Małe mieszkanie - jak urządzić, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń

2018-09-20

Każdy z nas chce mieszkać w komfortowych warunkach i cieszyć się swoim mieszkaniem. Niestety, nie zawsze jest to zadaniem łatwym. Jeśli jesteśmy posiadaczami mieszkania o małym metrażu jego odpowiednie urządzenie może być bardzo kłopotliwe. Szczególną trudnością jest znalezienie odpowiednich mebli, dzięki którym przestrzeń nie będzie “zagracona”.

Na szczęście, istnieją sprytne sztuczki, dzięki którym twoje mieszkanie może spełniać wszystkie twoje oczekiwania i zapewnić komfort, którego potrzebujesz.

Małe mieszkanie - jak urządzić, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń

Postaw na jasne kolory

Jeśli zależy ci na tym, by twoje niewielkie mieszkanie mimo wszystko dawało poczucie komfortu i przestrzeni ważne jest nie tylko to, jak je umeblujesz, ale również dobór odpowiedniego koloru ścian. Najlepiej postawić na jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że wygląda ono na jasne i pogodne. Może to być zarówno neutralna biel jak i delikatne odcienie beżu lub błękitu. Ważne, żeby nie pomniejszać wizualnie mieszkania ciemną kolorystyką.

Unikaj nadmiaru bibelotów i dekoracji

Każdy z nas lubi dekoracje i pamiątki. W małych mieszkaniach nie powinno jednak być ich zbyt wiele, nie tylko z powodu braku miejsca. Duża liczba bibelotów tworzy wrażenie chaosu i sprawia, że mieszkanie wygląda na jeszcze mniejsze a do tego zagracone. Wybierz więc kilka ulubionych dekoracji (najlepiej, gdyby były ze sobą spójne) i na tym poprzestań. Szybko zauważysz różnicę. Podobnie sprawa ma się również z roślinnością. Jeśli twoje mieszkanie jest małe nie wykorzystuj dostępnej przestrzeni na ciężkie i duże donice z kwiatami a zamiast tego postaw na niewielkie doniczki i cięte kwiaty, które zmieszczą się na półce.

jak urządzić małe mieszkanie

aranżacja wnętrz

Meble, które spełniają kilka funkcji jednocześnie

Doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań są meble, które spełniają wiele funkcji jednocześnie. Jednym z tych, bez których trudno wyobrazić sobie komfortowo wyposażone mieszkanie o małym metrażu jest bez wątpienia sofa lub narożnik z funkcją spania. W dzień to praktyczny mebel wypoczynkowy, w nocy wygodna i komfortowa alternatywa dla sypialnianego łóżka, które jak wiemy zajmuje sporo miejsca. Co więcej, w tego typu meblach znajdziemy pojemnik na pościel, który może pomóc nam w utrzymaniu porządku. Warto zauważyć, że obecnie oferta tego typu mebli jest bardzo szeroka. Znalezienie takiego, który zmieści się w twoim mieszkaniu nie powinno więc stanowić żadnego problemu.

Zrezygnuj z ciężkich i dużych meblościanek

Oczywistym jest, że chcąc wykorzystać dostępną przestrzeń najchętniej każdą ścianę obstawiłbyś meblami, by móc zmieścić wszystkie niezbędne ci rzeczy. Niestety, nie jest to dobrym pomysłem. Wszystko to co napisano o tym jak urządzić i umeblować mieszkanie jasno wskazuje, że konieczny jest umiar i minimalizm. O wiele lepszym wyborem będzie zakup pojemnych komód zamiast zajmujących dużo miejsca meblościanek. Możesz również sprytnie wykorzystać pufy oraz modne obecnie drewniane skrzynie. Zarówno w jednym, jak i drugim meblu znajdziesz praktyczne schowki, w których zmieści się wiele a jednocześnie stworzysz funkcjonalny kącik wypoczynkowy.

Wykorzystaj moc luster

Wybierając meble pamiętaj o tym, że lustra optycznie powiększają powierzchnię pomieszczenia i mogą sprawić, że twoje mieszkanie będzie wyglądało na znacznie większe. Poszukaj więc mebli, które są w nie wyposażone, np. słupków z wieszakiem, czy półek na ścianę. Taka niewielka z pozory zmiana może odmienić twoje mieszkanie.

Jak widzisz, zastosowanie kilku prostych trików oraz wybór odpowiednich mebli może sprawić, że nawet niewielkie mieszkanie może stać się wygodnym i komfortowym miejscem. Nie poddawaj się więc i wykorzystuj dostępne na rynku rozwiązania.

Artykul opublikowany: 2018-09-20 / w dziale: Aranżacja wnętrz