Naturalna deska tarasowa z lokalnych gatunków drewna

2020-08-24

Jednym z popularniejszych gatunków drewna, jakie jest wykorzystywane w polskim budownictwie, jest Świerk. Drewno to ma niezłe parametry techniczne i prezentuje się w bardzo efektowny sposób. Poza tym jest bardzo popularne w naszym regionie, co przekłada się na korzystną cenę w porównaniu do wielu gatunków alternatywnych. Szczególnie interesujące wydaje się aktualnie drewno z drzew pozyskiwanych w rejonach północnych. Świerk Skandynawski pozyskiwany w tej części regionu jest trwalszy. Powodem są mniejsze przyrosty roczne wynikające z trudnych warunków, w jakich egzystują drzewa.

Naturalna deska tarasowa z lokalnych gatunków drewna

Jak wygląda efektowna deska tarasowa?

Drewno świerkowe znajduje zastosowanie jako drewno konstrukcyjne, ale produkuje się z niego też wiele innych produktów, które służą do ozdabiania i wykańczania współczesnych budynków i budowli ogrodowych. W zastosowaniach zewnętrznych świerk sprawdza się bardzo dobrze. Co więcej, architekci i inwestorzy zwracają uwagę na jego walory estetyczne, które większości z nas kojarzą się z naturalnym, ciepłym charakterem konstrukcji i wykończeń drewnianych, do których wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni.

Kremowo białe świeże drewno

Świerkowe deski tarasowe prezentują się bardzo dobrze. Biel i twardziel drewna, czyli jego zewnętrzna i wewnętrzna część, patrząc na przekrój pnia, mają niemal jednolity kremowobiały kolor. Ta barwa dla wielu inwestorów okazuje się największą zaletą naturalnych desek tarasowych ze świerku. Utrzymanie tej jasnej kolorystyki, typowej dla świeżego drewna jest często celem wielu aranżacji. Warto dodać, że osiągnięcie tego efektu nie jest specjalnie trudne. Wystarczy dobrać odpowiednie środki do impregnacji i pielęgnacji świerkowych desek tarasowych. Kluczem jest szybka impregnacji świeżo dostarczonych desek.

Impregnacja i koloryzowanie

Nieimpregnowane drewno pod wpływem czynników atmosferycznych i promieniowania UV z czasem nieco ciemniej. W długim okresie na wierzchniej warstwie może wytrącić się charakterystyczny osad. Specjaliści z branży określają ten naturalny proces jako postępujące patynowanie drewna. Warto mieć świadomość, że deski tarasowe ze świerku są podatne na proste zabiegi pielęgnacyjne. W naszym sklepie dostępne są środki, które pozwalają na oczyszczenie drewna, które już pokryło się patyną. Co więcej, oczyszczone i odświeżone drewno można olejować i koloryzować na wiele różnych sposobów.

Zabezpieczenie deski tarasowej gatunku Świerk

Zabezpieczenie świerkowej deski tarasowej jest bardzo istotne. Każdy taras powinien być poddawany okresowym zabiegom pielęgnacyjnym. Najlepsze efekty w naszym regionie przynosi odświeżanie powłoki ochronnej przed okresem zimowym i letnim. Większość specjalistów zaleca olejowanie tarasu co pół roku. Dobierając środki do kolejnych zabiegów, warto raz na jakiś czas powtórzyć impregnacje preparatem zabezpieczającym deski przed szkodliwym działaniem owadów, które atakują drewno i przed grzybami. Niektóre z profesjonalnych olei do desek tarasowych oferują taką ochronę i można je stosować do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poprawna konserwacja znacznie wydłuża trwałość drewna i sprawia, że taras mimo upływu czasu prezentuje się efektownie.

Artykul opublikowany: 2020-08-24 / w dziale: Aranżacja wnętrz