Nowoczesny dom to dom energooszczędny. Co go wyróżnia?

2019-02-19

Planujesz wybudowanie lub kupno domu, a jeszcze nie wybrałeś projektu? Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się proste domy energooszczędne tanie w eksploatacji, które charakteryzują się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Rozpoznamy je dzięki kilku charakterystycznym elementom.

Nowoczesny dom to dom energooszczędny. Co go wyróżnia?

Charakterystyczny kształt i wielkość dachu
Domy energooszczędne wyróżniają się prostą, geometryczną konstrukcją. Najczęściej budowane są na planie prostokąta z płaskim, dwu- lub jednospadowym dachem. Dach powinien być ocieplony w sposób energooszczędny. Możemy jest rozpoznać po zwartej bryle, na przykład o rzucie sześciokąta. Należy pamiętać, że parterowe budynki nie są oszczędne w eksploatacji. Energooszczędne będą domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym, ponieważ ciepło z pomieszczeń na dole nie ucieknie od razu przez dach, lecz ogrzeje pomieszczenia wyższej kondygnacji. Z tego względu, lepiej rozbudowywać budynki wzwyż niż stawiać te rozłożyste.

Przeglądając nowoczesne projekty domów możemy natrafić na tzw. nowoczesne stodoły. Ten typ zabudowy cieszy się dużą popularnością. Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka konstrukcja przypomina stodołę, co czyni dom oryginalnym i ponadczasowym (na przykład gotowe projekty domów).


Przeszklenia oraz liczba okien
Wielkoformatowe okna oznaczają, że wnętrze mieszkania będzie bardziej nasłonecznione naturalnym światłem. Jednak ogromne przeszklenia powodują straty energii. Rozwiązać to możemy montując okna o niższym współczynniku przenikania ciepła, dzięki czemu będą bardziej energooszczędne. Przy wyborze okien zwróć uwagę, aby ramy jego skrzydeł i ościeżnica (profile) miały możliwie najlepsze parametry izolacyjności cieplnej, czyli jak najmniejszą wartość współczynnika przenikania ciepła. Ponadto wybierz rolety zamykane na noc, ponieważ zmniejszają one straty energii o około 30%. Należy pamiętać, aby w każdym pomieszczeniu znajdowało się co najmniej jedno otwierane okno, z wyjątkiem pomieszczeń gospodarczych.


Dobrze przemyślany rozkład
Domy energooszczędne wyróżnia bardzo funkcjonalny rozkład. Od północy znajdują się zazwyczaj pomieszczenia takie jak: garderoba, garaż czy pomieszczenie magazynowe, często bez okien. Ich temperatura może być niższa niż w innych miejscach często użytkowanych. Budynki energooszczędne są często pozbawione balkonów, gdyż ocieplenie płyty balkonu jest trudne. Bardzo ważnym aspektem jest ekspozycja na słońce pomieszczeń, które mają być najbardziej oświetlone. Najlepsze położenie daje strona południowa i południowo-zachodnia, dlatego salon, jadalnia czy kuchnia właśnie tam powinny się znajdować. Od strony wschodniej projektuje się łazienki i sypialnie.

 

Nowoczesny projekt – dlaczego nie?
Podsumowując, nowoczesne projekty domów jednorodzinnych to bardzo rozsądna inwestycja. Mieszkania będą tanie w eksploatacji, dzięki czemu straty energii są znacząco niższe. Budynki nie tylko są funkcjonalne i energooszczędne, lecz także ich prosta budowa nadaje im niepowtarzalności. „Less is more”, mniej znaczy więcej, to aktualnie najnowszy trend, którym śmiało możemy podążać nie tylko przy wyborze projektu domu.

Artykul opublikowany: 2019-02-19 / w dziale: Budownictwo