Jaki klej do filcu warto wybrać?

2024-04-26

Potrzebujesz odpowiedni klej do filcu, jednak nie potrafisz zdecydować jakie właściwości powinien mieć? A może gubisz się w nazwach chemicznych lub nie jesteś pewien, w które informacje wierzyć? Przedstawiamy kilka cech, jakie klej do filcu powinien posiadać, by możliwie dobrze spełnić swoje funkcje.

Jaki klej do filcu warto wybrać?

Czym się charakteryzuje dobry klej do filcu?

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, jakiego typu klej do filcu Cię interesuje. Płynnym klejem cyjanoakrylowym skleisz co prawda wszystko (włącznie z palcami), jednak spoina będzie stosunkowo łatwa do zerwania; z drugiej strony mógłbyś użyć kleju epoksydowego, jednak po wyschnięciu zostawi on twarde grudki, co wygląda niezbyt estetycznie. Najlepszym wyjściem będzie klej kontaktowy – silny i elastyczny. Jakie cechy powinien posiadać?

Nakładany, czy natryskowy?

Po pierwsze, zastanów się, czy chcesz go nakładać ręcznie, czy może wolisz wariant w sprayu. Odpowiedź wydaje się oczywista – jeśli tylko klejone elementy nie są bardzo małe (ale nawet i wtedy jest to możliwe!), zdecydowanie lepszym wyborem jest klej do filcu z rozpylaczem. Dlaczego? Konsystencja klejów kontaktowych do samodzielnego nałożenia jest wyjątkowo nieprzyjazna – są one lepkie, ciągliwe i lubią zaczepić się o wszystko po drodze. Słowem – dużo wysiłku, a mało rezultatów. Klej w spray natomiast nakłada się czysto i – przede wszystkim – szybko, z zachowaniem kontroli. Klej do filcu może posiadać ponadto regulowaną dyszę – jej obrót powoduje zmianę płaszczyzny dozowania (pozioma lub pionowa), a silniejszy nacisk na dyszę zwiększa szerokość rozprysku.

Czas ma znaczenie

W przypadku użycia klejów kontaktowych istotny jest czas, jaki elementy po jego aplikacji muszą schnąć zanim będzie możliwe ich trwałe połączenie przez ściśnięcie. W przypadku niektórych produktów jest to nawet kilka minut, jednak wspomniany już specjalistyczny klej do filcu SOFA potrzebuje jedynie 40 do 60 sekund. Mało tego, cechuje się bardzo długim czasem otwarcia – gotowość do klejenia rzędu godziny po nałożeniu pozwoli Ci zrelaksować się i wykonywać pracę we własnym tempie.

Kontaktowy klej do filcu – do czego jeszcze?

Oczywiście kontaktowy klej do filcu jest w stanie zlepić również inne przedmioty – nie tylko rozmaite tkaniny, ale również papier i karton (choćby etykiety do opakowań), oraz materiały izolacyjne – pianki, wełnę etc. Do czego? Do wszelkich typowych podłoży, niezależnie od tego, czy mowa o elementach metalowych, czy raczej drewnianych lub drewnopochodnych (jak płyty wiórowe).



Artykul opublikowany: 2024-04-26 / w dziale: Porady