Kupiłeś dom z ogrodem, co teraz?
Kupiłeś nowy dom z ogrodem? Zastanawiasz się jak zaaranżować ogród aby stał się wyjątkowym miejscem? Chcesz spędzać w nim wolny czas, przesiadywać z rodziną lub znajomymi, czuć się komfortowo? Trzeba więc dokładnie wszystko zaplanować. Jak to zrobić, w jaki sposób urządzić ogród, jakie są zadania niezbędne do wykonania?
Jaki ogród chcemy, co ma się w nim znaleźć?
Na początku zawsze jest plan. Faza projektowania jest najważniejsza, determinuje późniejsze działania. Należy jednak odpowiedzieć sobie jakiego rodzaju ma to być ogród, co będzie w nim się znajdowało, jakie funkcje będzie spełniał.
Każdy powinien planować wygląd ogrodu według własnego gustu. Owszem, można kierować się modą, tym co jest akurat popularne ale nie całościowo. Równocześnie należy ogród dopasować do okolicy, do sąsiedztwa. Inne rozwiązania sprawdzają się w ogrodach na wsi, inne w mieście.
Do czego będzie potrzebny ogród? Czy ma to być miejsce z bujną roślinnością, a może jednak będzie jej mało? Chcąc mieć maksimum prywatności trzeba stawiać na jak najwięcej roślin, liczne krzewy, drzewa, szczelny płot. Należy jednak w tym miejscu odpowiedzieć sobie również na pytanie czy znajdą się chęci i czas aby o taki ogród zadbać. Im więcej różnego rodzaju elementów tym więcej pracy w ramach pielęgnacji.
Chcąc korzystać aktywnie z ogrodu, organizując spotkania ze znajomymi konieczne będzie zainwestowanie w infrastrukturę ogrodową. Miejsce na grill, altanka, chodniki, to wszystko musi się w nim znaleźć. Równocześnie można zaadaptować część ogrodu na mini plac zabaw. Przygotować różnego rodzaju elementy, które dostarczą rozrywki dzieciom. Piaskownica, trampolina, a może domek na drzewie.
Ile trzeba wydać na ogród marzeń?
Jednoznacznie nie można określić ostatecznego kosztu założenia ogrodu. Decydując się na wiele elementów, różnorodne rośliny z górnej półki i najlepsze akcesoria ogrodowe, będzie trzeba przygotować pokaźny budżet. Należy również pamiętać, że korzystając z usług firm zajmujących się projektowaniem i zakładaniem ogrodów trzeba będzie ponieść wyższe koszty niż w trakcie samodzielnej pracy. Jednak współpraca ze specjalistami popłaca. Unika się błędów choćby w trakcie rozmieszczania i sadzenia roślin.
Przygotowanie terenu
Gdy projekt ogrodu jest gotowy przystępuje się do prac. Prosty teren znacznie ułatwia realizację wszystkich elementów ogrodowych. W przypadku gdy teren jest pofałdowany, znajdują się różnego rodzaju pagórki, obniżenia, powinno się wszystko wyrównać, doprowadzić do możliwości rozpoczęcia prac aranżacyjnych.
Instalacje elektryczne oraz podłączenie wody
Stawiając na oświetlenie w ogrodzie trzeba przygotować instalacje. Kładzenie kabli musi zostać wykonane przed podjęciem prac związanych z roślinnością ogrodową. Kable są chowane pod ziemią, dlatego prace związane z elektryką w gotowym ogrodzie wymagać będą rozkopania i wyższe koszty. Ogród wymaga odpowiedniego nawodnienia. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie odpowiednich przyłączeń, kranów czerpalnych na zewnątrz budynku. To znacznie ułatwi podłączenie urządzeń niezbędnych do zadbanie o odpowiednie nawodnienie roślinności ogrodowej.
Przygotowanie podłoża do sadzenia
Sadzenie roślinności ogrodowej wymaga przygotowania podłoża. Przekopanie każdego kawałka ziemi i wybieranie korzeni, kłączy roślin. To pozwoli uniknąć chwastów. Należy również sprawdzić odczyn pH gleby. Ten na poziomie 6-7 nie wymaga żadnych prac. Gdy odczyn jest niższy należy posypać ziemię specjalnym wapnem. Kiedy zaś jest wyższy wymaga się wykorzystania kwaśnego torfu.
Jak sadzić rośliny? Jak je dobrze rozmieścić
Jak rozplanować rośliny ogrodowe? Jak najlepiej je zasadzić, w których miejscach? Wszelkiego rodzaju krzewy, bujna roślinność powinna być posadzona na bokach, obrzeżach ogrodu. Decydując się na sadzenie w centralnym punkcie tego rodzaju roślinności znacznie stracimy na powierzchni ogrodu. Wizualnie również nie będzie to najszczęśliwsze rozwiązanie. Należy zawsze stawiać na tzw. sadzenie piętrowe. Od najwyższych roślin przy ogrodzeniu, bliżej centrum ogrodu najniższe rośliny.
Nie warto również decydować się na sadzenie wielu rodzai roślin. Różnorodność może doprowadzić do wizualnego bałaganu. Dodatkowo nie wszystkie rośliny mogą być zostać zasadzone obok siebie. Może dojść do sytuacji, że nie będą rozwijały się prawidłowo i niezbędne będą zmiany.
Pamiętać trzeba o potrzebach roślin. Niektóre rośliny potrzebują stałego dostępu do słońca, inne zaś wręcz przeciwnie. Takie zależności, tego typu zasady powinno brać się pod uwagę w momencie sadzenia. Wszystko wykonać zgodnie z techniką i wiedzą ogrodniczą.
Artykuł powstał przy współpracy z http://rododendrony.com.pl/