Nowoczesne ogrodzenia metalowe - rodzaje oraz ceny

2021-01-23

W ostatnich latach ogrodzenia metalowe zyskują na popularności i coraz chętniej są wybierane przez klientów do zabezpieczenia prywatnych posesji i placów. Tworzywo, jakim jest metal, charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością. Ponadto doskonale komponuje się z betonem, który jest podstawowym materiałem wykorzystywanym na posesjach. Ogrodzenia metalowe, kojarzone niegdyś jedynie z kowalstwem artystycznym, wyróżniają się bogactwem wzorów, wszechstronnością i efektownym wyglądem. Nowoczesne ogrodzenia metalowe prezentują się doskonale, bez względu na typ budownictwa i rodzaj działki.

Nowoczesne ogrodzenia metalowe - rodzaje oraz ceny

Rodzaje ogrodzeń metalowych
Producenci ogrodzeń metalowych proponują kilka typów ogrodzeń, które można zakupić nawet w marketach budowlanych. Istnieje również możliwość zamówienia indywidualnego projektu ogrodzenia, dopasowanego do potrzeb klienta. Spośród dostępnych w sprzedaży ogrodzeń metalowych najczęściej wybierane są:
- ogrodzenia metalowe panelowe,
- ogrodzenia metalowe z siatki,
- ogrodzenia metalowe kute,
- ogrodzenia metalowe z kątowników.

Ogrodzenia metalowe panelowe
Tego typu ogrodzenia stanowią trwałą ochronę posesji i są w stanie wytrzymać duże obciążenie. Produkowane są ze specjalnych modułów, zwanych panelami, które osadzane są w ramie. Ogrodzenia metalowe panelowe są łatwe w montażu, dosyć lekkie i co najważniejsze - odporne na warunki pogodowe. Jeżeli chodzi o wypełnienie tych ogrodzeń, to stosuje się w nich te ze zwykłej siatki ogrodzeniowej lub wypełnienia z grubych, stalowych przęseł. Opcja druga jest bardziej wytrzymała i daje lepsze efekty wizualne. Wiele z tych ogrodzeń posiada ozdobne wzory, które są idealnym uzupełnieniem stylistyki otoczenia. Niezwykle istotne jest to, aby przed zakupem tego rodzaju ogrodzeń, zwrócić uwagę na zabezpieczenie metalu przed rdzą. Metalowe ogrodzenia panelowe powinny być ocynkowane lub zabezpieczone specjalnym środkiem antykorozyjnym.

Ogrodzenia siatkowe
Należą do najczęściej wybieranych przez klientów typów ogrodzeń, z uwagi na swoją niską cenę. Ich konstrukcja składa się z pionowych przęseł wraz z tradycyjną siatką ogrodzeniową. Doskonale sprawdzają się jako ogrodzenie stałe lub tymczasowe. Wadą tych ogrodzeń jest to, że niestety nie wyglądają one zbyt efektownie. Prawidłowo wykonane ogrodzenie siatkowe spełnia odpowiednio swoją funkcję ochronną i jest w stanie przetrwać w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Istnieje kilka kluczowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem ogrodzenia siatkowego. Przede wszystkim zalecana średnica drutu nie może być mniejsza, niż 3 mm, a ich połączenie powinno być wykonane za pomocą jak najmniejszych oczek. Jedynie taka konstrukcja będzie wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo siatka musi być zabezpieczoną powłoką z cynku lub PVC.

Ogrodzenia metalowe kute
W większości przypadków produkowane są ze stali, co czyni je niezwykle trwałymi i eleganckimi. Producenci niejednokrotnie wykonują ogrodzenia kute na specjalne zamówienie klienta. Stanowią one najbardziej optymalne zabezpieczenie posesji, z uwagi na swoją stabilność i masywność elementów. Powłoka tego typu ogrodzeń jest ocynkowana, co oznacza, że właściciel nie będzie musiał poświęcać dodatkowego czasu na jego konserwację. Niestety ogrodzenia kute są ciężkie, a z tego powodu - trudne w montażu. Przed zamontowaniem wymagane jest wykonanie specjalnej, głębokiej podmurówki, co zazwyczaj wykonuje ekipa monterska, a to znacząco zawyża koszty inwestycji.

Ogrodzenia metalowe z kątowników
Tego rodzaju ogrodzenia wykonywane są z kątowników zimno-giętych. Podobnie, jak ogrodzenia metalowe panelowe, mogą być ocynkowane lub malowane proszkowo, co chroni je przed warunkami atmosferycznymi i rdzą. Podstawową zaletą ogrodzeń metalowych z kątowników jest lekka konstrukcja i estetyczny, a zarazem minimalistyczny wygląd.

Jakie ogrodzenie wybrać?
Wybór ogrodzenia w głównej mierze zależy od oczekiwań inwestora. Zwykłe siatki ogrodzeniowe sprawdzają się najlepiej w sytuacji, kiedy klientowi nie zależy na efektownym wyglądzie i chce zaoszczędzić na kosztach. Bardziej wymagający klient powinien rozważyć zakup ogrodzenia metalowego panelowego. Kute ogrodzenia metalowe przeznaczone są dla tych osób, którym zależy na trwałej ochronie działki przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych. Tego typu ogrodzenia polecane są dla posesji, które w szczególny sposób są narażone na ataki wandalizmu.

Montaż ogrodzeń metalowych
Ogrodzenia metalowe są o wiele łatwiejsze w montażu, niż chociażby ogrodzenia betonowe. Podobną metodę montażu stosuje się w przypadku ogrodzeń panelowych i ogrodzeń z kątownika, innym sposobem montowane są ogrodzenia kute. Podmurówka znajduje swoje zastosowanie przy montażu ogrodzeń metalowych kutych, ale jest również wymagana w przypadku innych rodzajów ogrodzeń, które mają być usytuowane na terenie podmokłym lub pochyłym.

Ogrodzenie metalowe cena
Biorąc pod uwagę wydatki, ogrodzenia metalowe niewątpliwie wymagają większych nakładów pieniężnych, niż tradycyjne siatki ogrodzeniowe. Koszty zakupu i montażu ogrodzeń metalowych są zróżnicowane, w zależności od tego czy składają się z elementów kutych czy z prefabrykowanych segmentów. Cena będzie również uwarunkowana specyfiką całego ogrodzenia oraz jego właściwościami. Jeśli chodzi o ogrodzenia panelowe, to w zależności od wysokości pojedynczego przęsła z wypełnieniem siatkowym, cena jednostokowa waha się od 40 do nawet 140 zł. Ogrodzenia panelowe z wypełnieniem stalowym wymagają nakładów finansowych w wysokości od 140 do 400 zł za przęsło. Cena jest zależna od grubości stali, jakości połączeń oraz dodatkowych zdobień. Cena najtańszych ogrodzeń siatkowych o charakterze tymczasowym kształtują się w okolicach 30 zł/mb, ogrodzenia stałe to koszt 45-50 zł/mb. W przypadku ogrodzeń kutych, które niejednokrotnie posiadają efektowne zdobienia, trzeba się liczyć z wyższymi cenami, poczynając od 200 zł w górę. Górna granica cenowa jest bardzo trudna do określenia, ponieważ wpływa na nią stopień zaawansowania zdobienia i montażu.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną sklepzogrodzeniami.pl, która oferuje szeroki wybór nowoczesnych ogrodzeń. 

Artykul opublikowany: 2021-01-23 / w dziale: Aranżacja wnętrz