Obróbka blacharska balkonu, czyli korozje i systematyczne renowacje balkonu i tarasu

2020-06-22

Piękny balkon lub taras to nie tylko stylowa aranżacja, donice z kwiatami, ale także prawidłowo wykonana obróbka blacharska balkonu. Właściwie wykonana obróbka blacharska krawędzi balkonu lub tarasu zapobiega powstawaniu zawilgoceniem ich podłoża oraz niszczeniu elementów konstrukcyjnych, a co najważniejsze zamakania fasady budynku. To właśnie dzięki niej woda spływa w prawidłowy sposób z powierzchni balkonów, nie zaciekając na budynek. W takim razie jak wykonać ja poprawnie i czy klasyczne okucia balkonu blachą to dobre rozwiązanie? Odpowiedź na to i wiele innych pytań przedstawiamy poniżej.

Obróbka blacharska balkonu, czyli korozje i systematyczne renowacje balkonu i tarasu

Obróbka blacharska balkonu- Czy blacha to dobre rozwiązanie

Bardzo często po wpisaniu frazy obróbka blacharska balkonu zdjęcia, można znaleźć w sieci szereg fotografii ułatwiających wykonanie obróbki blacharskiej balkonu ze zwykłej blachy, takie rozwiązanie o ile faktycznie spełnia wymogi związane z wykonaniem okapników balkonowych. Nie oznacza wcale, że konstrukcja balkonu została w pełni zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Przede wszystkim podstawową wadą, jaką cechuje się obróbka balkonu blachą, jest dobranie w tym celu materiałów, które bardzo szybko pod wpływem czynników atmosferycznych ulegają korozji. Ponadto obróbka blacharska balkonu wykonana z typowe blachy ocynkowej, nawet jeśli jest odporna na korozję, przysparza wielu problemów w takce jej montażu. Jej elementy nie dają się łatwo wyginać, przez co ciężko z ich wykorzystaniem uzyskać pełną szczelność strefy okapowej. Pod uwagę warto także wziąć to, ile kosztuje obróbka blacharska balkonów wykonanych z takich materiałów. Często bowiem okazuje się, że gotowe, systemowe obróbki blacharskie balkonów nie tylko są tańsze, jeśli chodzi o materiał, ale i szybsze oraz prostsze w montażu przez co czas pracy fachowców jest krótszy, a co za tym idzie, ich wynagrodzenie jest także niższe.

Najczęściej spotykane problemy z obróbką blacharską balkonów

Źle dobrane materiały oraz nieodpowiednie wykonanie sprawiają, że okucie balkonu blachą zatrzymuje wodę i wilgoć, doprowadzając początkowo do zawilgocenia powierzchni balkonów, a w efekcie korozji strefy okapowej. Kolejnym problemem jest także samo łączenie. Blachy na balkon powinny być łączone zakładkowo, a nie na styk, co z kolei wpływa na estetykę wykonania. Nie bez znaczenia pozostaje także głębokość osadzenia klasycznej obróbki blacharskiej balkonów, która bardzo często wymaga dużych nakładów pracy. Oprócz tego do najczęstszych problemów, jakie generuje obróbka balkonów z blachy, zalicza się także:

  • pękanie płytek na styku ze strefą okapową,
  • zawilgocenie posadzki balkonów,
  • zawilgocenie fasady budynków, za sprawa źle odprowadzanej wody,
  • powstawanie zastoisk wodnych,
  • pleśń i zagrzybienie zarówno samych balkonów, jak i ścian, na których są one wykonane.

Jakie rozwiązania wybrać do obróbki balkonu

W takim razie analizując powyższe wady, jakimi cechuje się obróbka balkonu blachą, nasuwa się pytanie jakie rozwiązanie wybrać, aby było trwałe i skuteczne przez wiele lat, a na dodatek estetyczne. Odpowiedzią na to są systemowe obróbki blacharskie marki Renoplast dostępne w sklepie balkony-tarasy24.pl, profile okapowe będące częścią systemowych rozwiązań tej marki, wykonywane są bowiem z aluminium, pokrytego dodatkowo powłoką poliestrową. Dzięki czemu są one w pełni odporne na działanie korozji, a także pozwalają na ich łatwe i bezproblemowe formowanie i dopasowywanie do kształtów balkonów. Ponadto niektóre z modeli profili okapowych pozwalają na systemowy montaż rynien, odprowadzających wodę do gruntu. We wskazanym sklepie prócz okapników balkonowych można także zaopatrzyć się w dedykowane do montażu na balkonach okapniki, a także maty drenażowe i wiele innych elementów ułatwiających przeprowadzenie prac związanych z obróbką blacharską krawędzi balkonów takich jak szablony montażowe czy kołnierze PVC.

Gotowe obróbki blacharskie balkonów marki Renoplast wyróżniają się poza tym jeszcze jedną niezwykle istotną z punktu widzenia osób je montujących cechą. Cały czas trwania prac związanych z remontem strefy okapowej z ich wykorzystaniem, ogranicza się do niecałych 8 godzin.

Tak wykonane z wykorzystaniem profili okapowych okucie balkonu blachą, zapewnia idealną szczelność w strefie okapowej, za sprawą wyprofilowanych kształtów, a także sposobu montażu niwelującego powstawaniu przerw miedzy hydroizolacją, a okapem. Gwarantując przy tym pełną estetykę wykonania, dzięki możliwości dobrania profili okapowych w różnorodnych wariantach kolorystycznych. Pełną gamę kolorystyczną produktów znajdziemy pod linkiem - https://balkony-tarasy24.pl/14-profile-okapowe

Podsumowując, prawidłowo wykonana obróbka blacharska balkonu, wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i technik montażu. Chcąc ułatwić cały proces wykonania tych prac, warto jednak postawić na systemowe obróbki blacharskie, które krok po kroku, pozwalają na wykonanie strefy okapowej w pełni profesjonalny sposób, zgodnie ze sztuką budowlaną. Gwarantując nie tylko brak konieczności ich napraw w przyszłości, ale także estetyczny wygląd czoła balkonu i jego bocznych krawędzi.

Artykul opublikowany: 2020-06-22 / w dziale: Budownictwo