Malowanie ścian - doskonały sposób na odświeżenie mieszkania

2019-03-30

Malowanie ścian stanowi doskonałą okazję do wprowadzenia zmian w mieszkaniu i odświeżenia naszego wnętrza. Jak się za nie zabrać? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Malowanie ścian - doskonały sposób na odświeżenie mieszkania

Wybór koloru

Wybór koloru nie należy do najprostszych. Przede wszystkim małe próbki często nie oddają tego, jak będzie się on prezentował w rzeczywistości na ścianie. Warto zatem przed zakupem farby sprawdzić preferowany odcień na wymalowaniu próbnym. Jest to możliwe dzięki testerom kolorów w postaci saszetek, mających pojemność 50 ml, co umożliwia pomalowanie 1 metra kwadratowego powierzchni. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam ocenić, czy dany kolor faktycznie pasuje do wnętrza pomieszczenia, a przy okazji jak się prezentuje w oświetleniu konkretnego pokoju.

Wybór narzędzi

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej jakości narzędzi malarskich. Powinny one być dostosowane do malowanej powierzchni, a także struktury, którą chcemy uzyskać. Jeśli malujemy duże powierzchnie, to najlepiej sprawdzą się wówczas wałki malarskie. Do gładkich wykończeń ścian dobrze nadają się wałki z krótkim włosiem. Gwarantują one gładkie oraz bardzo eleganckie wykończenie malowanej ściany. Jeżeli zaś mamy do czynienia z chropowatymi wykończeniami powierzchni, to najlepiej postawić na wałki z dłuższym włosiem. Do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych należą pędzle z włosiem mieszanym, które mogą być stosowane do farb rozpuszczalnikowych oraz wodorozcieńczalnych.

Malowanie ścian

Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem malowania należy zagruntować ścianę. A jeszcze wcześniej odtłuścić, odpylić oraz wyrównać ubytki. Warto też zmatowić ściany drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem odpylić. To doskonale poprawi przyczepność nowej farby. Meble i podłogi zabezpieczamy przed zabrudzeniem poprzez zakrycie ich folią malarską lub kartonem. Gniazdka i listwy okrywamy taśmą malarską. W przypadku remontu całego pomieszczenia najpierw malujemy sufit. Przed rozpoczęciem malowania trzeba dokładnie wymieszać farbę. Malowanie ściany rozpoczynamy od jej naroża, a następnie przesuwamy się w prawo lub w lewo. Aby odpowiednio rozprowadzić farbę na całej wysokości, należy nakładać ją od połowy wysokości ściany. W trakcie nakładania powinniśmy rozprowadzać farbę w różnych kierunkach z dołu do góry oraz odwrotnie, a także na boki. Ściany najlepiej malować w dwóch warstwach (czasem potrzebne będą nawet trzy - wiele zależy od tego, na jakiej intensywności koloru nam zależy). Koniecznie trzeba pamiętać o zachowaniu pomiędzy kolejnymi warstwami konkretnego odstępu czasowego (około 4-6 godzin).

Artykul opublikowany: 2019-03-30 / w dziale: Porady