Jak sprawić, aby okna plastikowe długo nam służyły?

2018-10-08

Budowane dzisiaj domy jednorodzinne są projektowane w taki sposób, aby obok walorów estetycznych miały również możliwie jak najlepsze parametry termoizolacyjne. Wykorzystuje się tutaj materiały mające zapewnić jak najlepsze właściwości. Dotyczy to również stolarki okiennej, która ma duży wpływ nie tylko na to jak nasz dom wygląda, ale także na ewentualne straty ciepła, a co za tym idzie również i energooszczędność takiego domu.

Jak sprawić, aby okna plastikowe długo nam służyły?

Konserwacja okien

Aby stolarka okienna długo zachowywała swoje właściwości musimy odpowiednio o nią dbać. Drewniane okna zazwyczaj pokrywane są specjalnymi lakierami i emaliami które mają sprawić, że drewno najdłużej zachowa optymalne parametry. Taką powłoką trzeba jednak co jakiś czas odnawiać. Dużo prostsze w utrzymaniu są okna plastikowe, których konserwacja sprowadza się po prostu do czyszczenia ich za.pomocą wilgotnej szmatki.

Czy trzeba regulować okna z PCV?

Niezależnie od materiału z jakiego wykonane są okna, co jakiś czas należy je wyregulować. Dzięki temu będą one dłużej zachowywały wszystkie swoje właściwości. Z czasem każde okno nieco się wypacza i bez regularnej konserwacji i regulacji, parametry pracy takiego okna będą się pogarszały. Dotyczy to przede wszystkim właściwości termoizolacyjnych, a co za tym idzie również i energooszczędności takiej a nie innej stolarki okiennej.

Dlaczego powinniśmy regulować okna?

Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane, mogą lekko się odkształcać z powodu różnicy temperatur w różnych porach roku. Dlatego też latem możemy nieco zmniejszyć stopień przylegania skrzydła do ramy okiennej. W ten sposób nawet przy całkiem zamkniętym oknie będzie ono wciąż wpuszczało do wnętrza niewielką ilość świeżego powietrza. Zimą z kolei musimy wziąć pod uwagę panujące na zewnątrz temperatury. Powoduje to konieczność zwiększenia szczelności całej konstrukcji, dlatego też powinniśmy sprawić aby skrzydło dużo ściślej przylegało do okiennej ramy.

Co jakiś czas warto również sprawdzić poprawność ustawienia samego skrzydła, które może lekko opadać w trakcie zwyczajnego użytkowania. Jeżeli zauważymy, że okno trudniej się domyka lub otwiera, powinniśmy odpowiednio opuścić skrzydło lub je podnieść.

Jak wyregulować okna?

Regulacja okien nie wymaga na szczęście zbyt wielu specjalistycznych narzędzi. Nie jest to również operacja, której nie dałoby się przeprowadzić własnymi siłami. Wszystkie niezbędne narzędzia z pewnością uda nam się kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Do regulacji okien plastikowych jak i okien drewnianych wykorzystuje się dokładnie te same klucze.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

Artykul opublikowany: 2018-10-08 / w dziale: Budownictwo