Jak sprzedać mieszkanie? Poradnik

2019-05-01

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak się wielu wydaje, a dla ułatwienia przygotowaliśmy poradnik jak sprzedać mieszkanie. Oto najważniejsze kroki, które powinieneś przejść, by sprawnie sprzedać mieszkanie.

Jak sprzedać mieszkanie? Poradnik

Krok 1 – ustal swoje priorytety

Decyzja o sprzedaży mieszkania może wynikać z bardzo różnych czynników. Jedni decydują się na sprzedaż mieszkania z powodu powiększenia rodziny, inni z powodu zmiany planów życiowych, a jeszcze inni z powodu zbyt wysokich rat kredytu hipotecznego. Każdy z tych powodów niesie za sobą inne oczekiwania związane z czasem sprzedaży mieszkania, a co za tym idzie, również z jego ceną. Im bardziej zależy nam na sprzedaży mieszkania, tym bardziej skłonni będziemy iść na ustępstwa cenowe i będziemy bardziej skłonni obniżyć cenę, by tylko sprzedaż doszła do skutku. Jeśli zaś nie spieszy nam się ze sprzedażą aż tak bardzo, ale zależy nam na kwocie w określonej wysokości, to będziemy gotowi poczekać dłużej, by znaleźć kupca, który jest gotowy tę cenę zapłacić. Od Ciebie zależy, co będzie Twoim priorytetem.

 

Krok 2 – określ cenę ofertową

Jeśli już będziesz wiedzieć, na czym Ci najbardziej zależy, to czas ustalić cenę ofertową. Możesz to zrobić przeglądając ogłoszenia nieruchomości w Warszawie czy w innym mieście, w którym Twoje mieszkanie się znajduje. Warto odwiedzić również lokalne biuro nieruchomości i porozmawiać z doradcami, którzy znają rynek i mogą podpowiedzieć, jakiej ceny realnie możesz się spodziewać. Warto również nawiązać współpracę z pośrednikiem, bo to może znacząco skrócić czas poszukiwań klienta zainteresowanego zakupem. Działający lokalnie pośrednik ma zwykle swoją bazę klientów poszukujących mieszkań danego rodzaju i chętnie przedstawi im ofertę sprzedaży Twojego mieszkania, jeśli nawiążesz z nim współpracę.

Jeśli zależy Ci na czasie, to daj cenę nieco niższą od cen innych oferowanych aktualnie mieszkań. Nie przesadzaj jednak z obniżką, bo zbyt niska cena może wydać się podejrzana i potencjalni zainteresowani będą doszukiwać się „drugiego dna” myśląc, że za tak niską ceną kryje się jakiś podstęp.

 

Krok 3 – przygotuj mieszkanie do sprzedaży

Kolejnym krokiem jest przygotowanie mieszkania do sprzedaży i zrobienie mu zdjęć. Koniecznie posprzątaj, zwłaszcza w kuchni, bo stosy brudnych naczyń na pewno nikogo nie zachęcą do zakupu. Porządek zachowaj na dłużej, bo przyda się nie tylko do zdjęć, ale również podczas wizyt osób oglądających mieszkanie.

Zanim rozpoczniesz sesję fotograficzną, to przejdź się po mieszkaniu i spróbuj spojrzeć na nie oczami kupującego. Być może warto wykonać jakieś drobne naprawy, do których już przywykłeś, a które mogą zniechęcić kupującego. Jeśli nie wiesz, co poprawić, to skorzystaj z pomocy home stagera, który ma wiedzę i doświadczenie jak drobnymi zabiegami dekoratorskimi podnieść wartość mieszkania w oczach kupującego.

 

Krok 4 – przygotuj się do negocjacji

Musisz mieć świadomość, że rzadko zdarzają się sytuacje, w których kupujący od razu decyduje się na zakup mieszkania w podanej przez Ciebie cenie. Najczęściej negocjuje warunki i chce obniżyć cenę. Musisz być na to przygotowany i, jeśli zależy Ci na cenie, to możesz proponować inne dodatki, które zrekompensują kupującemu brak obniżki w cenie. To może być możliwość szybkiej przeprowadzki, dzięki czemu kupujący będzie mógł rozwiązać umowę najmu mieszkania, w którym mieszkał do tej pory i oszczędzi na czynszu. Bonusem może być również pozostawienie określonych składników wyposażenia, np. mebli czy pralki. Warto znaleźć takie czynniki, które nie będą niosły dla Ciebie kosztów, a przez kupującego będą uznane za wartość dodaną, która uzasadni brak obniżki ceny mieszkania.

Ostatnim krokiem, który zakończy przygotowania do sprzedaży mieszkania będzie ostateczne dogranie warunków umowy i jej podpisanie. Jeśli kupujący będzie kupował na kredyt, to najpierw konieczne będzie podpisanie umowy przedwstępnej, a dopiero potem, gdy bank potwierdzi przyznanie kredytu, umowy przenoszącej własność. Jeśli klient kupuje za gotówkę, to możecie od razu podpisać umowę przenoszącą własność.

Artykul opublikowany: 2019-05-01 / w dziale: Porady