Mieszkanie jako inwestycja – o czym należy pamiętać?
Niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że wiele osób poszukuje alternatywnych form inwestowania swoich oszczędności. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest zakup mieszkania. Nieruchomości już od dawna uważane są za bezpieczną lokatę kapitału. Aby rzeczywiście tak było, należy wybrać lokal z potencjałem.
Mieszkanie lepsze od lokaty?
Osoby poszukujące bezpiecznych inwestycji swoich oszczędności często wybierają lokaty bankowe. Powierzając bankowi swoje pieniądze, możemy liczyć, że wraz z upływem zawartej umowy otrzymamy zdeponowaną sumę powiększoną o wypracowany zysk. To rozwiązanie ma jednak swoje minusy. Przede wszystkim, decydując się na lokatę, zamrażamy pieniądze i chociaż możemy je wycofać, najprawdopodobniej stracimy odsetki, które już zostały wypracowane. Ponadto lokaty są bardzo nisko oprocentowane – ich wysokość to średnio 1,21%. Nic więc dziwnego, że ok. 40% mieszkań na rynku pierwotnym kupowanych jest z zamiarem ich najmu. Szacuje się, że nabycie takiego lokalu bez kredytu pozwala uzyskać stopę zwrotu na poziomie ok. 7% brutto przy założeniu, że jest on wynajmowany przez cały rok bez przestojów.
Gdzie kupować?
Najbardziej opłaca się kupić mieszkanie w dużym mieście. Warszawa, Wrocław czy Kraków przyciągają nie tylko studentów, ale też absolwentów uczelni wyższych szukających pracy, stąd większa szansa, że to właśnie tu łatwiej będzie znaleźć lokatorów. Oczywiście nie mniej istotne znaczenie ma również lokalizacja w samym mieście. Rankingi na najbardziej popularną dzielnicę Warszawy wygrywa już od kilku lat Mokotów – ta część miasta jest spokojna, chociaż położona niedaleko centrum. Zabytkowe kamienice dodają jej prestiżu, a wiele parków i dobra komunikacja z innymi dzielnicami sprawiają, że żyje się tu dobrze. Oczywiście nowe mieszkania na Mokotowie cieszą się zainteresowaniem nie tylko inwestorów planujących je wynajmować, ale też osób poszukujących lokalu dla siebie i swojej rodziny. Mieszkanie w nowoczesnym budownictwie położone w atrakcyjnej lokalizacji zapewnia wygodę, ale też łatwiej będzie je sprzedać. W razie konieczności wyprowadzki do większego lokum, np. z powodu powiększenia rodziny, znalezienie kupca nie powinno stanowić problemu.
Lokalizacja nieruchomości to dla wielu kupujących sprawa kluczowa. Jeżeli decydujemy się na mniejszą miejscowość ważne jest, aby inwestycja znajdowała się blisko dużych ośrodków miejskich, z dobrym dojazdem. Dobrym przykładem są mieszkania Rumia, skąd do centrum Gdyni można dotrzeć ciągu 15 minut.
Jakie mieszkanie najlepsze na wynajem?
Oprócz lokalizacji istotne znaczenie ma wielkość mieszkania oraz jego rozkład. Decydując się na zakup lokalu z myślą o jego najmie, warto więc zastanowić się jakiego rodzaju najemców będziemy poszukiwać. W przypadku par czy młodych małżeństw sprawdzić się może niewielkie mieszkanie z aneksem kuchennym i oddzielną sypialnią. Jeśli zaś planujemy lokatorów szukać wśród studentów, zdecydowanie lepiej postawić na mieszkanie z oddzielną kuchnią. Wówczas każdy z wynajmujących będzie miał własny pokój, co zapewni intymność i z pewnością wpłynie na większe zainteresowanie naszą ofertą. Nie bez znaczenia pozostaje też standard – im wyższy, tym większego czynszu można zażądać od lokatorów. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości wymagać może nieco czasu, ale nie warto się spieszyć – na mieszkanie w mało atrakcyjnej lokalizacji trudno będzie znaleźć chętnego najemcę, a przestoje wiążą się ze stratami.
Źródła:
- https://www.rp.pl/Mieszkaniowe/191029907-Prawie-polowa-nowych-mieszkan-kupowana-jako-inwestycja.html
- https://www.money.pl/gospodarka/inwestycja-w-mieszkanie-o-czym-kazdy-inwestor-pamietac-powinien-6495939339348097a.html
- https://subiektywnieofinansach.pl/oprocentowanie-lokat-najnizsze-w-historii-a-banki-tna-nadal-srednio-placa-nam-juz-tylko-121-jak-tlumacza-obnizki-oooops/