Jak wybrać najlepszą fototapetę?

2020-06-22

Aranżacja mieszkania, czy chociażby jednego pomieszczenia wymaga niekiedy zastosowania dosyć oryginalnych pomysłów. Dekoracje w postaci fototapety stają się obecnie coraz modniejsze, jednak jej wybór wcale nie jest taki prosty. Źle wybrana będzie z pewnością psuć efekt końcowy całej metamorfozy, dlatego warto skorzystać z naszego poradnika i dowiedzieć się, jak umiejętnie dobrać fototapetę do wystroju wnętrza.

Jak wybrać najlepszą fototapetę?

Fototapeta - co to jest?

Fototapeta to wielkoformatowy wydruk fotograficzny. Może to być nadmorski kurort, a także fototapety w barwne motyle od Bimago. Szczególnie fototapety z motylami cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością, dlatego warto skupić na nich swoją uwagę. Należy jednak wiedzieć, że wybór uwarunkowany jest indywidualnymi preferencjami i poczuciem stylu. Na fototapety ze zwierzętami nadają się nie tylko fotografie, ale także różnego rodzaje grafiki i szkice.

Istnieje tylko jedno ograniczenie - a mianowicie musi być możliwość wydrukowania motywu na specjalnym papierze, który przeznaczony jest do wewnętrznego stosowania. Cechą charakterystyczną fototapety jest mnogość dostępnych na rynku wzorów. Istnieją także różne rodzaje faktur i kolorów. Wybór zatem nie jest ograniczony. Ponadto niektórzy producenci oferują specjalną opcję naniesienia na fototapety własnego zdjęcia. Mogą to być fototapety 3d z motylami lub fototapety ze zwierzętami.

Najważniejsze jest jednak to, aby zdjęcie było bardzo dobrej jakości i spełniało wymagane parametry techniczne. Zazwyczaj informacje o nich podawane są na stronie internetowej danej firmy, ale niekiedy warto upewnić się kontaktując się osobiście z biurem obsługi klienta.

Czy warto stosować fototapetę?

Fototapety motyle czy inne wzory wybierane były już w dawnych latach, choć zróżnicowanie ich nie było tak duże. Również i w dzisiejszych czasach niewiele osób decyduje się na taki krok aranżacyjny, ale to głównie z tego powodu, że jest to dość trudne zadanie. Fototapety to jednak świetne rozwiązanie, dzięki któremu można zakryć wszelkie niedoskonałości na ścianach, bez konieczności robienia wyprawek.

Taki rodzaj wykończenia może jednak stanowić doskonała i oryginalną ozdobę, a także stać się jednocześnie punktem centralnym wystroju wnętrza. Ciekawy wzór pozwoli odciągnąć uwagę od mankamentów salonu i nada mu niepowtarzalnego charakteru. Świetnie prezentować się będą kolorowe ptaki na fototapetach Bimago, które z pewnością będą zwracać na siebie uwagę przybyłych gości.

Jaki rodzaj fototapety wybrać?

Zakup odpowiedniej fototapety nie jest łatwy. Chcąc wybrać dany produkt powinno się zwrócić szczególną uwagę na materiał z jakiego jest on wykonany. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów fototapet:

  • lateksowa - fotografię drukuje się na papierze syntetycznym z domieszką lateksu, który sprawia, że jakość wydruku jest bardzo dobra. Zdjęcia na takim formacie wyglądają bardzo realistycznie i mają niezwykle żywe kolory. Ponadto fototapeta lateksowa jest grubsza, dzięki czemu łatwiej się ją kładzie i nie ulega uszkodzeniom.
  • flizelinowa - stworzona z materiału syntetycznego, który charakteryzuje się elastycznością i subtelnym połyskiem.
  • papierowa - jest to praktycznie ten sam rodzaj, co fototapeta lateksowa, jednak różnica polega na tym, że nie ma w niej domieszki wymienionego składnika. Jest to także najtańsze dostępne rozwiązanie na rynku, którego jakość może niekiedy pozostawiać wiele do życzenia.
  • winylowa - jest to najlepszy i zarazem najdroższy rodzaj fototapety. Gwarantuje ona wysoką wytrzymałość, bardzo dobrej jakość wydruk fotografii i kolory, które są jeszcze żywsze niż w przypadku fototapety lateksowej.
Artykul opublikowany: 2020-06-22 / w dziale: Aranżacja wnętrz