Jak urządzić zestaw kuchenny? - krótki poradnik

2018-08-01

Obecnie w nowoczesnych kuchniach coraz rzadziej spotyka się meble o tradycyjnym wyglądzie. Z powodzeniem zastępują je funkcjonalne i estetyczne zestawy kuchenne. Moda na nie przywędrowała do nas z Zachodu i wygląda na to, że zadomowiła się już na dobre.

Jak urządzić zestaw kuchenny? - krótki poradnik

Jeszcze kilka lat temu wybór tego elementu wyposażenia kuchennego nie był tak duży, więc mieliśmy ograniczone pole działania, jednakże dziś producenci prześcigają się w coraz to oryginalniejszych pomysłach, dzięki czemu klient ma w czym wybierać. Z drugiej strony, ogromny wybór może skutkować trudnościami z dobraniem odpowiedniego modelu. Aby pomóc w odpowiedniej aranżacji  stworzyliśmy ten oto artykuł. Przeczytaj “Jak urządzić zestaw kuchenny? - krótki poradnik” i dowiedz się na co zwrócić uwagę wyposażaniu swojej kuchni.

Funkcjonalny zestaw kuchenny

Zestaw kuchenny to dziś z pewnością wyjątkowo popularne rozwiązanie. Jednak jak wszystko, ma ono swoich zwolenników i wrogów. Dla niektórych element ten stanowi idealny sposób na połączenie kuchni z pokojem, a dla innych niezwykłą alternatywę na zaoszczędzenie miejsca. Często też okazuje się, że funkcjonalny zestaw kuchenny to jedyne dobre wyjście aby prawidłowo zagospodarować kuchenną przestrzeń - jako przykład można wymienić tu posiadanie niewielkiego metrażu mieszkania.

Należy również pamiętać, że miejsce, w którym postawimy tego rodzaju meble kuchenne należy dokładnie przemyśleć. Tutaj ważną sprawą jest dokładny pomiar pomieszczenia, a także jego kształt. W przypadku gdy nasza kuchnia jest dość długa, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie mebli w jednym szeregu. Jeśli dodatkowo łączy się ona z pokojem, miejsce styku może stanowić użyteczny rodzaj lady, która może być również wykorzystywana jako dodatkowy stół.

../media/art/81/zdjeciedodatkowemarket.jpg

Kolejnym krokiem do funkcjonalniejszego rozplanowania położenia zestawu kuchennego jest to w jakiej kolejności ustawimy dane meble i urządzenia. Zazwyczaj rozpoczyna się od lodówki - jest to najlepsze rozwiązanie gdyż obecnie urządzenia te są dość duże, dlatego też nie wyglądają zbyt estetycznie w środkowej części zestawu. Następnie należy ustawić szafkę z odpowiednim blatem i zlewozmywakiem. Kolejną część powinien stanowić drugi blat o nieco większej szerokości od poprzedniego. Ostatnim elementem jest oczywiście kuchenka (wybór płyty elektrycznej lub gazowej płyty uzależniony jest tu od indywidualnych potrzeb). Jeśli po ustawieniu tych elementów zostało nam jeszcze trochę miejsca, można wypełnić je dodatkowym blatem. Należy oczywiście pamiętać również o górnych szafkach - ich wysokość powinna być na tyle odpowiednia, aby użytkownik mógł bez problemu dosięgnąć każdą rzecz znajdującą się wewnątrz.

Zalety i wady zestawów kuchennych

Największą zaletą stosowania zestawów kuchennych jest z pewnością spora oszczędność miejsca, którą zapewniają. Jest to szczególnie ważne w małych mieszkaniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Sporym atutem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest również bezproblemowe i szybkie poruszanie się pomiędzy wszystkimi meblami i urządzeniami kuchennymi, co z pewnością ułatwia przygotowywanie dań.

W przypadku połączenia zestawu kuchennego z salonem, wadą może być niepożądane przenikanie zapachów jedzenia do całego pomieszczenia. W tym przypadku należy również utrzymywać wzorową czystość i porządek w każdej części zestawu. Problematyczną kwestią może okazać się również hałas włączonej lodówki, czy zmywarki do naczyń.

../media/art/81/zdjeciedodatkowe2market.jpg

Zestawy kuchenne nie tylko pozwalają na integrację przestrzeni, ale również na elegancką i dekoracyjną aranżację całego wnętrza. Jeśli przy wyborze weźmiesz pod uwagę wyżej wymienione wskazówki, z pewnością będziesz mógł cieszyć się z funkcjonalności swojego zestawu kuchennego przez długie lata.

 

Artykuł poleca firma marketmeblowy.pl

Artykul opublikowany: 2018-08-01 / w dziale: Aranżacja wnętrz