Nowoczesne oświetlenie do Twojego domu. Taśmy LED SMD - rodzaje i właściwości

2018-03-21

Aktualnie na rynku występuje wiele typów taśm LED, które znajdują wiele zastosowań zarówno w instalacjach domowych jak i w firmach, sklepach czy przedsiębiorstwach. Taśmy dzielimy na kilka typów, a każda z nich posiada różne właściwości. W tym artykule przybliżymy Wam najważniejsze aspekty związane z taśmami ledowymi.

Nowoczesne oświetlenie do Twojego domu. Taśmy LED SMD - rodzaje i właściwości

Zacznijmy więc od tego, co oznacza dioda SMD?

Diody LED dzielą się na kilka typów, a jednym z nich jest SMD.

SMD (SMD, od ang. surface-mount devices lub surface-mounted devices) - to oznaczenie diod, które cechują się niewielkimi wymiarami, a obudowa diody jest najczęściej płaska i wykonana z plastiku.

Źródła światła typu LED SMD to pojedyncze diody, które składają się z osadzonych w obudowie czipów. Diody zalane są żywicą epoksydową i występują w kilku wersjach - m.in 3528, 5050, 2835, 5630 itd.

Jak rozpoznać diodę SMD na przykładzie taśmy LED?

Najprostszym sposobem jest zapoznanie się z opisem technicznym danego produktu - w naszym przypadku weźmiemy pod uwagę taśmy LED.

Zarówno w naszym sklepie jak i w wielu innych spotkacie się z opisami taśm:

SMD 3528-300 , SMD 3528-600, SMD 5050-300.

Ten opis określa rodzaj diody i jej właściwości.

Pierwsze cztery cyfry określają rozmiar diody.

Po zmierzeniu diody 3528 uzyskamy wymiar boków 3,5mm x 2,8mm, a przy diodzie 5050 boki będą miały wymiar 5x5mm.

Kolejny człon nazwy/opisu określa ilość diod na 5 metrach taśmy.

Taśma LED opisana jako 3528-300 składać się będzie z 300 diód 3528 umieszczonych na 5 metrowym odcinku.

Taśma z  opisem 3528-600, nie różni się niczym od wyżej opisanej jak tylko ilością diód SMD jakie znajdują się na 5 metrowym odcinku.

Liczba 600 oznacza, że na odcinku 5 metrów znajduje się aż 600 diód SMD czyli 2 razy więcej jak przy taśmie LED 3528-300.

Diody SMD można również rozpoznać po wymiarze o czym wcześniej wspomnieliśmy.

Dioda LED SMD 5050 ma wymiar 5x5mm. Jeśli producent nie opisuje rodzaju diody jaki zastosował, możemy za pomocą odpowiedniego narzędzia zmierzyć diodę.

Nie jest to jednak łatwe i wymaga posiadania przy sobie np. suwmiarki.

Osoby, które miały już do czynienia np. z taśmami LED i diodami SMD, potrafią ocenić rodzaj diody na po jednym “rzucie oka”.

Nie jest to trudne jednak wymaga częstego obcowania z diodami SMD.

Bez względu na to z jaką diodą ledową mamy do czynienia, działanie wszystkich opiera się niemal zawsze na elemencie, który jest sercem diody LED, a jest nim chip półprzewodnikowy.

Chip w diodzie to materiał przewodzący prąd tylko w jednym kierunku. Temat należałoby opisać szerzej jednak w skrócie i najprościej mówiąc, wynikiem zachodzącego procesu w diodzie led jest nadmiar energii, który dla nas widoczny jest m.in w postaci światła.

Światło emitowane przez diodę tak naprawę jest w kolorze niebieskim jednak na soczewkę diody nanoszony jest luminofor, który zmienia widoczną dla nas barwę w różne odcienie światła.

Gdzie kupić  diody smd?

Diody LED SMD ze względu na swoje zastosowanie i rozmiar nie są popularnym produktem na rynku, który sprzedawany jest detalicznie.
Nie oznacza to jednak, że są one niedostępne bo można jest znaleźć w kilku sklepach internetowych takich jak np. wroLED.pl

Częściej możemy spotkać się z taśmami LED SMD.

Sama taśma ledowa SMD występuje również w wielu gatunkach - są taśmy tanie, ekonomiczne gdzie zastosowane diody i komponenty są gorszego gatunku przez co emitują np. mniej światła jak ich odpowiedniki w taśmach wysokiej jakości.

Polecamy taśmy w sklepie wroLED.pl, w którym znajdziecie większość najważniejszych taśm LED SMD począwszy od tych ekonomicznych przez profesjonalne.

W ofercie są dostępne taśmy led takie jak:

  • SMD 3528/300 w barwie zimnej , ciepłej oraz neutralnej.
  • SMD 3528/600 w barwie zimnej, ciepłej i neutralnej
  • SMD 2835/300 w barwie zimnej, ciepłej i neutralnej
  • SMD 5050/300, która występuje w barwie zimnej, ciepłej, neutralnej oraz RGB (kolorowa)
  • 5630, która występuje w barwie neutralnej, zimnej i ciepłej.

Artykuł opracował Damian.
Sklep z oświetleniem led
https://wroled.pl/
ul. Grota Roweckiego 168/1, 50-001 Wrocław, 
tel. 519 337 057 
shop@wroled.pl

Artykul opublikowany: 2018-03-21 / w dziale: Aranżacja wnętrz