Mieszkanie bez owadów

2018-07-13

Temperatura za oknem często przekracza już 20 stopni. To najwyższy czas, aby pomyśleć o ochronie przed kleszczami, osami, bąkami, muchami i komarami. Obojętnie czy mieszkasz w bloku na parterze lub dziesiątym piętrze, w domu jednorodzinnym lub starej kamienicy. Wszędzie mogą przez otwarte okno lub drzwi wlecieć przeróżne owady. Warto więc zainwestować już teraz w coś, co pozbawi nas tego problemu i przestanie irytować, gdy tylko wieczorem uchylimy okno. A jaki jest najlepsze sposób na pozbycie się insektów? Oczywiście moskitiery.

Mieszkanie bez owadów

Kiedyś popularne były różnego rodzaju spraye i maści. Tym pierwszym trzeba było zanieczyścić powietrze w mieszkaniu, aby pozbyć się owadów i przy okazji świeżego powietrza. Maściami należało wysmarować swoje ciało z nadzieję, że żaden robal na nim nie usiądzie. Gorzej jak maść nam się starła lub się zmoczyliśmy. Na szczęście mamy moskitierę, która nie ingeruje ani w jakość powietrza, ani w naszą skórę i drogi oddechowe.

 

Na polskim rynku do wyboru mamy różnego rodzaju siatki. No właśnie. Co to właściwie jest moskitiera? Jest to po prostu zasłona z bardzo gęstej siatki, przez którą nie przelecą nawet najmniejsze owady. Oprócz wyboru w gęstości, mamy również możliwość wyboru materiału, z którego jest zrobiona. Moskitiery mogą być wykonane z poliestru i polietylenu, ale i również z bawełny czy nylonu. Warto też wiedzieć, że moskitiery używane już były w czasach prehistorycznych, więc nie jest to nowoczesny wynalazek, ale na pewno najbardziej skuteczny w walce z wszelkiego rodzaju robactwem.

../media/art/56/Fotolia_44202340.jpg

Decydując się na zakup, zastanów się czy chcesz moskitierę na drzwi czy może na okno. Moskitiery na okna można zakupić już naciągnięte na ramę, którą mocuje się do ościeżnic okien. Ramy mogą być plastikowe, metalowe oraz drewniane. Najbardziej odporne na zmieniające się latem warunki pogodowe (częste wiatry, opady deszczu, burze oraz intensywne promieniowanie słoneczne) będą ramy plastikowe. Metal nie będzie ulegał korozji, a drewno nie będzie próchniało ani się odkształcało.

Oprócz materiału, z którego wykonane są ramki, mamy do wyboru przeróżne systemy, dzięki którym możemy usunąć siatkę z okna bez rozmontowywania całej moskitiery. Ludzie najczęściej kojarzą moskitierę stałą, czyli taką, którą się zamontowuje na okno latem, a potem na resztę pór roku usuwa się ją z okna. Mamy dwudziesty pierwszy wiek i oprócz takiej podstawowej, są jeszcze bardziej zaawansowane siatki okienne.

Moskitiery mogą być otwierane. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się do drzwi balkonowych. Montuje się je do ściany budynku i otwiera jak normalne drzwi, dzięki czemu można swobodnie wychodzić na balkon.

Przesuwne to takie, które mocuje się w dużych drzwiach balkonowych i tarasach. Przesuwają się one po szynach, dzięki temu zajmują mniej miejsca, bo nie otwierają się na oścież i nie trzeba ingerować w ściany budynku.

Moskitierę można również zwijać. Taka zwijana moskitiera idealnie sprawdzi się w mieszkaniach w bloku. Zajmuje mało miejsca, a poza sezonem letnim jest prawie niewidoczna.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl

Artykul opublikowany: 2018-07-13 / w dziale: Aranżacja wnętrz