sposób złożony. Mianowicie tak rozplanować etapy remontu, aby poszczególne ekipy mogły pracować w sposób płynny, bezkolizyjny.

Zróżnicowane koszty remontu

Zanim przejdziemy do etapu wyliczeń związanych z remontowaniem określonego mieszkania, warto zwrócić uwagę, że poniższe dane mogą się różnić z wielu względów. Co wpływa na końcowy koszt remontu?

Przede wszystkim wielkość prac do wykonania. Czy mowa o dość starym lokalu, gdzie trzeba „wyzerować” remontowane mieszkania i wszystko przygotować od podstaw, czy np. o wnętrzach, które mają kilka, kilkanaście lat. Inna kwestia to wybór materiałów, elementów niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowych. Standard z niskiej, średniej, czy najwyższej półki cenowej?

Kolejna sprawa dotycząca cen prac związana jest z wyborem ekipy remontowej. Wiadomo, najlepsi fachowcy nie dość, że mają zarezerwowane terminy na wiele miesięcy do przodu, to dodatkowo ich stawki przewyższają średnią. Ostatnia kwestia to oczywiście miasto, w którym dokonuje się prac remontowych. Specjaliści w Warszawie operują zupełnie innymi widełkami cenowymi, niż ich koledzy np. z Suwałk.

Ile zapłacimy za remont mieszkania?

Starając się przygotować realny kosztorys prac remontowych, brano pod uwagę mieszkanie mające około 60 metrów kwadratowych. Znajdziemy w nim przedpokój, łazienkę, kuchnię, salon oraz dwa pokoje. Mowa o lokalu w średnim mieście wojewódzkim, wybierając przy tym uśrednione ceny za pracę specjalistów.

1. Przedpokój

Zaczynam od pierwszego pomieszczenia w mieszkaniu. Przedpokój ma tutaj 5 metrów, a co trzeba będzie w nim wykonać?

Na pewno przygotowanie wylewki samopoziomującej na podłodze, co pochłonie około 50 zł za metr. Do tego podobne ceny (materiał plus robocizna) za realizację tynków na ścianach oraz suficie, jednak liczone podwójnie, z uwagi na większy metraż. Zrobienie punktów elektrycznych, po 100 zł za sztukę. W przedpokoju jest ich 8, więc całość zamyka się w kwocie 800 zł. Doliczyć trzeba przygotowanie punktów montażu oświetlenia i jego przygotowanie, to w sumie 135 zł za jeden punkt. Należy pomalować ściany i sufit, czyli materiał i praca równa się 30 zł za metr. Na podłodze znajdować się będą płytki, których cena (zgodnie z indywidualnym wyborem modelu), może wynosić 100-130 zł za metr. Materiały do ich położenia = około 40 zł za metr. Specjalista, który wszystko zrealizuje średnio zainkasuje 75 zł za metr. W mieszkaniach o takiej wielkości każdy metr jest na wagę złota. Dlatego dobrze w przedpokoju wstawić szafę wnękową. Tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach 3500 zł.

Podsumowanie: wylewki 250 zł, tynki 500 zł, punkty elektryczne 800 zł, oświetlenie 270 zł, malowanie 300 zł, podłoga (materiały plus robocizna) 1125 zł, szafa wnękowa 3500 zł

SUMA: 6745 zł

2. Łazienka

Warto zająć się teraz jednym z dwóch najdroższych pomieszczeń w każdym mieszkaniu, kiedy mowa o remontach. Mianowicie doprowadzenie do stanu idealnego łazienki tanie nie będzie. Pomieszczenie to ma 6 metrów kwadratowych, a zaplanowane prace to: wymiana hydrauliki, nowe tynki, wylewka, płytki, malowanie, hydroizolacja oraz zakup sprzętów.

Skuwanie starych płytek będzie kosztowało 30 zł za metr, co całościowo zamknie się w koszcie 720 zł. Zrobienie czterech punktów hydraulicznych 2400 zł (600 zł za punkt), 6 punktów elektrycznych 600 zł. Realizacja oświetlenia (punkty montażu i przygotowanie) 135 zł za punkt. Jeden grzejnik, czyli jego zakup i montaż równa się 600 zł. Tynki na ścianie oraz suficie 50 zł za metr, tak samo wylewka na podłodze. Kupno płytek do łazienki oraz materiałów niezbędnych przy ich położeniu, to około 90 zł za metr. Specjalista, który je położy, weźmie 75 zł/m. Kompletna cena za malowanie ścian zamyka się w 30 zł za metr. Montaż takich elementów wyposażenia łazienki jak: wanna, toaleta, prysznic i umywalka, zamknie się w kwocie 1200 zł. Już indywidualnie, każdy musi sobie dodać do podsumowania koszt zakupy powyższych urządzeń, Rozpiętość cenowa pryszniców czy umywalek jest dość spora.

