Naświetlacze LED, czyli efektowne lampy o szerokim zakresie zastosowania
Kilkanaście lat temu uznawano ją za ciekawostkę, jeszcze do niedawna za przyszłość, a dziś jest już obowiązującym standardem. Technologia LED na dobre zastąpiła tradycyjne źródła światła, dystansując je pod względem wydajności, ekonomiczności oraz trwałości. Stale rozwija się również oferta różnego rodzaju lamp LED, zarówno do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych. Ciekawym przykładem będą tutaj coraz popularniejsze naświetlacze LED, czyli lampy o wyjątkowo uniwersalnym przeznaczeniu. W naszym artykule omawiamy przykłady zastosowania takich energooszczędnych naświetlaczy.
Czym są naświetlacze LED?
Naświetlacze LED pod względem budowy do złudzenia przypominają klasyczne lampy halogenowe – zarówno te stacjonarne, mocowane np. do ściany, jak i przenośne. Różnica sprowadza się natomiast do zastosowanego w nich źródła światła. Tutaj mamy do czynienia z technologią LED, czyli źródłem charakteryzującym się niewielkim nagrzewaniem, co przekłada się także na efektywność świetlną i energetyczną lampy.
Technologia LED słusznie wypiera tradycyjne źródła światła, również w kategorii lamp użytkowych, do której zaliczamy naświetlacze LED. Gwarantuje nie tylko znacznie niższe zużycie energii, ale także wielokrotnie większą trwałość. Wszystko to ma bezpośrednie przełożenie na środowisko – naświetlacze LED zużywają mniej prądu (w Polsce w większości pochodzącego ze spalania węgla i gazu), a dzięki temu, że pracują o wiele dłużej, nie wymagają tak częstej wymiany (zmniejszenie produkcji elektroodpadów).
Zalety technologii LED szczególnie głośno wybrzmiewają w kontekście lamp użytkowych, czyli tych długo i intensywnie eksploatowanych – na przykład w celach związanych z bezpieczeństwem obiektów. Takie źródła światła rozwiązują znany przez lata problem częstych awarii oświetlenia, a przede wszystkim wysokiego zużycia coraz droższej energii.
Naświetlacze LED to wybór nie tylko na zewnątrz
Choć naświetlacze jednoznacznie kojarzą się z lampami do stosowania na zewnątrz budynków, to coraz częściej można je zobaczyć także we wnętrzach. Póki co najchętniej decydują się na to firmy, które wykorzystują naświetlacze w pomieszczeniach biurowych – na przykład do efektownego podświetlenia logo przedsiębiorstwa na ścianie w hallu czy innych elementów dekoracyjnych.
Naświetlacze LED mogą być również rozpatrywane w kategorii dodatkowego źródła światła do pomieszczeń mieszkalnych. Jest to oczywiście bardzo oryginalny, nietypowy pomysł, natomiast może się okazać strzałem w dziesiątkę szczególnie w przestronnych, nowocześnie urządzonych wnętrzach.
Rada
Wybierając naświetlacze do stosowania na zewnątrz budynku zawsze należy się upewnić, że dana lampa posiada wysoki stopień ochrony przeciwwilgociowej – minimum IP 44, a jeszcze lepiej IP 65.
Gdzie najlepiej sprawdzają się naświetlacze? Inspirujące przykłady zastosowań
Naświetlacze LED to lampy o uniwersalnym charakterze. W ofertach ich producentów, na przykład polskiej firmy Kanlux, można dziś znaleźć naświetlacze o typowo przemysłowym czy profesjonalnym przeznaczeniu, jak i te, które dzięki ciekawej stylistyce śmiało mogą stanowić element wyposażenia wnętrza mieszkalnego.
Kilka propozycji wykorzystania naświetlaczy LED omawiamy poniżej:
- W ogrodzie – naświetlacze LED można wykorzystać np. do oświetlenia fasady domu jednorodzinnego, dzięki czemu będzie się ona prezentować efektownie po zmroku. Zwiększy to także poczucie bezpieczeństwa domowników. Naświetlacze świetnie sprawdzają się również do oświetlania roślin czy całych sekcji ogrodu.
- Na podjeździe – naświetlacz LED warto umieścić nad bramą garażową. Lampa będzie doświetlać podjazd, ułatwiając tym samym manewrowanie samochodem oraz minimalizując ryzyko „obcierki”.
- W strefach użytkowych – zostając jeszcze na zewnątrz budynku warto pomyśleć o umieszczeniu naświetlaczy w tych strefach, które odwiedzamy często po zmroku, np. w pobliżu wiaty śmietnikowej czy furtki.
- Plac budowy – wciąż podstawową funkcją naświetlaczy LED jest doświetlanie placu budowy, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budowanych obiektów. Takie naświetlacze są niezastąpione, gdy ekipy nie mają jeszcze do dyspozycji głównego oświetlenia roboczego.
- Prowadzenie prac remontowych – naświetlacze LED znakomicie sprawdzają się np. podczas gładzenia i malowania ścian, pozwalając dostrzec nierówności, smugi etc.
- Hala magazynowa, produkcyjna – naświetlacze LED są coraz częściej stosowane w przestrzeniach roboczych, stanowiąc uzupełnienie oświetlenia głównego, doświetlając stanowiska pracy, ciemne obszary hal etc.
- W domu – naświetlacz LED może stanowić bardzo efektowne źródło światła do podkreślania walorów architektonicznych wnętrza, elementów wystroju itd. Światło skierowane na ścianę będzie przyjemnie rozproszone, co pozwoli uzyskać interesujący efekt dekoracyjny.
Naświetlacze LED do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków są dostępne w ofercie firmy Kanlux, z którą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/16042/naswietlacze.