Ładowanie samochodu - w co wyposażyć garaż?
Rynek samochodów elektrycznych powoli zyskuje coraz większą popularność, także w Polsce. Powstaje coraz więcej publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Praktycznie każda większa firma ma zagwarantowane miejsca z punktami ładowania dla aut elektrycznych. Aczkolwiek, decydując się na kupno samochodu, warto rozważyć część swojego budżetu również na wszelkie akcesoria, jakie będą potrzebne w garażu. Zaoszczędzi to wiele czasu w przyszłości.
Ładowarki — rodzaje
Ładowarki dzielą się na mobilne i naścienne. Różni je sposób ładowania, a także cena. Pierwszy wariant sprawdza się, kiedy jesteśmy w trasie i nie ma aż tylu stacji. Ta alternatywna opcja ma dużą zaletę w formie podłączenia ładowarki do klasycznego gniazdka 230V. Z kolei ten drugi wariat montuje się w garażu bądź na działce. Cechują się wyższą ceną, ponieważ za ładowarkę typu wallbox trzeba zapłacić 4-8 tys. zł, lecz również większą wydajnością i prędkością ładowania akumulatora (https://chargeo.pl/ladowarka-do-samochodu//).
Istnieją także typy ładowania pojazdu elektrycznego. Pierwszy z nich charakteryzuje się zamianą prądu przemiennego pobieranego z sieci w prąd stały. Z kolei przy drugim prąd jest zamieniany na stały poza autem, np. w stacji ładowania. Szybkość ładowania zależy od mocy danej stacji i pojemności akumulatorów.
Wyposażenie garażu dla samochodu elektrycznego
Sam wygląd nie będzie się znacząco różnił od garażu dla pojazdów spalinowych. Takie kwestie jak układ spalania nie istnieją w autach elektrycznych, dlatego odchodzi dodatkowa kontrola płynów. Wystarczy, że co mniej więcej 4 lata będziemy mieli jedynie na uwadze wymianę oleju napędowego. Dzięki temu sam pojazd jest mniej narażony na wszelkiego rodzaju awarie, dlatego garaż nie musi być jednocześnie mini–warsztatem jak to często bywa w przypadku samochodów spalinowych.
Aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że mimo wszystko mamy do czynienia z pojazdem, o który warto dbać z należytym porządkiem i starannością. Powinniśmy regularnie kontrolować oświetlenie, ciśnienie w oponach czy układ hamulcowy. Ten ostatni element w szczególności ze względu na wyjątkową funkcję, jaką posiada cały system, czyli regeneracja energii podczas hamowania w trakcie drogi. Zobacz ofertę Chargeo.
Ładowarka do garażu — jaką wybrać?
Ładowarki do samochodów elektrycznych działają na zasadzie — im większa moc, tym szybsze naładowanie baterii. Jednak oznacza to również wyższe koszty. Domowe stacje ładowania są procesem długofalowym, który niestety wymaga pewnego wkładu finansowego. Jednak z czasem zacznie to się spłacać, ponieważ koszt ładowania samochodu elektrycznego w warunkach domowych wyniesie znacznie mniej niż na stacjach benzynowych. Samo ładowanie jest relatywnie tanie. Przyjmując 72 grosze za 1 kWh to przy średnim zużyciu energii 15 kWh na 100 km zapłacimy trochę więcej niż 10 zł. Czyli to nadal o wiele mniej niż w przypadku zwykłego tankowania. A ceny mogą być jeszcze niższe, jeśli posiadasz fotowoltaikę i pozyskujesz energię z odnawialnych źródeł energii.