Karnisze nowoczesne czy klasyczne - podpowiadamy jakie modele wybrać

2020-09-28

Karnisze nowoczesne to propozycja, która sprawdzi się praktycznie we wszystkich typach wnętrz. Czy to znaczy, że wyprą całkowicie klasyczne karnisze? Zobacz, który karnisz lepiej sprawdzi się w twoim domu.

Karnisze nowoczesne czy klasyczne - podpowiadamy jakie modele wybrać

Karnisz drążkowy – funkcjonalność i estetyka

Karnisze drążkowe są hitem ostatnich lat, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że pojawiły się na salonach już kilkadziesiąt lat temu. Niemniej w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy renesans, zainteresowanie nimi stale rośnie.

Karnisze drążkowe doskonale pasują do różnych typów wnętrz. Sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i salonie bądź sypialni. Ich zaletą jest lekkość i prostota formy. Dotyczy to zwłaszcza karniszów nowoczesnych, produkowanych z lekkiej i mocnej stali. Na takim karniszu można powiesić każdy rodzaj tkaniny, nawet tę grubszą i cięższą. Przy klasycznych karniszach drewnianych trzeba się godzić z pewnymi ograniczeniami – im lżejsza tkanina, tym lepiej. Ciężka może wygiąć karnisz, przez co nie tylko straci on na wizualnej atrakcyjności, ale też trudniej będzie przesuwać po nim zasłony.

Przy wyborze karnisza warto sugerować się nie tylko aranżacją, ale i wielkością wnętrza. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się smukłe karnisze o wąskim przekroju, najlepiej okrągłym. W większych salonach można powiesić grubsze karnisze z kwadratowymi bądź prostokątnymi drążkami.

Karnisze nowoczesne do wnętrz retro?

Tak, nie ma problemu by we wnętrzu w stylu retro, vintage, rustykalnym bądź jakimkolwiek innym stylizowanym na stary, zamontować nowoczesne karnisze. Duży wybór tychże jest gwarancją, że uda się dobrać taki karnisz, który zarówno kształtem, jak i kolorem będzie nawiązywał do aranżacji wnętrza. Za najbardziej „stare” będą uchodziły kolory antycznej miedzi bądź kości słoniowej. Można też postawić na klasyczną biel. Raczej nie poleca się srebrnych karniszy chromowanych bądź inox. Te lepiej zaprezentują się w nowoczesnych salonach.

Warto zapoznać się bliżej z ofertą marki i poznać karnisze Karnix https://www.karnix.pl. Kolekcja karniszy nowoczesnych NEO to nie tylko wizualna lekkość, ale też duża różnorodność kolorów rozmiarów i zakończeń. To właśnie te ostatnie decydują o ostatecznym kształcie i odbiorze karnisza.

Przeczytaj także: Klasyczne czy nowoczesne? Jakie karnisze najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu?

Karnisz drążkowy czy szynowy?

To ten drugi często uważany jest za klasyczny. To prawda, często właśnie takie karnisze pamiętamy z domów rodzinnych, szczególnie jeśli wystrojem wnętrza zajmowała się babcia. Jednak nie powinniśmy demonizować szynowych karniszy. To nadal bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy chcemy mieć zasłonę od sufitu do podłogi.

Warto też pamiętać, że tylko szynowy karnisz można połączyć ze sterowaniem automatycznym, czyli z wygodnym zasłanianiem i odsłanianiem okien za pomocą pilota.

Jeśli jednak stawiamy na sterowanie ręczne, lepszym wyborem będzie karnisz drążkowy, który pozostawia wiele możliwości w kwestii sposobu upięcia tkaniny. O ile na karniszu szynowym będą to tylko klasyczne żabki, do kółek karnisza drążkowego możemy wykorzystać inne uchwyty, np. flexy. Trzeba też pamiętać, że zasłony bądź firany na przelotkach można powiesić tylko na karniszu drążkowym. Istotny jest też dostęp do drążka i możliwość łatwego zdejmowania go.

Artykul opublikowany: 2020-09-28 / w dziale: Aranżacja wnętrz