Podsumowanie: skucie płytek 720 zł, punkty hydrauliczne 2400 zł, , punkty elektryczne 600zł, punkty oświetlenia 405 zł, grzejnik 600 zł, tynki 1200 zł, wylewka 300 zł, płytki (materiał + robocizna) 4000 zł, malowanie 600 zł, montaż wyposażenia 1200 zł.

SUMA: 12025 zł

3. Kuchnia

Kuchnia, podobnie jak łazienka ma 6 metrów kwadratowych. Prace będą również kosztowne i dość czasochłonne. Co dokładnie trzeba policzyć, aby zamknąć budżet przewidziany na remont kuchni?

Pozbycie się starych płytek, czyli 30 zł za metr. Dwa punkty hydrauliczne, ich przygotowanie to 1200 zł. Do tego 800 zł za osiem punktów elektrycznych. Do tego oczywiście dolicza się punkty oświetlenia i przygotowanie pod montaż lamp. Za wylewkę trzeba zapłacić 50 zł/m, podobnie kosztuje realizacja tynków na suficie i ścianach. Płytki do kuchni będą droższe niż do łazienki, ceny produktów ze średniej półki kształtują się w przedziale 100-130 zł. Oczywiście do tego materiały, około 40 zł za metr i robocizna specjalisty, czyli 75 zł/m. Fachowiec od malowania ścian za swoją pracę i materiały weźmie 30 zł/m. Zakup zlewozmywaka i osprzętu niezbędnego do montażu, wraz z przygotowaniem wszystkiego do działania kosztuje około 1300 zł. Podczas realizacji remontu kuchni, należy zastanowić się na zleceniem przygotowania kuchni na wymiar. Średnie ceny takich prac wynoszą 4000 zł za metr bieżący. Do kuchni naszej wielkości potrzeba 4 metrów bieżących, zatem cena końcowa to 16000 zł. Decydując się na kupno kuchni gotowej, ze średniej półki, koszt spada o połowę. Dodatkowo warto kupić zestaw mebli kuchennych, czyli stół oraz krzesła. Takie coś będzie kosztowało w granicach 1300 zł. W rozliczeniu nie zawarto zakupu takich sprzętów jak lodówka, zmywarka, kuchenka czy piekarnik. Lodówka może kosztować zarówno 8000 zł, jak i 3000 zł. Podobnie ma się rzecz ze zmywarkami czy piekarnikami. Tutaj również, jak w przypadku urządzeń łazienkowych, każdy zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami, musi samodzielnie wybrać odpowiedni sprzęt i doliczyć go do ostatecznego rozliczenia.

Podsumowanie: skucie płytek 720 zł, punkty hydrauliczne 1200 zł, punkty elektryczne 800 zł punkty oświetlenia 540 zł, grzejnik 600 zł, tynki 1200 zł, wylewka 300 zł, płytki (materiał + robocizna) 5400 zł, malowanie 600 zł, zlewozmywak plus montaż 1300 zł, kuchnia na wymiar 16000 zł, stół i krzesła kuchenne 1300 zł.

SUMA: 29960 zł

4. Salon

Pomieszczenie w którym się wypoczywa, spotyka się rodziną i znajomymi. Dlatego ma to być miejsce komfortowe, przygotowane w każdym elemencie perfekcyjnie. Nasz salon ma powierzchnię 15 metrów kwadratowych. Jakie prac należy wykonać w remontowanych salonie? Ile będzie to wszystko kosztowało?

Przygotowanie punktów elektrycznych standardowo 100 zł. Potrzebne będzie ich 8 sztuk. Oświetlenie, czyli punkty montażu i przygotowanie do pracy, cena 135 zł za punkt. Wylewka na podłodze to 50 zł za metr, podobnie jak prace związane z tynkami na ścianach i suficie. Malowanie wraz z niezbędnymi materiałami kosztuje 30 zł/m. Do tego należy pomyśleć o panelach na podłogę. Przyjmując średniej jakości panele, koszt zamknie się w 60 zł za metr plus około 30 zł za ich montaż. Grzejnik, podobnie jak w innych pomieszczeniach, to koszt 600 zł, a do tego warto pomyśleć także o meblach. Szafka, krzesła i stół to wydatek rzędu 5000 zł, do tego sofa około 3000 zł i stolik kawowy za 500 zł. W rozliczeniu nie wzięto pod uwagę elektroniki, czyli przede wszystkim telewizora. Identycznie jak w kuchni, łazience, rozpiętość cenowa urządzeń tego typu jest ogromna, więc każdy indywidualnie podchodzi do tematu odpowiedniego sprzętu.

