Kostka granitowa. Co warto wiedzieć przed zakupem?

2020-09-11

Granit to jeden z najbardziej szczególnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Przez wiele osób jest on uznawany za symbol trwałości oraz dobrego smaku. Nie bez znaczenia jest też towarzysząca mu otoczka luksusu – jeszcze do niedawna trafiał wyłącznie na najbardziej luksusowe posesje. Od kilkunastu lat sytuacja się jednak mocno zmienia, dzięki czemu na zakup wyrobów wykonanych z granitu mogą pozwolić sobie nie tylko najzamożniejsi klienci. Czemu warto zdecydować się na taką inwestycję? Co zyskamy wybierając kostkę granitową?

  1. Kostka brukowa Kalisz. Kiedy sprawdzi się najlepiej?
  2. Kostki granitowe to idealne rozwiązanie na zewnątrz
  3. Kostka granitowa Kalisz. Od czego zależy jej cena?
Kostka granitowa. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Kostka brukowa Kalisz. Kiedy sprawdzi się najlepiej?

Kostka brukowa to materiał polecany przede wszystkim do zastosowań zewnętrznych – o zaletach sprawiających, że sprawdza się ona w nich doskonale, opowiemy w kolejnym akapicie. W tym skupimy się natomiast na możliwościach wykorzystania kostki granitowej. Te skupiają się przede wszystkim na ogrodzie i podwórku. Za pomocą kostki granitowej możemy więc utwardzić podjazd, ścieżki w ogrodzie, chodniki, schody lub taras. Poza tym kostka granitowa dobrze sprawdzi się również w przestrzeni publicznej – z jej wykorzystaniem można naprawdę efektownie zaaranżować parki, skwery lub place.

Kostki granitowe to idealne rozwiązanie na zewnątrz

To wszystko jest możliwe dzięki unikalnym właściwościom kostek granitowych. Tu w pierwszej kolejności powinniśmy wspomnieć o ich dużej wytrzymałości – zarówno, jeśli chodzi o obciążenia, jak i uszkodzenia wynikające z upadków ciężkich przedmiotów, działania ekstremalnych temperatur (tak mrozów, jak i upałów) oraz długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Ważny jest również fakt, że kostka granitowa nie nasiąka wodą, co gwarantuje jej długotrwałą, bezproblemową eksploatację. Poza tym kostka z granitu świetnie się prezentuje – dostępna jest w różnych kolorach, a wygląd tego kamienia rzeczywiście ma w sobie coś luksusowego i przyciągającego wzrok.

Kostka granitowa Kalisz. Od czego zależy jej cena?

To, ile kosztować będzie dany rodzaj kostki granitowej, zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest jednak jej kolor – do wyboru mamy między innymi takie odmiany, jak czerwona, zielone, ciemnoszare, białoróżowe, szare (w tym tak jasne, że niemal wpadające w odcienie bieli) oraz ciemne. Im rzadziej spotykana i słabiej dostępna na rynku jest dana odmiana, z tym większym wydatkiem będzie wiązał się jej zakup. Znaczenie ma też rozmiar – mniejsze kostki granitowe są zwykle droższe od większych.

Artykul opublikowany: 2020-09-11 / w dziale: Budownictwo