Jak przebiega renowacja parkietu z drewna?

2023-11-20

Drewniany parkiet to ten rodzaj podłogi, która prezentuje się świetnie w każdym wnętrzu – zarówno w stylu klasycznym, jak i minimalistycznym czy nowoczesnym. Nic zatem dziwnego, że większość osób decyduje się na renowację parkietu, zamiast na układanie nowej podłogi, na przykład z paneli. Na czym polega tego rodzaju odświeżenie posadzki?

Jak przebiega renowacja parkietu z drewna?

Na czym polega renowacja parkietu z wykorzystaniem cyklinowania?

Jeżeli chcesz, by renowacja parkietu była naprawdę dokładna i skuteczna, zdecyduj się na zabieg cyklinowania podłogi. W Internecie znaleźć można mnóstwo porad na „domowe odświeżanie parkietu” czy też remont posadzki bez cyklinowania, jednak są to dobre rozwiązania tylko w sytuacji, gdy parkiet jest stosunkowo nowy i w dobrej kondycji. Jeśli drewno jest starsze i widać wyraźnie odciśnięte na jego powierzchni lata, cyklinowanie będzie niezbędne.

Cyklinowania podłogi to zadanie dla fachowca – wymaga bowiem nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale też doświadczenia i wiedzy. Specjalista, który zajmie się renowacją parkietu w Twoim domu czy firmie, będzie w stanie przeprowadzić procedurę od A do Z, dbając o najmniejszy detal i przywracając posadzce pierwotną urodę.

Szlifowanie parkietu, czy właśnie cyklinowanie, umożliwia dokładne starcie z drewna wierzchniej warstwy – czyli lakierów, bejcy, ale też odrobiny samego surowca (co nie wpływa kompletnie na późniejszą żywotność parkietu, za to pozwala dotrzeć do zdrowej warstwy drewna, która znacznie lepiej przyjmuje nakładane później preparaty ochronne czy barwiące). O tym, jakiego rodzaju lakier zastosowany zostanie po cyklinowaniu, decydujesz oczywiście Ty – warto przy tym kierować się sugestiami firmy cyklinującej podłogę, by uzyskać najlepszy rezultat.

Renowacja parkietu czy wymiana podłogi?

W przypadku drewnianych parkietów będących w bardzo kiepskim stanie technicznym, wielu właścicieli czy administratorów lokalu waha się pomiędzy poddaniem ich renowacji a wymianą podłogi. Oczywiście – oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak to właśnie odnowa starego, ale drewnianego i solidnego parkietu może okazać się odpowiednim wyborem.

Drewniany parkiet jest tym rodzajem posadzki, który zawsze kojarzy się z trwałością, elegancją i solidnością. To również dość kosztowny typ podłogi i chociażby z tego względu lepsze będzie jej odnowienie. W ten bowiem sposób przywrócisz posadzce doskonały wygląd, ale też zabezpieczysz ją na przyszłe lata przed dalszymi uszkodzeniami.

Artykul opublikowany: 2023-11-20 / w dziale: Aranżacja wnętrz