Jaka tarcza do szlifowania gresu? Polecane rozwiązania

2023-05-23

Płytki gresowe są używane jako element wyposażenie łazienek, ubikacji, pojawiają się też w kuchniach. Cechuje je estetyczny wygląd i duża wytrzymałość na różne czynniki zewnętrzne, dzięki czemu przez wiele lat zachowują funkcjonalność i estetykę. Do cięcia płytek z gresu trzeba zastosować specjalne rozwiązania - dobrym wyborem będzie tarcza diamentowa, gwarantująca odpowiednie wykończenie i szlifowanie płytek gresowych.

Jaka tarcza do szlifowania gresu? Polecane rozwiązania

Tarcze diamentowe - kiedy się przydają i kiedy się z nich korzysta?

Do cięcia płytek gresowych używa się szlifierek, które należy wyposażyć w odpowiednie tarcze. Podczas tej pracy trzeba zadbać o precyzję i dokładność, więc wielu użytkowników szlifierek zadaje sobie pytanie, jaka tarcza będzie najlepszym wyborem. Chodzi o to, by nie wyszczerbić ani nie uszkodzić krawędzi płytek. Profesjonaliści polecają szczególnie tarcze z nasypem diamentowym - ich specyficzna konstrukcja działa podobnie jak papier ścierny drobny. Można korzystać też z innych typów, ale właśnie ten zalecany jest do prac wykończeniowych oraz wszędzie tam, gdzie ryzyko uszkodzenia materiału jest spore lub wysokie. Różne rodzaje tychże tarcz możecie Państwo obejrzeć i zakupić pod podanym adresem sklepu internetowego https://raptorstore.pl/tarcze-diamentowe-do-gresu.

Cięcie płytek gresowych może być zlecone do wykonania specjalistom. W takim przypadku zleceniodawca nie interesuje się szczegółami realizacji usługi, ale na pewno doceni efekty szlifowania gresu. Płytki gresowe wykorzystuje się do pokrywania ścian, posadzek w pomieszczeniach, w których ważne jest łatwe utrzymanie higieny - w kuchni, łazience czy ubikacji, czasami w przedpokoju. Dotyczy to również pomieszczeń w obiektach użytku publicznego. Do cięcia gresu w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów używa się szlifierek z minimalizacją tarcia tarczy o materiał, co ułatwia późniejsze dopasowywanie do siebie płytek oraz gwarantuje efektowny wygląd ściany, podłogi po zakończeniu prac. Trzeba też docenić fakt, że cięcie oraz szlifowanie gresu szlifierką o odpowiednim rodzaju tarczy zapewnia szybszą, łatwiejszą i bezawaryjną pracę. Materiały cechujące się wysoką twardością należy obrabiać urządzeniami o większej mocy. Urządzenie ręczne niekoniecznie się sprawdzi, bo jego prędkość skrawania czy też siła nacisku są zwyczajnie mniejsze. Przy nieodpowiednim użyciu może powstawać ryzyko dla korzystającego, można też uszkodzić sam sprzęt i tarczę. Bez właściwego dopasowania urządzenia do materiału, obróbka nie jest dokładna, np. w narożnikach pozostają nierówności czy ostre fragmenty. Pozornie nie rzuca się to w oczy, ale wprawny obserwator szybko zauważy niechlujnie wykończone elementy łazienki czy kuchni.

Czym charakteryzują się tarcze diamentowe?

Zastanawiając się, jaka tarcza będzie najlepsza do szlifowania płytek czy ogólnie cięcia gresu, praktycznie zawsze uwzględnia się stalowe z diamentowym nasypem. Cechuje je najwyższa twardość, a co za tym idzie, wytrzymałość i możliwość użytkowania przez bardzo długi czas. Nie można też zapominać o uniwersalności. Poza gresem, tarcze takie radzą sobie z innymi różnymi twardymi materiałami, wymagającymi precyzyjnej obróbki, np. betonem, granitem. Wybór tarczy, jak się okazuje, nie jest ograniczony wyłącznie do typu jej wykończenia. Dopasowując tarczę do szlifierki kątowej można zainwestować np. w tarcze segmentowe, które, jak sama nazwa wskazuje, posiadają segmenty - te przypominają w pewnym stopniu zębatki i usprawniają cięcie gresu poprzez dobre mocowanie podczas pracy. Częściej jednak zdarza się, że do tego rodzaju obrabianego materiału wybierane są tarcze z diamentowym obrzeżem, bez segmentów, czyli zwykłe okrągłe. Za ich pomocą można bardzo dobrze radzić sobie z gresem, który w porównaniu do np. betonu jest lżejszy. Tarcza do szlifowania i cięcia betonu, granitu czy płyt ściennych raczej powinna być wyposażona w segmenty.

Prace związane z remontem czy wykończeniem łazienki, ubikacji lub kuchni wymagają zastosowania różnych urządzeń, nie tylko szlifierek. Odpowiednie urządzenia mają różne zastosowanie i przydają się w szczególności w przypadku korzystania z wielu materiałów. Do cięcia płyt naściennych, betonu, a nawet w niektórych przypadkach gresu właściwe będzie użycie piły tarczowej. Swoje usługi oddają również przecinarki. Podczas korzystania z maszyn, szczególnie tych zasilanych z gniazda lub paliwem ważna jest konieczności robienia przerw - staje się ważniejsza podczas pracy z użyciem twardych materiałów, bo jest ona bardziej intensywna. Piła tarczowa i przecinarka wykorzystywane są do przygotowania materiału do montażu, ale potrzebna będzie dalsza obróbka. Przecinarka zostaje więc zastąpiona szlifierką. Najlepsze tarcze z bieżnią okrągłą lub bieżnią ciągłą są używane do wykończenia. W przypadku samodzielnych remontów dobór narzędzi na każdym etapie prac warto skonsultować z kimś doświadczonym. O ile samo cięcie gresu czy płytek z kamienia naturalnego jest trudne, ale może zostać zrealizowane np. na podstawie instrukcji, szlifowanie i precyzyjne docinanie to duże wyzwanie i w niewprawnych rękach może doprowadzić do zniszczenia płytki i tarczy.

Artykul opublikowany: 2023-05-23 / w dziale: Budownictwo