Jak wykonać ocieplenie podmurówki?

2020-09-30

W budowie domu lub innego obiektu bardzo istotną rolę odgrywa termoizolacja fundamentu. Prawidłowo wykonane ocieplenie skutecznie chroni budynek przed wilgocią, która może doprowadzić do pojawienia się pleśni lub grzyba, co w konsekwencji skutkuje zniszczeniem ścian a w niektórych przypadkach - naruszeniem konstrukcji. Termoizolacja fundamentu zabezpiecza również przed utratą ciepła, gwarantując tym samym energooszczędność i komfort dla domowników. Podmurówka z pozoru wydaje się być mało ważnym elementem. Niemniej jednak na etapie budowy warto zwrócić szczególną uwagę na aspekt, jakim jest jej ocieplenie. Nieprawidłowo wykonana termoizolacja lub jej brak może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Wykonywanie tej czynności na nowo jest bardzo kosztowne i pracochłonne. W termoizolacji fundamentu kluczowy jest wybór odpowiednich materiałów oraz poprawność wykonania. Jak dobrze wykonać ocieplenie fundamentu? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Jak wykonać ocieplenie podmurówki?

Jak wykonać podmurówkę?

Zanim poruszymy kwestię termoizolacji podmurówki, warto najpierw dowiedzieć się, jak prawidłowo ją zrobić. Fundament stanowi podstawę każdego obiektu budowlanego - zarówno domu, garażu jak i ogrodzenia. Dzięki niemu konstrukcja będzie solidna, stabilna i odporna na oddziaływanie rozmaitych czynników. W każdym przypadku wzniesienie fundamentu powinno być dobrze zaplanowane, a w rezultacie wykonane z należytą starannością.

Wykonanie fundamentów w domu jednorodzinnym rozpoczyna się od wytyczenia miejsca, a następnie wykonanie odpowiedniego wykopu do wykonania ław. Następnie wspomniane ławy fundamentowe powinny zostać prawidłowo uzbrojone. Najczęściej odbywa się to przy użyciu grubych prętów, co zapobiega odkształcaniu wykopu. Kolejnym krokiem jest oczywiście betonowanie. Po całkowitym wyschnięciu betonu możesz przystąpić już do hydroizolacji, o czym powiemy w dalszej części poradnika.

Podmurówka ogrodzenia

Podmurówka to baza dla ogrodzenia. Wykonuje się ją przede wszystkim po to, aby uzyskać stabilność konstrukcji oraz w celu połączenia z siatką ogrodzeniową. Właściwa termoizolacja fundamentu zapobiegnie pękaniu ścian, co pozwoli cieszyć się wytrzymałym ogrodzeniem przez wiele lat. Budowa fundamentu rozpoczyna się od przeprowadzenia wykopów o odpowiedniej głębokości. Kolejnym krokiem jest wykonanie szalunków. Należy także uwzględnić miejsce na ewentualne szczeliny, tj. furtkę, bramy czy przejścia. Dobrze jest zrobić izolację poziomą poprzez rozłożenie folii izolacyjnej. Następnie wystarczy zalać wykop betonem i odczekać do wyschnięcia. W zależności od warunków pogodowych beton trzeba podlewać wodą.

Jak możemy zauważyć wykonanie fundamentu pod ogrodzenie jest bardzo czasochłonne. Dlatego warto zdecydować się na gotowe podmurówki pod panele i siatki, dzięki którym możliwe będzie wzniesienie ogrodzenia w bardzo krótkim czasie. Klienci decydujący się na tego typu rozwiązanie mogą być pewni, iż konstrukcja będzie solidna i trwała. Gotowe fundamenty i panele wyróżniają się atrakcyjnymi walorami wizualnymi, dzięki czemu z pewnością przykują niejedno spojrzenie.

Termoizolacja fundamentu - od czego zacząć?

Ocieplenie fundamentu powinno być przeprowadzone w każdym budynku - niezależnie od tego, czy jest on podpiwniczony czy też nie oraz w przypadku każdej innej konstrukcji budowlanej. Aby termoizolacja była w pełni skuteczna musi ona zostać ona należycie wykonana. Kluczową rolę odgrywają także wybrane materiały. Zatem, od czego zacząć termoizolację fundamentu? Pierwszym krokiem jest wykonanie hydroizolacji poziomej i pionowej.

Hydroizolację powinniśmy przeprowadzić jeszcze przed położeniem styropianu.

  • Hydroizolacja pozioma polega na umieszczaniu odpowiednich materiałów pomiędzy ławą a ścianą fundamentową. Zastosowanie takiego rozwiązania zapobiega podciąganiu wody z gruntu, a tym samym powstawaniu wilgoci. Równie istotną kwestią jest to, że dzięki hydroizolacji poziomej elementy, tj. ława i ściana fundamentowa zostaną odosobnione. Pełnią oddzielne funkcje, co ogranicza powstawanie pęknięć wywołanych na skutek dużego obciążenia.
  • Hydroizolacja pionowa to dopełnienie pionowej. Przeciwdziała zawilgoceniu ścian fundamentów. W zależności od rodzaju terenu wykorzystuje się różne techniki izolacji poziomej. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na to, aby była bardzo szczelna, co jest gwarancją stuprocentowej ochrony konstrukcji budowlanej.

