Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę?

2020-08-24

Podczas aranżacji łazienki kluczowe będzie zaplanowanie jej w taki sposób, by była w pełni funkcjonalna, a korzystanie z niej nie sprawiało żadnych trudności. Szereg dostępnych na rynku pomysłowych rozwiązań ułatwi tego rodzaju decyzje i pozwoli Ci osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę?

Najważniejsze elementy funkcjonalnej łazienki

Do najważniejszych wytycznych, którymi należy się kierować podczas aranżacji funkcjonalnej łazienki jest zachowanie odpowiedniej odległości między urządzeniami sanitarnymi. Jest to szczególnie ważne we wnętrzu posiadającym niewielki metraż. W momencie instalacji ceramiki łazienkowej powinno się zwrócić uwagę na pozostawienie optymalnych wielkości powierzchni: sedes – 85×85 cm, bidet – 70×100 cm, wanna – 70×100 cm, umywalka – 65×100 cm. Są to orientacyjne wymiary, które dopasowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników.   

Równie ważne będzie korzystne, dostosowane do wielkości wnętrza i preferencji domowników oświetlenie. Nawet w niewielkiej łazience można wydzielić strefy, które pełnią inne funkcje. Za jedną z nich uznaje się miejsce przeznaczone na codzienną kosmetykę i pielęgnację. Kluczowe będzie tutaj zamontowanie lamp z odpowiednio dobraną barwą i mocą żarówki, która pozwoli na swobodne wykonywanie makijażu lub innych czynności. W miejscu przeznaczonym na relaks może znaleźć się zdecydowanie bardziej stonowane oświetlenie.

Jeśli zależy Ci, by Twoja nowa łazienka jak najdłużej zachowała swój pierwotny wygląd, warto zdecydować się na nieco droższe, ale bardziej wytrzymałe materiały. Śmiało można do nich zaliczyć wszelkiego rodzaju kamień, konglomerat i wysokiej jakości ceramikę. Jeśli marzy Ci się drewno w łazience, sięgnij po odporne na wilgoć i uszkodzenia płytki drewnopodobne.

Nie bez znaczenia jest również umiejętne dobranie kolorystyki wnętrza. Funkcjonalna łazienka nie powinna przytłaczać, powodować dyskomfortu, lecz pozwalać na komfortowy odpoczynek po ciężkim dniu w pracy. Efekt ten osiągniesz, decydując się na zastosowanie we wnętrzu maksymalnie 3 kolorów. Najbardziej bezpiecznym wyborem będzie neutralna szarość, beż, biel. Moda na nie przemija – nawet po upływie wielu lat nadal pozostaną ponadczasowe. Warto decydować się na uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Ergonomiczna łazienka powinna być pomysłowo zaaranżowana. Warto przemyśleć każdy element, by otrzymany efekt był w pełni zadowalający.

 

Funkcjonalne meble łazienkowe

Najważniejszą funkcją mebli łazienkowych jest bez wątpienia możliwość przechowywania najbardziej potrzebnego asortymentu. Będzie to szczególnie istotne w niewielkim wnętrzu, w którym przemyślane zagospodarowanie przestrzeni ma ogromne znaczenie - kup meble łazienkowe tutaj.

Meble do łazienki powinny być dopasowane do wielkości wnętrza. Zbyt małe nie spełnią swoich głównych zadań, z kolei posiadające zbyt duże gabaryty, mogą powodować uczucie przytłoczenia. Warto sięgać po optymalne rozwiązania, które pozwolą w odpowiedni sposób zagospodarować dostępną powierzchnię. Bez wątpienia należą do nich słupki montowane na ścianie, dzięki którym zyskasz większą powierzchnię użytkową.    

Funkcjonalne meble do łazienki gwarantują komfortowe korzystanie z łazienki. Dzięki pojemnym szafkom i słupkom z łatwością znajdziesz konieczną ilość miejsca na podstawowe środki czystości i kosmetyki. Dopasowana do wielkości pralki czy suszarki szafka pozwoli zachować harmonię we wnętrzu i umiejętnie ukryć urządzenia, które nie pełnią funkcji dekoracyjnych. Słupki łazienkowe – oprócz półek – mogą również posiadać uchylne kosze na bieliznę. Dzięki temu wszystkie nieciekawe akcesoria łazienkowe staną się niewidoczne, a łazienka zyska na atrakcyjności.

 

Zadbaj o dodatki łazienkowe

Podczas urządzania łazienki nie można zapominać o dodatkach do łazienki, które będą pełnić funkcje zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie szczotki WC we wbudowanym schowku w ścianie, czy montażu szafek lustrzanych, których półki i inne elementy można ustawiać według potrzeb.

Dodatki łazienkowe powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Zachęcamy do zapoznania się z regularnie poszerzaną ofertą sklepu ŁazienkiABC. Znajdziesz u nas szeroki wybór ceramiki i armatury łazienkowej, oświetlenia, płytek ściennych i podłogowych. Pochodzące z najnowszych kolekcji meble łazienkowe dodadzą Twojej łazience nowoczesności i niebanalnego charakteru. Szeroki wybór akcesoriów łazienkowych pozwala z łatwością dopasować je do dominującego w Twoim wnętrzu stylu.

Artykul opublikowany: 2020-08-24 / w dziale: Aranżacja wnętrz