Meble skórzane - jak wybrać?

2019-06-28

Jednym z najpopularniejszych pokryć tapicerskich dla naszych sof, krzeseł, sof narożnych, rozkładanych sof i podnóżków jest skóra. Jednak bogactwo form, tekstur oraz powłok może sprawiać trudności, bo co wybrać, aby kanapa spełniła Twoje wymagania? Nie obawiaj się, ponieważ w tym obszernym przewodniku rozwiejemy wiele nieporozumień dotyczących skór, pomagając Ci wybrać najlepszą skórzaną sofę do Twojego domu.

Meble skórzane - jak wybrać?

Czym jest skórzana tapicerka?

Prawdziwa skóra jest produktem naturalnym. Jest ciepła w dotyku i trwała. Każdy gatunek jest wyjątkowy i ma indywidualne cechy. Skóra jednak zawsze będzie nosiła ślady naturalnego pochodzenia, a cechy te mogą być widoczne jako zadrapania, obszary o różnej gęstości włókien i strukturze porów włosów. Te cechy w żaden sposób nie umniejszają jej jakości.
Aby użyć skórę na meblu, musi ona przejść proces utwardzania skór - metoda ta powszechnie nazywana jest garbowaniem. Najczęściej do tapicerowania mebli używa się skór bydlęcych, jako materiału o bardzo dobrych parametrach. Skóra, która opuszcza garbarnię, zawsze jest tej samej jakości. Dopiero różne sposoby wykończenia i barwienia decyduje o cenie tapicerki.

../media/art/201/dune.jpg
Sofa Dune od Adriana Furiniture

Wielu sprzedawców detalicznych klasyfikuje skórę według gatunków. Może to spowodować zamieszanie wśród klientów, którzy są przekonani, że droższe lub wyższej jakości skóry mają lepszą jakość. Nie musi tak być, ponieważ różne rodzaje skór mogą mieć swoje zalety.
W rezultacie, kiedy nadchodzi czas na wybór wysokiej jakości skórzanej sofy, rozważamy nieunikniony kompromis między wyglądem i łatwością. Skóra jest doskonałym wyborem zarówno dla nowoczesnych, jak i tradycyjnych sof.

Jak powstaje skóra obiciowa?

Pierwszym elementem procesu, używanym w garbarniach jest zastosowanie solanki, w której skóra jest moczona. Następnie nasącza się ją substancjami chemicznymi, które rozpuszczają mieszki włosowe i powodują pęcznienie do około 8 milimetrów grubości. Następnie płat skóry rozdziela się na kilka warstw, górna ze względu na najodporniejszą powierzchnię, przeznaczana jest do tapicerowania mebli. Skóra następnie przechodzi proces garbowania z wykorzystaniem chemikaliów na bazie chromu.
Ta technika jest obecnie preferowana przez większośc producentów, zastępując tradycyjny proces garbowania za pomocą środków roślinnych i moczu. Jest także mniej obciążająca dla środowiska.

../media/art/201/notte.jpg
Sofa Notte od Adriana Furniture

Po garbowaniu i suszeniu, skóra jest klasyfikowana według wielkości i istniejących skaz. „Czystsze” lub mniej okaleczone skóry są zwykle używane do w swej pełnej krasie, podczas gdy materiały z większą ilością defektów są polerowane na górnej powierzchni i wykorzystywane do tworzenia tapicerki lakierowanej i nabłyszczanej.

Jakie rodzaje skór są używane do tapicerowania mebli?

Wyróżnić można trzy rodzaje skór, używane powszechnie w tapicerstwie. Skóra pigmentowana jest najbardziej trwała, ma jednolity wygląd powierzchni. Skóra anilinowa jest bardziej naturalna, ale mniej odporna na zabrudzenia. Trzeci typ, skóra półanilinowa, znajduje się gdzieś pomiędzy powyższymi typami. Poniżej znajdują się bardziej szczegółowe opisy każdego typu i ich właściwości.

Co to jest skóra pigmentowana?

Skóra pigmentowana jest najtrwalszym typem i jest stosowana w większości tapicerek. Trwałość zapewnia polimerowa powłoka, która zawiera pigmenty. Dzięki nowoczesnej technologii powierzchnia może być wytłoczona, zadrukowana lub gładka. Skóra pigmentowana ma największą odporność na zabrudzenia, ścieranie i blaknięcie.

Czym jest skóra anilinowa?

Skóra anilinowa jest najbardziej naturalnie wyglądającą skórą, z wyraźnie widoczną pierwotną fakturą. Czysta skóra anilinowa jest pokrywana jedynie barwnikiem. Niekiedy się także ją dodatkowo lakieruje, aby zapewnić jej lepszą ochronę.

../media/art/201/new classic.jpg
Sofa Classic od Adriana Furniture

Skóra anilinowa reaguje na naturalne czynniki: pod wpływem światła słonecznego może zmieniać odcień, wchłania także wilgoć. Ten materiał wymaga specjalnej konserwacji, aby utrzymać go w doskonałym stanie.

Co to jest skóra pół-anilinowa?

Skóra półanilinowa jest bardziej wytrzymała niż skóra anilinowa, zachowując jednocześnie naturalny wygląd. Zwiększoną trwałość zapewnia lekka powłoka, która zawiera niewielką ilość pigmentu. Zapewnia to bardziej spójny kolor i zapewnia dodatkowy stopień ochrony skórzanym sofom półanilinowym.

Czy skórzane kanapy są wygodne?

Dobrze zbudowana skórzana sofa jest niezwykle wygodna. Skóra jako materiał na meblu jest bardzo przyjemna w dotyku, elastycznie dostosowuje się do ciężaru ciała. Wybór sof skórzanych znajdziesz na stronie: https://adrianafurniture.com/pl/26-meble-skorzane. 

Artykul opublikowany: 2019-06-28 / w dziale: Aranżacja wnętrz