Na czym polega wycyklinowanie podłogi?

2024-03-04

Wycyklinowanie podłogi to jeden z procesów, dzięki któremu możliwe jest przywrócenie drewnianej posadzce jej początkowej urody. Decydując się na jego przeprowadzenie, możesz zapewnić długotrwałą świetność swoim podłogom z drewna, zachowując ich naturalny charakter, a przy tym zabezpieczając je na następne lata. Na czym zatem polega wycyklinowanie podłogi?

Na czym polega wycyklinowanie podłogi?

Czym jest wycyklinowanie podłogi?

Wycyklinowanie podłogi to proces mechanicznej renowacji drewnianej powierzchni, który zazwyczaj obejmuje szereg etapów: szlifowanie, wyrównywanie, lakierowanie albo olejowanie, a nierzadko również bejcowanie. To nic innego jak przywrócenie drewnianej podłodze pierwotnego blasku, ale przede wszystkim zabezpieczenie jej przed deformacją, uszkodzeniami czy przyspieszonym starzeniem.

Doświadczeni fachowcy zaczynają cyklinowanie podłogi od etapu szlifowania, który ma na celu usunięcie starej powłoki ochronnej, ewentualnych plam, zadrapań oraz nierówności. Korzystając z profesjonalnego sprzętu, możliwe jest dokładne i skuteczne usunięcie nawet głębszych zarysowań czy wygładzenie ubytków.

Jeśli ubytki te pozostają dość głębokie, konieczne jest ich fachowe uzupełnienie – zazwyczaj firmy cyklinujące podłogi dbają o to we własnym zakresie.

Bejcowanie, lakierowanie czy olejowanie?

Wycyklinowanie podłogi to oczywiście nie wszystko. Po zakończeniu prac związanych z usunięciem wierzchniej warstwy drewna wymagane jest także odpowiednie wykończenie całej powierzchni drewnianej posadzki. W tym momencie możesz wybierać spośród wielu możliwości, przy czym zawsze warto podpytać fachowca o jego zdanie w tym temacie.

Lakierowanie jest doskonałym wyborem dla tych, którzy marzą o trwałym i odpornym na uszkodzenia wykończeniu. Lakier zabezpiecza podłogę przed zabrudzeniem oraz znacząco ułatwia jej codzienną konserwację. Olejowanie drewnianej podłogi to z kolei propozycja dla miłośników naturalnego drewna. Olej wydobywa z niego prawdziwe piękno, podkreśla słoje i wzory, a jednocześnie zabezpiecza przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Wycyklinowanie podłogi: cena

Jeśli decydujesz się na wycyklinowanie podłogi, cena z pewnością odgrywa ważną rolę w trakcie wyboru specjalistycznej firmy. Czy jednak warto kierować się najniższymi ofertami?

To, że ktoś oferuje niskie ceny, nie oznacza oczywiście, że przeprowadzi cyklinowanie podłogi nieprawidłowo. Analogicznie, najdroższe firmy nie muszą wcale być tymi najlepszymi. Dlatego przy podejmowaniu decyzji związanej z wyborem wykonawcy, warto kierować się opiniami na temat danego przedsiębiorstwa czy też skorzystać z polecenia znajomych lub rodziny, którzy w niedalekiej przeszłości przeprowadzali podobne zabiegi renowacyjne.

Cena wycyklinowania podłogi jest zależna od wielu czynników. Na końcową wartość wpływa, między innymi, wielkość powierzchni do obróbki, stan podłogi przed rozpoczęciem prac, a także wybrany rodzaj wykończenia. Na cenę wpływa ponadto lokalizacja – nie bez znaczenia są bowiem ewentualne koszty dojazdu.

Artykul opublikowany: 2024-03-04 / w dziale: Aranżacja wnętrz