Podsumowanie: punkty elektryczne 800 zł, oświetlenie (przygotowanie punktów i montaż) 540 zł, wylewki 750 zł, tynki 1500 zł, malowanie 900 zł, panele zakup i montaż 2700 zł, grzejnik 600 zł, umeblowanie salonu (sofa, stół, krzesła, szafka i stolik kawowy) 8500 zł.

SUMA: 16290 zł

5. Pokoje

Założenia naszego mieszkania mówią o dwóch pokojach, każdy po 14 metrów kwadratowych. Jeden z pokoi to sypialnia, drugi dziecięcy. Koszty prac np. elektrycznych, malowania będą takie same. Jedyna różnica to ceny mebli do pomieszczeń.

Zatem standardowo wyliczenia rozpoczynają się od elektryki. Koszt 100 zł za punkt, gdzie będzie do zrobienia ich 16. Realizacja punktów montażowych oświetlenia i jego przygotowanie, to łącznie 1080 zł. Do tego dochodzą prace związane z tynkami i wylewką. Każda z prac to koszt 50 zł/m. Zakup paneli oraz ich montaż, to łączna cena 90 zł za metr. Grzejnik do każdego z pokoi wraz z montażem po 600 zł. Ostatni etap to zakup mebli. Do sypialni potrzebne łóżko z dobrej jakości materacem. Będzie to średnio wydatek 3000 zł. Przy łóżku warto postawić stolik nocny, zatem wydać trzeba 500 zł. Duża szafa do sypialni może kosztować nawet 4000 zł. Dla dziecka należy zakupić łóżko (1000 zł), biurko z krzesłem (900zł).

Podsumowanie: punkty elektryczne 1600 zł, oświetlenie (przygotowanie punktów i montaż) 1080 zł, wylewki 1400 zł, tynki 2800 zł, malowanie 1680 zł, panele zakup i montaż 5040 zł, grzejnik 1200 zł, umeblowanie pokoi 9600 zł.

SUMA: 24400 zł

ŁĄCZNY KOSZT REMONTU MIESZKANIA: 89420 zł

Skąd wziąć tego typu gotówkę? Jeśli nie mamy własnych środków, rozwiązaniem może być skorzystanie z kredytu hipotecznego. Na poniższej stronie można porównać oferty dostępne na rynku i wybrać najbardziej dla nas korzystną: https://www.bankier.pl/smart/kredyty-hipoteczne

Z jakimi kosztami remontu należy się jeszcze liczyć?

Powyższe podsumowanie nie zawiera takich elementów jak zakup urządzeń do kuchni czy telewizora do salonu. Dlaczego, o tym wspomniano już powyżej. Warto jednak sobie jeszcze zdać sprawę, że pojawią się dodatkowe koszty, w zależności od wielkości prac remontowych. Co należy brać pod uwagę podczas remontu mieszkania i dołączyć do ostatecznego rozliczenia?

Zakup oświetlenia, wszelkich ozdób, dodatków upiększających wnętrze. Remontując mieszkanie, zazwyczaj przeprowadza się także prace związane z wymianą stolarki okiennej oraz drzwiami. Chcąc mieć nowe okna PCV w średnim standardzie, należy liczyć się z kosztem około 2000 zł sztuka. Zakładając 6 okien do wymiany, trzeba wydać 12000 zł. Podobnie jest z kosztem zakupu nowych drzwi. Te średniej jakości kosztują także 2000 zł. Zatem wymiana drzwi i okien podniesie koszt remontu o około 20000 zł. Nie można również zapominać o wszelkich odpadach budowlanych. Zamówienie kontenera wraz z wywozem śmieci to wydatek rzędu 600 zł. Przy remoncie mieszkania o powierzchni 60 metrów, trzeba liczyć się z wynajmem minimum 3 kontenerów. Podsumowując powyższe koszty remontu poszczególnych pomieszczeń plus wymianę stolarki okiennej, drzwi oraz utylizację śmieci, łącznie wyda się ponad 110000 zł.

Artykul opublikowany: 2022-01-23 / w dziale: Aranżacja wnętrz