Jakie płytki wybrać, aby kuchnia stała się przytulna?

2019-07-01

Pojęcie “przytulności” jest dość abstrakcyjne, ale każdy mniej więcej rozumie jego znaczenie. Wnętrze posiadające ten walor jest miłe, przyjazne i wygodne. Dobrze spędza się w nim czas, a osoba przebywające w przytulnym pomieszczeniu czuje się bezpiecznie. Chyba najbardziej zależy nam na uzyskaniu takiego efektu w kuchni. To w niej spędzamy czas z najbliższymi, gdy spożywamy posiłki. To tu bardzo często kończą się wszystkie domówki. Również czas spędzany samotnie na przygotowywaniu dań powinien być jednak miły. Czy wybór konkretnego rodzaju płytek kuchennych nam w tym pomoże?

Jakie płytki wybrać, aby kuchnia stała się przytulna?

Przede wszystkim kolory!

O tym, czy pomieszczenie jest przytulne, decydują przede wszystkim wykorzystane w nim barwy. Powinny one być przede wszystkim ciepłe. Niech naszą kuchnię zdominują żółć i zieleń, ale też kolory bliskie bieli, które nie wpadają jednak w zimne odcienie. Jeśli we wnętrzu znajdują się drewniane meble czy detale, zdarza się, że również śnieżnobiałe płytki będą pasować do całości. Nie da się oczywiście ukryć, że zdecydowanie łatwiej o przytulność w mniejszej kuchni, nie połączonej z jadalnią lub salonem. Nie jest to jednak bezwzględna zasada. Jeśli odpowiednio ustawimy meble i zastosujemy gradację kolorystyczna, również duże przestrzenie mogą stać się bardzo miłe. 

../media/art/202/Fotolia_138081021_L.jpg

Styl rustykalny - dlaczego jest najbardziej przytulny?

Najprostszą metodą na uczynienie kuchni bardziej przyjazną jest wykorzystanie wzorów i motywów znanych z wiejskich domów. Bez problemu znajdziemy płytki, które przywiodą na myśl wyobrażenia o beztroskim życiu poza miejskim zgiełkiem. Najważniejszym elementem płytek kuchennych utrzymanych w tej stylistyce są różnego rodzaju ornamenty. Oczywiście pomieszczenia wyłożonego bogato zdobioną ceramiką nie możemy wyposażyć w nowoczesne, minimalistyczne meble. Będziemy musieli wybrać dodatki dopełniające charakter wnętrza: malowane w specyficzny sposób klasyczne komody, wiklinowe fotele. Warto pamiętać o tym, by nie popaść w kicz i przesadę. Kluczem do stworzenia gustownej i przytulnej zarazem kuchni jest wyznaczenie sobie na samym początku konkretnych ram stylistycznych.

Wybór płytek, które wyznaczą kierunek architektoniczny kuchni to dopiero początek starań o to, by pomieszczenie to - tak ważne z punktu widzenia życia rodzinnego - stało się przytulne. Dla każdego słowo to ma nieco inne znaczenie. Wielu osobom kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu i chyba jest to ten właściwy trop, za którym warto podążać planując wygląd kuchni, jadalni, ale i całego mieszkania.

Artykul opublikowany: 2019-07-01 / w dziale: Aranżacja wnętrz