Niezbędne narzędzia do ogrodu dla każdego pasjonata zieleni

2019-07-17

Ogród to element przydomowy charakterystyczny zarówno dla małych działeczek w centrach miast jak i dużych posesji z dala od wielkomiejskiego zgiełku, cieszący oko zarówno sąsiadów jak i samych właścicieli. Ogródek może spełniać wiele funkcji, poczynając od tych rekreacyjnych, aż po te bardziej użyteczne z sadzonkami warzyw i owoców. W zależności od tego jakiego rodzaju ogródkiem chcemy się zajmować powinniśmy dobrać do tego celu odpowiednie narzędzia.

Niezbędne narzędzia do ogrodu dla każdego pasjonata zieleni

Podstawowe narzędzia do ogrodu to na pewno:

  • kosiarka,
  • nożyce do żywopłotu,
  • dmuchawy do liści,
  • węże ogrodowe, 
  • grabie, 
  • łopaty.

Praca w ogrodzie to oczywiście nie tylko narzędzia, ale też wiedza o tym jak utrzymać rośliny w dobrym stanie. Będąc na etapie planowania ogrodu powinniśmy uwzględnić kilka czynników:

  • rodzaj roślin jaki chcemy posiadać, 
  • ziemię jaką potrzebują te rośliny, 
  • zapotrzebowanie na wodę, 
  • możliwość rozsadzenia. 

Im więcej czynników weźmiemy pod uwagę tym większe prawdopodobieństwo że nasz ogród będzie rozwijał się i z roku na rok. Dlaczego w zasadzie tak wiele czynników ma znaczenie? Każda roślina jaką sadzimy w naszym ogródku może mieć inne wymagania co do jakości ziemi, jej odczynu kwasowości oraz nawożenia. 

Jakie narzędzia do ogrodu są najbardziej przydatne w klasycznym polskim ogródku

Niezbędnym narzędziem w każdym ogrodzie bez wątpienia będzie kosiarka, aby móc dbać o jakość trawnika. Dobra kosiarka najlepiej spalinowa pozwoli szybko zadbać o dużą powierzchnię zieleni, a zarazem nie sprawi, że odczujemy przy tym zmęczenie. Jeżeli nasz ogródek będzie bardzo duży to możemy pokusić się również o coś więcej niż zwykłą kosiarkę, czyli tzw. "traktorek", którym to możemy skosić jeszcze większą ilość powierzchni. Innym ważnym narzędziem w ogrodzie będzie sekator do żywopłotu, który przyda się zarówno dla krzewów ozdobnych, jak i drzewek owocowych.

narzędzia ogrodowe

Ostatnim najbardziej przydatnym narzędziem w ogrodzie będzie szpadel i łopata. Szpadlem możemy wykopać dziury na sadzonki, przekopać zbyt twarda glebę lub po prostu wykopać chwasty. Łopata przyda nam się na pewno jeżeli będziemy kupować ziemię lub nawóz do ogródka. Bez względu na to jakie rośliny będziemy chcieli uprawiać w naszym ogródku te narzędzia na pewno nam się przydadzą. 

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania narzędzi do ogródka?

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zauważyć przy wybieraniu narzędzi do ogródka jest ich jakość oraz cena. Wysoki koszt tak naprawdę nie zawsze musi oznaczać wysokiej jakości, z drugiej strony jednak nie należy wybierać najtańszych narzędzi ze względu na ich niewielką wytrzymałość. Kierując się marką możemy czasami wybrać na prawdę bardzo dobry jakościowo sprzęt jednocześnie nie obciążając mocno naszego portfela. Sklepem godnym polecenia w przypadku narzędzi ogrodowych będzie na pewno warowny.com. Dobrą techniką dobierania sobie narzędzi ogrodowych będzie sprawdzenie ceny najtańszych narzędzi i najdroższych, średnia cena tych dwóch wartości będzie odpowiednią półką na jaką powinniśmy zwracać uwagę. 

Nigdy nie kupuj tego co "może" się przydać

Przed zakupami zrób listę tego na czym ci zależy, przemyśl dokładnie to czego szukasz i dopiero wtedy udaj się do sklepu. Lista to bardzo skuteczne narzędzie, które zapobiegnie nieplanowanym zakupom i sprawi że sam proces stanie się mniej stresujące i bardziej przewidywalne. Kupowanie czegoś co może się przydać ma sens jedynie w przypadku, kiedy nasza praca wymaga czegoś co pominęliśmy w liście i zdaliśmy sobie z tego sprawę dopiero w sklepie. Kupowanie rzeczy na zasadzie zapobiegliwości może źle skończyć się dla naszego portfela i sprawi, że nasze plany co do ogrodu bardzo szybko trafią na śmietnik. Podstawą do dobrego dbania o ogród jest zapobiegliwość i przezorność, jednak w każdym przypadku umiar ma swoją bardzo dużą zaletę nic nie kosztuje!

Artykul opublikowany: 2019-07-17 / w dziale: Porady