Jak wybrać zestaw hydroforowy do studni?
Studnia to bardzo ważny element każdego ogrodu. Przydaje się zwłaszcza na tych działkach, na których jeszcze nie ma doprowadzonego wodociągu. W takiej sytuacji to właśnie studnia stanowi najważniejsze źródło wody pitnej oraz przeznaczonej do wykonywania codziennych czyści życiowych. Dużą rolę odgrywa odpowiednie wyposażenie doprowadzające wodę do budynku. W jakie elementy należy zainwestować?
- Czy brak wodociągu na działce to duży problem?
- Czym są hydrofory?
- Jak działają zestawy hydroforowe?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu hydroforowego?
- Z jakich elementów powinny być wykonane pompy do wody pitnej?
Czy brak wodociągu na działce to duży problem?

Brak wodociągu na działce wcale nie musi oznaczać wielkiego problemu. W takich wypadkach można skorzystać z czystej wody, jaka znajduje się w studni. I absolutnie nie chodzi o to, by dostarczać ją do domu wiaderkami. Obecnie producenci sprzętu oferują niezwykle szeroki wybór różnorodnych pomp oraz całych zestawów hydroforowych, które pozwolą doprowadzić ciecz do domu rodzinnego. Takie rozwiązania często są wykorzystywane także na działkach rekreacyjnych, gdzie właściciele przebywają tylko w okresie letnim. Jeśli szukasz idealnego sprzętu, warto dowiedzieć się, czym są hydrofory, jak działają i jak wybrać najlepszy model tak, by spełniał wszystkie wymogi pod względem sanitarnym i jak najdłużej służył użytkownikom.
Czym są hydrofory?
Sklep dostudni.pl oferuje szeroki wybór wysokiej klasy zestawów hydroforowych. To właśnie te sprzęty umożliwiają normalne funkcjonowanie, gdy do nieruchomości nie został doprowadzony wodociąg. Profesjonalnie wykonane zestawy hydroforowe to zautomatyzowane urządzenia, których zadaniem jest dostarczenie wody pitnej o stałym ciśnieniu do domów. Stałe ciśnienie wody oznacza, że ciecz cały czas leci takim samym strumieniem. Jeśli moc strumienia słabnie, oznacza to, że ciśnienie spada. Właśnie takim sytuacjom zapobiega zastosowanie poprawnie funkcjonującego mechanizmu hydroforu. Najcześciej zestawy hydroforowe składają się z następujących elementów:
- specjalnie wykonanego zbiornika ciśnieniowego na wodę,
- pompy tłoczącej,
- wyłącznika ciśnieniowego,
- manometra,
- węża,
- wyjścia tłoczonego 5-drożnego.
Jak działają zestawy hydroforowe?
Hydrofor to element całego zestawu, który odpowiada za bezpieczeństwo pompy. To właśnie ona tłoczy ciesz do zbiornika ciśnieniowego, w którym znajduje się powietrze. W trakcie napełniania zbiornika rośnie ciśnienie powietrza. W momencie gdy ciśnienie osiągnie określną wartość, pompa zostaje automatycznie włączona za pomocą specjalnych mechanizmów. W ten sposób po odkręceniu kranu w kuchni czy łazience możesz korzystać z bieżącej wody. Ciesz używana jest do picia, prania, mycia naczyń czy podlewania kwiatów. Dzięki takim zestawom z wody mogą korzystać mieszkańcy działek bez wodociągu. W trakcie użytkowania wody ciśnienie się obniża, a gdy spadnie poniżej określonego poziomu, pompa ponownie rozpoczyna pracę. Tak w dużym uproszczeniu działają zestawy hydroforowe. Oczywiście poszczególne mechanizmy są bardziej zaawansowane i nowoczesne. Oczywiście przed zainstalowaniem całego kompletu warto sprawdzić, czy Twoja studnia nadaje się do użytku. Niestety często woda jest zakażona i zabrudzona. Dlatego kluczowe jest dostarczenie próbek wody do stacji badawczych, które sprawdzą, czy w danym wypadku woda nie stanowi zagrożenia dla użytkowników danej studni.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu hydroforowego?
Rozbudowana oferta zestawów hydroforowych dostępnych pod linkiem https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html sprawia, że trudno zdecydować się na konkretny zestaw. Warto zatem dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Przede wszystkim należy ocenić, jakie zapotrzebowanie na wodę wykazuje dany obiekt. W ten sposób można wybrać odpowiedni rozmiar zbiornika na wodę. Kolejny istotny element to parametry dotyczące źródła wody, czyli wydajność i głębokość studni. Cały system musi także być do brany tak, by był w stanie doprowadzić wodę na odpowiedni poziom, dlatego należy ocenić, na jaką wysokość ciesz będzie wzniesiona. Ostatni czynnik to odległość źródła wody od obiektu, do jakiego ciesz będzie doprowadzana. To właśnie te kwestie determinują zakup konkretnego modelu. Jeśli posiadasz wszystkie dane, fachowa obsługa specjalistycznych sklepów powinna z łatwością dobrać najbardziej pasujące urządzenia.
Z jakich elementów powinny być wykonane pompy do wody pitnej?
Zestawy hydroforowe mają styczność z wodą pitną. To oznacza, że muszą być wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z wodą pitną. Nie mogę to być surowce, które w negatywny sposób wpływają na organizm ludzki. Obecnie większość zestawów hydroforowych posiada specjalne certyfikaty potwierdzające wykorzystanie jedynie najlepszych materiałów, które nie podlegają korozji (pamiętaj, że pompa oraz inne elementy znajdują się pod wodą). Dlatego nie zaleca się kupować pomp czy hydroforów z niepewnych źródeł. Jeśli wybrany zestaw nie ma nawet podanych wykorzystanych surowców, lepiej zrezygnować z zakupu. Prawidłowo wykonane i skonstruowane urządzenia znajdują się tylko w renomowanych sklepach.
undefined