Jaki agregat malarski wybrać?

2020-06-30

Agregaty malarskie to stosunkowo proste urządzenia służące do malowania metodą natryskową. Na rynku można spotkać wiele wariantów tego typu sprzętu, różniących się nie tylko wielkością, ale też mocą i wydajnością. Stają się wręcz niezastąpione, gdy do pomalowania jest duża powierzchnia. Zatem jaki agregat malarski wybrać? To zależy głównie od wymagań danej osoby oraz od charakteru wykonywanych prac. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów agregatów malarskich, którym warto przyjrzeć się bliżej przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jaki agregat malarski wybrać?

Godne polecenia marki agregatów malarskich

    Rynek agregatów malarskich jest dość bogaty i można znaleźć na nim urządzenia od wielu różnych producentów. Do ścisłej czołówki pod względem popularności i jakości należą jednak sprzęty marki Titan, Wagner oraz Graco.

Pochodząca z Ameryki Północnej firma Titan weszła na rynek z mocnym uderzeniem, wprowadzając rewolucyjny w swoim czasie model agregatu malarskiego Titan 440. Od tamtego czasu produkty tej marki cieszą się popularnością w wielu krajach, ze względu dużą wytrzymałość oraz bardzo dobry stosunek jakości do ceny — zakup agregatu sygnowanego logiem Titan z pewnością nie nadszarpnie przesadnie budżetu.

Oferta firmy Wagner obejmuje zarówno sprzęt dla profesjonalistów, jak i hobbystów. Każdy agregat malarski Wagner cechuje się bardzo wysoką jakością wykonania oraz zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Marka ta zdobyła uznanie na całym świecie i obecnie działa w ponad 50 krajach.

Jeśli zaś szukasz agregatu malarskiego skierowanego do profesjonalistów, powinieneś zajrzeć do katalogu firmy Graco. Każde urządzenie z jej logiem to gwarancja wytrzymałości, najwyższej wydajności oraz niskich kosztów eksploatacyjnych. Niestety jest to również jedna z droższych opcji.

Ponadto warte uwagi są również agregaty Bosch, Wagner, Dedra oraz Black&Decker. Szeroki wybór agregatów malarskich (i nie tylko) możesz znaleźć tutaj.

agregat malarski Wagner

Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze agregatu malarskiego?

    Agregaty malarskie cechują się wieloma parametrami, jednak do najważniejszych z nich zaliczane są:

Metoda napędzania

    Pod tym względem wyróżnia się dwie grupy — membranowe i tłokowe.

Te z pierwszej grupy wprawiają farbę w ruch za sprawą elastycznej membrany. Urządzenie tego typu przydaje się głównie w celach hobbystycznych lub przy malowaniu niewielkich powierzchni, np. pojedynczych pokoi w domu jednorodzinnym, ponieważ membrana nie najlepiej radzi sobie z zasysaniem farby, przez co wydajność malowania jest dość ograniczona. Poza tym taki agregat nie nadaje się zupełnie do cięższych farb jak np. elewacyjnych lub antykorozyjnych.

Agregaty tłokowe natomiast radzą sobie właściwie z każdym rodzajem farby bardzo efektywnie. Praca tłoków, zwłaszcza w nowszych modelach, jest sterowana komputerowo, przez urządzenie tego typu zapewnia stałą jakość pokrycia. Agregaty malarskie napędzane tłokowo charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i znajdują szerokie zastosowanie — modele o dużej mocy mogą nawet rozprowadzać masę szpachlową. Będzie to więc zdecydowanie lepszy wybór dla profesjonalistów.

Wydajność i ciśnienie pracy

    Od tych parametrów zależy, z jakim rodzajem farby może pracować dane urządzenie. Urządzenia o wydajności od 0,7 do 1,25 l/min i ciśnieniu pracy między 100 a 200 barów przeznaczone są do pracy z lekkimi i rzadkimi farbami olejnymi. Do prac z farbami akrylowymi, lateksowymi lub emulsjami potrzebny zaś będzie agregat o wydajności między 1,25 a 1,8 l/min oraz ciśnieniu 200-230 b.

