Ile kosztuje wycena nieruchomości przez pośrednika?

2020-01-07

Ustalenie wartości nieruchomości, czyli inaczej rzecz ujmując jej wycena, to czynność do wykonania w zasadzie przez każdego zainteresowanego np. sprzedażą nieruchomości. Warto przy tym pamiętać, że cena musi spełniać określone normy. Tym samym nie powinna być sztucznie zawyżana lub zaniżana. Jednocześnie musi uwzględniać wielkość lokalu, jego stan techniczny lokalizację i szereg im podobnych kwestii. Pozornie samo wycenienie nieruchomości wydaje się raczej prostą czynnością. Jednak w rzeczywistości dopiero profesjonalnie wykonana wycena uwzględnia wszelkie czynniki mogące mieć wpływ na wartość obiektu. Gdzie zatem można zwrócić się po wycenę i ile kosztuje taka usługa?

Ile kosztuje wycena nieruchomości przez pośrednika?

Jak to już zostało wspomniane każdy, jest w stanie wykonać wycenę nieruchomości samodzielnie.

Tak naprawdę jednak profesjonalną wycenę nieruchomości wykonać może tylko pośrednik oraz rzeczoznawca majątkowy. Co więcej, tylko w przypadku tego ostatniego wycena ma moc prawną. Nie oznacza to jednak tego, że jesteśmy każdorazowo zmuszeni do korzystania z usług rzeczoznawcy. Tak naprawdę wszystko jest zależne od tego, w jakim celu jest nam niezbędna wycena. Z racji tego, że zazwyczaj jest ona potrzebna do sprzedaży nieruchomości, to z powyższych względów skupimy się na dwóch pierwszych przypadkach.

Wycena nieruchomości na własną rękę

W ten sposób wyceniania nieruchomości wybierają osoby, które chcą jedyne w sposób poglądowy ustalić cenę. Sprzedając nieruchomość na własną rękę, warto znać rynkowe ceny lokali o podobnym metrażu i lokalizacji. Czasem może się zdarzyć, że posiadany lokal posiada wyróżniającą go cechę, a to może pozytywnie wpłynąć na jego wartość. Analogicznie sytuacja działa w drugą stronę, bo może się okazać, że nasza mniej interesująca lokalizacja może przyczynić się do spadku ceny.

Korzystamy z usług pośrednika nieruchomości

Potrzebując bardziej fachowej pomocy w kwestii wyceny nieruchomości, możemy skorzystać z pomocy pośrednika. Jest to bowiem część zadań, które wykonuje on w ramach swojej profesji.

Dokonując wyceny, opiera się on o swoje doświadczenie oraz ogólne rozeznanie na rynku.

Dzięki temu, że pośrednik nieruchomości ma stale kontakt z potencjalnymi nabywcami, to jest również na bieżąco z cenami poszczególnych typów lokali. Warto dodać, że jego wycena opiera się też o dane pochodzące z systemów transakcyjnych. Stąd też w skład elementów mających wpływ na wycenę znajdziemy ocenę potencjalnego dochodu z nieruchomości (np. z wynajmu) bądź też elementów składających się na nieruchomość. Do tego dochodzą zapytania od klientów czy informacje od kolegów po fachu. W ten sposób każdorazowo wycena pośrednika jest odzwierciedleniem potrzeb rynku.

Ile kosztuje wycena nieruchomości przez pośrednika?

Każdy agent nieruchomościami wycenę ma w swojej kompleksowej ofercie, która opiera się o sprzedaż czy zakup nieruchomości. Tym samym koszt wyceny wchodzi w skład pobieranej prowizji. Sama prowizja zazwyczaj stanowi około 2-5% uzyskanej transakcyjnej ceny nieruchomości. Wysokość prowizji jest też zależna od tego, czy opłatami są obciążane obie strony transakcji, czy tylko osoba sprzedająca nieruchomość.

Warto mieć świadomość faktu, że wycena przygotowana przez pośrednika ma znacznie więcej wspólnego ze stanem faktycznym niż dokonywanie tego na własną rękę przez samych właścicieli.

Wycena ta bowiem zawiera nie tylko sytuację na rynku nieruchomości, potrzeby grupy docelowej, ale też dane z systemów transakcyjnych. Chociaż każdorazowa wycena nieruchomości przez pośrednika to jego indywidualne działanie, lecz bieżące uczestnictwo w rynku obrocie nieruchomościami stanowi dużą wartość dodaną. Bez tego nawet najdokładniejsze raporty i oferty cenowe nie są w pełni przydatne.

Zatem mając to wszystko na uwadze, chcąc wybrać konkretny sposób dokonania wyceny nieruchomości, należy opierać się o swoje bieżące potrzeby i właśnie od tego uzależniać sposób wyceny. Nie zawsze bowiem potrzebujemy super dokładnej wyceny, lecz faktycznie jej potrzebując lepiej korzystać z usług kogoś, kto na chłodno i bezstronnie podejdzie do wyceny posiadanej przez nas nieruchomości.
Czytaj Więcej

Artykul opublikowany: 2020-01-07 / w dziale: Porady