Warto dodać, iż przepisy prawa budowlanego pozwalają na pominięcie termoizolacji w przypadku, gdy ściana fundamentowa znajduje się na głębokości maksymalnie metr pod gruntem. Niemniej jednak nie gwarantuje to uniknięcia wilgoci lub straty ciepła. Mimo wszystko dobrze jest wykonać termoizolację ściany fundamentowej, gdyż daje ona niemal stuprocentową pewność, że nasza konstrukcja będzie wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu posłuży wiele lat w nienaruszonym stanie.

prace budowlane

Sposób wykonania termoizolacji fundamentów

Proces ocieplenia fundamentu należy rozpocząć od rozciągnięcia folii izolacyjnej na powierzchni ścian fundamentowych. W ten sposób zostaną wyeliminowane tak zwane "mostki cieplne". Jest to podstawowe, a zarazem bardzo skuteczne działanie, które zapobiega przenikaniu ciepła wewnątrz gruntu. Ponadto, warto wiedzieć, iż elementy takie jak płyty i ściany fundamentowe również powinny zostać ocieplone. Uważa się, iż najwięcej ciepła "ucieka" w momencie połączenia ściany z podłożem. Odpowiednia termoizolacja zapobiega temu zjawisku, a jednocześnie hamuje przedostanie się wilgoci i rozwój pleśni.

W momencie, gdy fundamenty zostały maksymalnie zabezpieczone przed zawilgoceniem możemy przystąpić do wykonywania właściwego ocieplenia. W pierwszej kolejności potrzebny będzie nam klej. Produkt ten musi być w pełni dostosowany do typu izolacji oraz wybranych materiałów. Bezwzględnie musi tworzyć on nierozerwalne połączenie ze ścianą fundamentową. Jeśli do ocieplania fundamentu wykorzystujemy płyty styropianowe najlepszym wyborem będzie klej poliuretanowy. Natomiast, kiedy do ocieplenia wybierzemy styropian grafitowy warto wybrać nieco mocniejszy klej, który przystosowany jest do tego typu termoizolacji. Szczegółowe informacje od producenta znajdziemy na opakowaniu kleju.

Gdy wybierzemy już odpowiedni klej do mocowania, wówczas możemy przystąpić do układania płyt styropianowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na staranność. Poszczególne warstwy powinny idealnie do siebie przylegać. W żadnym wypadku nie powinny uwydatniać się żadne szczeliny, gdyż ocieplenie ścian nie będzie należycie spełniało swojej funkcji. W procesie układania styropianu należy mocno dociskać go do fundamentu. Tuż po położeniu płyt należy pozostawić je do wyschnięcia. Nie powinniśmy ich również przesuwać, aby nie uszkodzić konstrukcji. Warto mieć na uwadze, że klej do izolacji termicznej schnie dość długotrwałe, dlatego też należy odczekać dłuższą chwilę przed przystąpieniem do kolejnych prac.

Jak wybrać odpowiedni styropian do ocieplenia fundamentów?

Jaki styropian wybrać na ocieplenie fundamentów to pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu inwestorów. W projektach budowlanych najczęściej przewidziany jest styropian o grubości 10 cm, jednak wiele zależy od podłoża, na jakim umieszczona będzie konstrukcja budowlana. Pamiętajmy, że do termoizolacji fundamentu powinien być materiał przeznaczony do tej części obiektu budowlanego. Wykorzystanie nieodpowiedniego materiału może być bezpośrednią przyczyną czynników tj. zawilgocenie fundamentów bądź innych, mających wpływ na trwałość konstrukcji.

Podmurówkę najczęściej ociepla się styropianem, jednak materiał ten nie sprawdzi się w każdym przypadku termoizolacji fundamentów. Na tle innych wyróżnia go przede wszystkim niska cena oraz łatwość obróbki. Ponadto odznacza się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w tym duży nacisk. Najpopularniejszą odmianą styropianu EPS jest styropian grafitowy. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyt typu XPS, zwanego inaczej styrodur. Ten rodzaj styropianu jest znacznie bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Ma również niższy współczynnik przenikania ciepła. Wybór odpowiedniego materiału powinien być uzależniony przede wszystkim od warunków gleby.

Podsumowanie

O tym, że fundament stanowi podstawę każdej konstrukcji budowlanej z pewnością wie każdy z nas. Odpowiednio wykonana podmurówka odpowiada za stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Ciężar obiektu budowlanego spoczywa właśnie na fundamencie. Dzięki temu nie musimy martwić się osiadaniem konstrukcji w podłożu. Kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich materiałów oraz staranność wykonania. Niekorzystne warunki atmosferyczne, woda oraz wilgoć niewątpliwie oddziałują na fundament mieszczący się w gruncie, dlatego bardzo ważna jest izolacja termiczna.

Podjęcie kroków związanych z ociepleniem fundamentów zapewnia ochronę przed niszczącymi czynnikami, które w konsekwencji mogą powodować niszczenie danego obiektu oraz utratę ciepła, co przekłada się na dyskomfort domowników. Zadaniem inwestorów jest zwrócenie szczególnej uwagi na poprawne wykonanie termoizolacji. W przeciwnym razie inwestycja może przynieść odwrotny skutek. Warto przy tym zaznaczyć, iż odkopywanie fundamentu to bardzo czasochłonny a zarazem kosztowny proces. Ważną rolę pełni także wybrany materiał. Powinien być on dostosowany do typu podłoża. Dzięki odpowiednim zabiegom będziemy mogli cieszyć się trwałą i solidną konstrukcją przez długi czas.

Artykul opublikowany: 2020-09-30 / w dziale: Budownictwo