Jak zabezpieczyć bramy i ogrodzenia na zimę?

2022-12-22

Zima to piękna pora roku, która może doprowadzić do...uszkodzenia ogrodzenia. Właściciele ogrodzonych posesji na pewno nie myślą o tej porze roku w ten sposób, zapominając o zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia. Wiosną przekonują się oni, że ich ogrodzenie nie jest w najlepszej kondycji. Warto więc już pod koniec lata, a już na pewno jesienią, zadać sobie pytanie odnośnie tego, jak zabezpieczyć bramy i ogrodzenia na zimę?

Jak zabezpieczyć bramy i ogrodzenia na zimę?

Dobrej jakości ogrodzenie

Zanim jednak zostanie przeprowadzona konserwacja bramy wjazdowej i pozostałej części ogrodzenia, należy upewnić się, że całość jest także fabrycznie zabezpieczona. Nie brakuje ogrodzeń, które wykonane są przy pomocy ocynkowania ogniowego. Producenci w ten sposób wzmacniają trwałość swoich produktów. Wysoka temperatura sprawia, że pręty stalowe są odporne na działanie wilgoci oraz postępującej korozji. Wpływ ma na to również malowanie proszkowe. Co jednak nie oznacza zaniechania przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Tym bardziej że takie samodzielne działania nie zajmują dużo czasu.

Zabezpieczanie ogrodzenia na zimę

Od czego zacząć? Przeprowadzenie takich prac, można podzielić na kilka etapów.

Ocena stanu technicznego

Niezależnie od tego, który rodzaj bramy, czy też ogrodzenia się posiada, w pierwszej kolejności należy ocenić kondycję całości. Ocena stanu technicznego jest w stanie tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie, czy trzeba będzie podejmować jakiekolwiek działania. Uwaga! Nie może być to jednak pobieżny przegląd. Wystarczy bowiem delikatne uszkodzenie, które po nadejściu wiosny może przemienić się w plamę pokrytą grubą warstwy korozji. Jeżeli dokładna ocena stanu technicznego nie wykazała żadnych uchybień, nie trzeba się niczym przejmować.

Jeżeli jednak widać już pierwsze uszkodzenia, jakie mogą posiadać bramy dwuskrzydłowe, jednoskrzydłowe, trzeba działać. W przypadku niewielkich plam korozji będzie można poradzić sobie samodzielnie, przy użyciu dedykowanych detergentów.

Oczyszczanie ognisk korozji

Potrzebny do tego będzie papier ścierny lub druciana szczotka. Przy wyjątkowo uciążliwych ogniskach, konieczne możecie być użycie szlifierki, aby móc się wszystkiego pozbyć. Potem potrzebne będzie odtłuszczenie całej powierzchni przy pomocy rozpuszczalnika lub innych preparatów, jakie są do tego przeznaczone. Nigdy nie można pomijać odtłuszczenia, ponieważ późniejsze malowanie nie przyniesie pożądanych efektów.

Gruntowanie i malowanie

Do tego typu prac należy wybrać odpowiednio dedykowane preparaty. Konieczne jest gruntowanie, jak również nałożenie warstwy podkładowej. Bez tego (jak również bez odtłuszczania) farba nie będzie w stanie prawidłowo związać się z powierzchnią. Do malowania zaleca się użytkowanie farb, które nie tylko dedykowane są do metalu. Muszą to być produkty, jakie będzie można używać na świeżym powietrzu. Warto pamiętać o tym, aby na całym ogrodzeniu położyć m.in. dwie warstwy dedykowanej farby. Dopiero wtedy będzie można być pewnym, że cała konstrukcja zostanie zabezpieczona przed nadejściem zimy.

Sprawdź profesjonalne bramy dwuskrzydłowe w Garden Steel!

Artykul opublikowany: 2022-12-22 / w dziale: Porady