Jeśli natomiast potrzebny będzie sprzęt do farb elewacyjnych, pod uwagę można brać modele o wydajności około 3 l/min i ciśnieniu pracy rzędu przynajmniej 230 b. Jak nietrudno się domyślić, najbardziej wymagające pod tym względem będą ciężkie farby antykorozyjne, szpachle akrylowe oraz farby antykorozyjne — tutaj konieczne będzie 5 l/min oraz minimum 230 b ciśnienia pracy.

Dysze

    Biorąc pod uwagę rodzaje farb, z jakimi zamierza się pracować, równie istotna, jak wydajność i ciśnienie pracy, będzie także średnica dyszy. Oto zestawienie tego parametru z obsługiwanymi farbami:

  • 0,009” do 0,013” — farby chlorokauczukowe, poliuretanowe i poliwinylowe,
  • 0,011” do 0,015” — farby olejne,
  • 0,013” do 0,017” — farby gruntowe i akrylowe,
  • 0,013” do 0,021” — farby lateksowe,
  • 0,025”+ — farby epoksydowe,
  • 0,043”+ — szpachle akrylowe, ciężkie farby antykorozyjne i przeciwpożarowe.

Ponadto, ważnym parametrem dysz jest także kąt natrysku, który umożliwia określenie szerokość pasa natrysku — wystarczy pomnożyć jego wartość przez 5. Należy przy tym pamiętać, że kąt natrysku jest standardowo podawany dla oddalenia od malowanej powierzchni równego 25 cm (oczywiście przy założeniu, że agregat jest prawidłowo użytkowany). Oba wymienione tutaj parametry dysz (czyli średnica i kąt) są podawane na nich w formie jednej trzycyfrowej liczby — pierwsza z nich odpowiada kątowi, a pozostałe dwie przekrojowi. Przykładowo symbol 625 oznaczałby, że dana dysza może rozprowadzać farbę pod kątem 60°, a jej średnica wynosi 0,025”. Podczas dobierania dysz należy także pamiętać, że nie mogą być one dowolnie zmieniane w danym agregacie — stosowanie takich o średnicy większej niż standardowa może bowiem skutkować uszkodzeniem pompy, a tym samym narazić właściciela na niemałe koszty naprawy urządzenia.

Dlaczego zakup agregatu jest opłacalny?

    Agregat malarski znacznie przyspiesza proces malowania, przez co sprawdzi się on idealnie w każdej profesjonalnej firmie zajmującej się pracami malarskimi i wykończeniowymi. Dzięki jego zastosowaniu ekipa poświęca mniej czasu na pojedyncze zlecenia, przez co może zwiększyć obroty, przyjmując ich więcej. Umożliwia także podejmowanie prac, które byłyby bardzo ciężkie przy ręcznej metodzie malowania, jak np. malowanie dużych hal produkcyjnych czy mostów kolejowych. Ponadto urządzenia te są często wyposażone w automatyczną kontrolę ciśnienia, dzięki czemu wszystkie warstwy będą jednolite, o co ciężko przy malowaniu ręcznym. Dodatkowo agregaty ograniczają również zużycie farby, co również przekłada się na pewne oszczędności. Co więcej, agregat malarski może być spokojnie obsługiwany przez jedną osobę, co pozwala reszcie ekipy zająć się jednocześnie innymi pracami.

Podsumowanie

    Agregat malarski to świetny sprzęt dla każdego entuzjasty malowania oraz profesjonalnych ekip — na rynku można znaleźć zarówno niewielkie agregaty dla hobbystów, jak i potężne maszyny do użytku komercyjnego. Urządzenie tego typu nie tylko znacznie przyspiesza proces malowania ścian i innych powierzchni płaskich, ale także umożliwia zachowanie stałych parametrów każdej warstwy farby, o co niezwykle trudno w przypadku malowania ręcznego. Radzi sobie także świetnie z powierzchniami chropowatymi, wypełniając wszelkie nierówności, np. w tynku strukturalnym, nie zwiększając przy tym zużycia farby. Warto jednak pamiętać, że obsługa tego typu sprzętu wymaga pewnej wprawy i przy pierwszym korzystaniu zeń dobrze jest wypróbować je gdzieś poza powierzchnią docelową. Pozwoli to nie tylko oswoić się z danym urządzeniem, ale też np. dobrać odpowiednią odległość malowania dla uzyskania pożądanego efektu.

Artykul opublikowany: 2020-06-30 / w dziale: Aranżacja wnętrz