Kupujemy agregat prądotwórczy. Na co zwrócić uwagę?

2018-07-24

W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie życie bez elektryczności. Brak prądu uniemożliwia nam wykonywanie codziennych czynności, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego zakup agregatu prądotwórczego jest dobrym rozwiązaniem na wypadek awarii elektryczności.

Kupujemy agregat prądotwórczy. Na co zwrócić uwagę?

Agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego czy ciągłego?

Pierwsza rzecz, na która musimy zwrócić uwagę to przeznaczenie agregatu, który chcemy kupić. Jeśli zależy nam tylko na podtrzymaniu pracy urządzeń w razie awarii, powinniśmy wybrać linie agregatów z kategorii wyższej klasy średniej. W domu najlepiej sprawdzą się modele jednofazowe, posiadające czujniki przeciążeniowe. Dobrze, gdy agregat posiada system AVR, który gwarantuje bezproblemowe działanie urządzeń wrażliwych na jakość prądu. Natomiast do zabezpieczenia w elektryczność placów budowy, czy dużych wydarzeń plenerowych, najlepiej wybrać sprawdzone urządzenia marki Fogo. Dla naszej wygody powinniśmy wybierać modele z elektrycznym rozruchem. Dzięki temu, włączenie generatora będzie prostsze.

Agregat prądotwórczy – benzyna, diesel czy gaz?

Ważną kwestią jest także sposób zasilania urządzenia, który także jest uzależniony od rodzaju wykorzystania. Do domu najlepszy i najtańszy w utrzymaniu będzie agregat napędzany silnikiem benzynowym. Zaletą tego typu modeli jest cicha praca, a także proste serwisowanie. Dodatkowo, agregat na benzynę będzie łatwiej uruchomić przy niskich, zimowych temperaturach. Do pracy ciągłej natomiast poleca się generatory z silnikiem diesla. Główną zaletą jest niskie spalanie, co powoduje, że jego utrzymanie jest tańsze niż te benzynowe. Wszystko za sprawą większej sprawności i wysokiego stopnia sprężania. Agregaty z silnikiem diesla rzadko ulegają awarii. Przeglądy zaleca się dopiero po 200 godzinach pracy. Producenci natomiast znaleźli sposób, by korzystanie z tego rodzaju generatorów odbywało się bez problemów nawet przy niskich temperaturach. W modelach stacjonarnych montowane są specjalne grzałki, które ogrzewają mieszankę do temperatury umożliwiającej bezproblemowe uruchomienie silnika. Ostatnim rodzajem agregatów są te wyposażone w gaz. Ze względu na niskie koszty obsługi stosuje się je wyłącznie w przemyśle. Minusem tego rozwiązania jest na pewno cena generatora. Kupując taki sprzęt narażamy się na duży wydatek, który jednak szybko nam się zwraca, za sprawą jego ekonomicznego działania. Więcej na temat rodzajów zasilania generatorów przeczytasz tutaj. Na rynku nie brakuje też modeli hybrydowych – łączących w sobie benzynę i gaz.

Agregat prądotwórczy – wyposażenie

Kiedy zdecydujemy się na konkretny rodzaj generatora, możemy zwrócić uwagę na wyposażenie, które przyda nam się w czasie eksploatacji agregatu. Przede wszystkim pamiętajmy o zestawie transportowym. Generatory to ciężkie urządzenia, a wielu przypadkach istotne jest łatwe przemieszczanie go bez urazów kręgosłupa. Dlatego producenci oferują do każdego modelu koła i rączki. Inną przydatną funkcją jest system załączania rezerwy. Odpowiada on za włączenie agregatu w momencie przerwania dostawy prądu. Przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele aspektów. Na tej stronie dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na dany generator. Pamiętaj, by zakupu dokonywać powoli i bez zbędnego pośpiechu.

Artykul opublikowany: 2018-07-24 / w dziale: Budownictwo